Relatiile cu colegii de serviciu

Relatiile cu colegii de serviciu

Postby Thalia » 11 Mar 2016, 13:02

Salut!
off...am si eu o problema...sunt noua intr-un colectiv vechi si bine format...intr-o intitutie publica, unde se mai simte miros de mentalitate sovietica

eu sunt o perosana matura, integra (cel putin asta pretind a fi), vreau sa fac cariera in RM pentru ca nu pot pleca peste hotare, nici nu are sens, in contextul actual

acuma dilema mea este...CUM NAIBA sa ma comport

intuituv stiu:
- ca trebuie sa fiu amabila cu toti, prietenoasa, dar nu intr-atit incit toti sa creada ca ma pot folosi di manipula cum le place lor
- ca trebuie sa nu ies in evidenta cu idei proprii radicale nici in privinta chestiunlor personale si nici de serviciu si politice etc
- sa delimitez perfect chestiile personale si cele de serviciu, adica sa nu ma implic emotional prea tare in problemele ce tin de servicu si nici sa nu-i implic prea tare pe colegi povestindu-le detalii personale
DAR
- eu vreau sa LUCREZ, nu doar sa ma prefac ca lucrez, sa realizez ceva concret, ceva de care sa ma simt eu mindra si sa am satisfactie si implinire profesionala
- sa respect intocmai legislatia si regimul de munca, fiind funtionar public
- vreau sa fiu libera in actiuni, fara sa ma simt cercetata, judecata si studiata de colegi la obiectul competentei mele

CUM sa fac astea fara sa-i fac pe unii sa se simta prosti, nepunctuali, etc

Are cineva experienta, Ajutati-ma va rog

Multumesc
Thalia

Name: Tania

Re: Relatiile cu colegii de serviciu

Postby ihtus » 12 Mar 2016, 00:40

Taniusha, e dificil sa fii "cioara alba" in colectiv, mai ales daca e bine format deja cu traditii si atmosfera lor. Cel putin aici

Thalia wrote:- ca trebuie sa fiu amabila cu toti, prietenoasa
- sa delimitez perfect chestiile personale si cele de serviciu

tot asa as proceda, e o tactica ideala din experienta mea.
In rest nu stiu...
...Выкинуть хлам из дома и старых позвать друзей...
ihtus

Name: Alina

Postby Сова » 12 Mar 2016, 17:20

Я так понимаю, что Вы новенькая? Может пока просто присмотреться-обжиться в коллективе, а потом уже выдвигать радикальные предложения? Может пока присматриваетесь, некоторые идеи вообще покажутся ненужными, а некоторые доработаете исходя из обстоятельств?
Сова

Name: Света

Postby Thalia » 12 Mar 2016, 18:31

Da, aveti dreptate, eu abia fac cunostinta...dar totul e asa de neclar. E vorba despre o institutie in care a fost o reforma esentiala recent, multi au fost redusi, cei ce au ramas au de facut lucru triplu, nu-i clar cine de ce respunde si cui se supune. Lor le este mai usor, fac lucrul intuitiv, din experienta...dar eu n-am experienta in domeniu. Pentru mine chiar cuvintele cu care ei vorbesc imi sunt noi (le cunosc sensul, dar nu destul de profund).
Sunt angajata de 12 zile si inca nu am semnat nici un act, nici macar cel de angajare sau cum s-ar mai numi. Nici nu stiu cum exact se numeste postul meu, pentru ca mi-au zis ca-l vor modifica. Respectiv nici nu-mi cunosc atributiile de serviciu, dar deja ma suna oameni, vor informatii, ajutor...dar eu stau ca boul la poarta noua.
In biroul nostru ar trebui sa fie 5 persoane, seful si inca 4 subalterni. La meoment este doar un singur baiat, care este si sef interimar, care de mai mult de 3 luni face lucrul cit 5...el nu are timp sa ma instruiasca, sa-mi explice si sa-mi arate. Spre mare regret insa a gasit timp sa-mi faca observatie pentru intirzieri, sa-mi comenteze neseriozitatea si alte cuvinte foarte jignitoare, beau valeriana cu tonele ca sa ma tin in miini si sa nu explodez.
Mi-a spus clar ca el are dreptul sa se retina dimineata, sa plece mai devreme seara, si sa iasa din birou oricind si cit timp vrea, dar eu n-am asa drept. Asta imi spune un tip care este si mai mic de virsta ca mine, care lucreaza de se rupe. Am impresia ca prezenta mea in birou il deranjeaza atunci cind vin prietenii lui la o cafea, cind asculta muzica la volul maxim in birou si ca e evident pentru toti ca el nu face mai nimic cu zilele de tare ce e ocupat.
Cind am nevoie de ajutor pe chestii de serviciu, el spune ca nu stie nimic, pentru ca e doar un coleg de birou si n-are experianta in domeniul meu de activitate. Dar tare repede isi aduce aminte ca e seful meu atunci cind ii convine lui.
Suna foarte copilareste tot ce scriu eu acum, dar cum eu sa lucrez si sa realizez ceva cind calculatorul meu e defect, se stinge la tot pasul, legatura la internet dispare regulat, si printer nu am, iar fara astea eu nu pot lucra normal.
Ma revolt in sinea mea, tac si astept. Doar ca nu stiu cit sa mai astept? Mi-e teama ca voi exploda in tr-un mod super oficial...si nu vreau asta, nu acum.
Ce minuni astept eu de la un sistem putred unde trebuie doar sa te prefaci ca esti si mai prost decit pari?
Thalia

