Joc si Miscare in Aer Liber

Joc si Miscare in Aer Liber

Postby Melody » 24 Jul 2015, 10:39

Zilele acestea ne-am jucat si am repetat cifrele - jocul iti permite sa adaugi atitea cifre cate doresti - dupa virsta;
Se numeste jocul - Şotronul cu Numere

Se sare dintr-o casuta in alta in ordine crescatoare (se traseaza un patrat mare - sau dreptunghi- daca il mariti cu cifre; varianta cea mai simpla e - patru casute pe patru - cifrele se amesteca cand se scriu cu creta ca sa fie interesant de gasit)
varianta simpla:
Image

Varianta complicata:

Image

(respectiv se sare in fiecare numar -patrat pe rand cu ambele picioare fara ca sa gresesti cifrele - de altfel o iai iaras de la prima cifra :) )
Inspired by Life,Love&Joy
Melody

Name: Olga

Re: Joc si Miscare in Aer Liber

Postby ihtus » 24 Jul 2015, 17:30

Olguta, nu se arunca pietricica ca la cele clasice? noi in copilaria mea nu am jucat asa ceva, insa prin chisinau am vazut asa patrate pe asfalt, eram curioasa ce e.
...Выкинуть хлам из дома и старых позвать друзей...
ihtus

Name: Alina

Postby Melody » 24 Jul 2015, 22:56

Nu, aici nu se arunca pietricica - pietricica se arunca la Sopronul clasic sau la Sopronul in forma de melc
Melody

Postby Сова » 27 Jul 2015, 13:38

У нас во дворе играли в такие классики в детстве! а сейчас и двора толком нет, он проездной прямо у дороги и на асфальте не порисуешь :3
Сова

Name: Света

Postby Melody » 28 Jul 2015, 12:05

человек - место красит (если даже обстоятельства не такие какие мы хотим, наши искренние намерения и ...действуя сообща, можно сделать улучшения для общей радости наших детей - мы мамы можем многое - я в этом уверенна girl_in_love )
Melody

Postby Melody » 01 Aug 2015, 22:54

Image

Baba-oarba

Cati copii pot participa: incepand de la un grup de 5 copii

Materiale necesare: o esarfa

Cum se joaca?

Copiii vor forma un cerc, insa intai se alege un copil care se leaga la ochi cu o esarfa prin care nu poate sa vada, dupa care incepe sa se invarta, sa prinda un copil din cerc si sa ghiceasca pe cine a prins. Jocul continua cu cel care a fost prins.
Melody

Return to Dezvoltarea intelectuala si creativa | Интеллектуальное и креативное развитие