Postby Tavi » 12 Mar 2016, 20:12

Актуальная для меня тема. Вот уже месяц и две недели я в новом коллективе, мне повезло на этот раз в этом самым коллективом. До этого было три неудачных попытки устроится. В каждом месте свои заморочки были, каждый раз переживала, начиная с этапа собеседования, когда тебя выворачивают допросами на изнанку. А потом обещания не выполняют. В одном месте не было условий нормально обедать, в другом проходилось приносить свой ноутбук, в третьем дресскод строгий и чай нельзя выпить в необеденное время. Также было непонимание обязанностей, отношения в коллективе в последнем случае для меня был ад, это был чисто женский коллектив .
Вот теперь пройдя неудачи я работаю в нормальном коллективе с нормальными условиями, меня взяли без опыта и не ждут от меня сверх способностей, да я работаю медленно пока, мне помогают и уважительно относятся.
Так что мой вывод такой "свою" работу еще найти надо, если плохое отношение сразу оно потом не изменится, а вам туда каждый день ходить. Мне не хочется с ужасом думать что утром мне опять туда идти и пить валерьянку.
Tavi

Name: Танюшка

Postby micaela » 13 Mar 2016, 01:21

Thalia, imi permiteti o intrebare, toate obiectiile vi le-a spus doar verbal?
* incercati sa utilizati forma scrisa( e-mail) pentru intebarile aferent serviciului, diverse precizari, solicitare de informatii, sau chiar dare de seama succinta privind ce ati realizat privind o problema sau alta, cel putin puteti arata oricui, si sefilor directi si celor mai mari, ce ati facut si care dificultati intilniti inrealizarea sarcinilor

* angajatul nou mereu va fi "cercetata, judecata si studiata de colegi" cineva mai discret, altii - nu prea, oricum nimeni nu se integreaza intr-un colectiv nou in citeva zile. Fiti respectuasa si profesionista- atit

* ordinul de angajare si inscrierile in carnetul de munca se fac pe parcursul a trei zile, nu mai mult, altfel e incalcare a legislatiei
* privind momentul cu intirzierile - raspundeti doa de incalcarile dvs, respectati graficul de munca, cum respecta ceilalti nu va priveste, ei vor raspunde de actiunile lor fata de sefii mai mari
* daca din primele saptamini va este greu sa va adaptati si nu functioneaza nimic - plecati, nu pierdeti timpul, gasiti alt job. e mult mai complicat de explicat de ce ati plecat de la primul loc de munca dupa 6-7 luni, fara a va implica pina la urma in activitate, decit dupa 2-3 luni
micaela

Name: Di

Postby twingirls » 13 Mar 2016, 13:57

micaela wrote:
* angajatul nou mereu va fi "cercetata, judecata si studiata de colegi" cineva mai discret, altii - nu prea, oricum nimeni nu se integreaza intr-un colectiv nou in citeva zile. Fiti respectuasa si profesionista- atit

* privind momentul cu intirzierile - raspundeti doa de incalcarile dvs, respectati graficul de munca, cum respecta ceilalti nu va priveste, ei vor raspunde de actiunile lor fata de sefii mai mari

Eu- dimpotriva! M-am intors dupa 5ani de pauza intr-un colectiv nou format. Eram si cercetata, si judecata si studiata pe din spate de toate colegele. Ele stiau prea bine cine sunt din spusele sefilor, care permanent le povesteau despre mine, cred ca din acest motiv simteam negativitate in noul colectiv. Ba mai mult, am comis si eu cateva greseli, venind cu idei noi, dorind schimbari pentru ca "sistemul" sa lucreze mai bine... Presupun ca problema era totusi in mine))). Dar timpul le aseaza pe toate la locul lor. Trebuie doar rabdare, ceva"indiferenta" ca sa nu te afecteze prea tare.
Si apropo! Decat discutii si analize pe la spate, eu acum as intreba in direct care-i problema, de ce sunt "respinsa" si ce trebuie de facut pentru ca integrarea in noul colectiv sa fie mai usoara.
Autor, e clar ca nu-l schimbati pe asa numitul "sef". Si dupa cum a scris micaela - raspundeti doar de greselile si incalcarile proprii. Alta problema e ca inca nu v-au angajat oficial!!!
twingirls

Name: Ludmila

Postby Thalia » 22 Apr 2016, 08:54

Сова wrote:Я так понимаю, что Вы новенькая? Может пока просто присмотреться-обжиться в коллективе, а потом уже выдвигать радикальные предложения? Может пока присматриваетесь, некоторые идеи вообще покажутся ненужными, а некоторые доработаете исходя из обстоятельств?

Multumesc de sfat, intr-adevar asta si fac. Timpul a trecut si am vazut totul mai altfel, deja dintr-un punct de vedere interior sistemului, dar asta nu m-a satisfacut deloc. Problemele ce le intuiam la inceput s-au adeverit si sunt mult mai grave decit par initial. De asta ma gindesc foarte serios daca are sens sa ramin, cind mi-e clar ca nu e locul meu in asa un sistem.
Thalia

Postby Thalia » 22 Apr 2016, 09:00

Tavi wrote:
Так что мой вывод такой "свою" работу еще найти надо, если плохое отношение сразу оно потом не изменится, а вам туда каждый день ходить. Мне не хочется с ужасом думать что утром мне опять туда идти и пить валерьянку.

Intr-adevar, aveti dreptate. Pina la urma la serviciu noi ne vindem timpul, capacitatile, efortul, sanatatea si noi avem dreptul sa alegem cui si pentru ce pret, in care conditii facem acest lucru.
Daca sincer, eu mai degraba as darui ceva din toata inima, cuiva care va fi recunoscatori si se va bucura (voluntariat de ex.), decit sa ma vind pentru 3 banuti si sa fiu considerata o proasta (pentru ca nu stiu sa-mi apreciez adevarata valoare)
Thalia

Postby Thalia » 22 Apr 2016, 09:22

micaela wrote:Thalia, imi permiteti o intrebare, toate obiectiile vi le-a spus doar verbal?
* incercati sa utilizati forma scrisa( e-mail) pentru intebarile aferent serviciului, diverse precizari, solicitare de informatii, sau chiar dare de seama succinta privind ce ati realizat privind o problema sau alta, cel putin puteti arata oricui, si sefilor directi si celor mai mari, ce ati facut si care dificultati intilniti inrealizarea sarcinilor

* ordinul de angajare si inscrierile in carnetul de munca se fac pe parcursul a trei zile, nu mai mult, altfel e incalcare a legislatiei
* daca din primele saptamini va este greu sa va adaptati si nu functioneaza nimic - plecati, nu pierdeti timpul, gasiti alt job. e mult mai complicat de explicat de ce ati plecat de la primul loc de munca dupa 6-7 luni, fara a va implica pina la urma in activitate, decit dupa 2-3 luni

-in aceeasi zi cind am deschis tema, a incercat sa schitez pe o foaie cam ce anume ma deranjeaza exact, asa pentru mine, casa ma inteleg mai bine. nu gaseam un pix ca lumea, asa ca am tapat totul in Word. In rezultat s-au primit niste obiectii concrete pe care am vrut sa i le aduc la cunostinca "sefului" meu (pemntru ca el mi-a zis ca nu poate comunica cu mine, ca-l deranjeaza intonatia vocii mele (deranjeaza de fapt nu intonatia dar impresia ca stiu mai multe decit el, vorbesc mai clar, mai repede si mai frumos :P))

Ca sa arate mai frumos, i-am pus tilul solicitare, am scris numele lui in antet si am pus data si semnaturajos. L-am rugat sa semneze ca a facut cunostina cu actul. Un exemplar mie si unul lui. I-am spus ca asa se lucreaza de obicei in institutii, in forma scrisa si ca aces act este intern, adica poate nici sa nu-l luam in considerare. AM scris in solicitare ca vreau sa mie se aduca la cunostina cum se numeste functia mea, care-s atributiile mele, unde este biroul meu si masa de lucru, pentru ca acolo am nevoie de un calculator functional, cu printer si telefon fix de serviciu pe birou (ma cauta oamenii pe interes de serviciu si nu ma gasesc). Asta era tot

Ce a urmat m-a shockat pe viatza! Eu credeam ca el imi va spune: in biroul cutare este sectia cadre, mergi acolo si ia-ti fisa de post, iar biroul tau este acesta (poftim si tie o cheie) si masa ta de lucru esta asta (ia loc, acomodeaza-te). Acusi rugam sa fii conectata la printer si iti vom da si un tel fix, (paralel cu alti colegi desigur, da nu-i o problema)

in realitate, el a luat solicitarea mea. semanta de mine si de el si a mers la sefi, a facut o adunare de urgenta si au discutat ceea ce am scris ca pe o pretentie nu ca pe o solicitare. Am fost chemata de urgenta la seful cela mai superios ca sa mi se spuna ca toti colegii mei sunt nemultumiti de mine si e bine ca nu am semnat nimic pentru ca el deja vrea sa-mi spuna ca sunt libera sa plec...DAR el vrea totusi sa auda ce am eu de spus la acuzatiile ce mi se aduc.
Am rugat politicos pe cei ce ma acuza sa mai repete inca o data ce anume am facut eu gresit...nimeni nu a deschis gura
Atunci am cerut voie sa spun eu ce am avut in vederecu documentul cela, scria foarte clar: solicit respectuos ajutor asistenta si indrumare in solutionare unor neclaritati...ca era un act intern, si nu pot sa cred c aa ajus sa fie discutat la un nivel asa de superior

Seful a ramas shockat ca eu, in loc sa incep a plinge si sa plec, am vorbit frumos, n-am jignit pe nimeni si am spus doar ceea ce era adevarat, s-a uitat spre acuzatori si le-a spus: bre, da fata asta are dreptate ... ea recunoaste ca nu stie, cere ajutor de la voi, cei cu experienta, nu pretinde doar solicita si voi in loc sa o ajutati, ati facut exact inversul. Jumatate de ora le-a tinut morala, ca ei tot au fost cindva la inceput, cineva i-a inteles si i-a sustinut si ei sunt datori sa se comporte la fel, mai ales intr-o institutie publica, mai ales ca eu sunt doamna si ei barbati...macar din gentilete sa se comporte respectuos cu mine si cu grija.

In rezultat mi s-a dat un birou separat, mi-au dublat responsabilitatile si salariul si de atunci sunt vrag naroda NR1...pentru ca am acces direct la shef :D si imi fac toti probleme cu carul, ca sa nu ma lase sa lucrez si sa nu ma lase sa intru la shef in birou....SUPER (trebuie sa-l adaug pe shef in odnoklassniki, poate acolo vom putea vorbi..hehe)
Thalia

Postby Thalia » 22 Apr 2016, 09:24

La moment ma gindesc sa plec din sistem. Sa-i las pe ei cu problemele si mizeria lor si sa-mi caut un loc unde intr-adevar ma simt la locul meu si merg la serviciu ca la o sarbatoare
Thalia

Return to Serviciul | Работа