А ваши дети ходят в библиотеку?

А ваши дети ходят в библиотеку?

Postby ihtus » 06 Nov 2015, 18:28

Пришло наше время, записала я детей в библиотеку :) до сих пор особой необходимости не было, книги им покупаем регулярно, необходимое для домашнего задания распечатывали из инета.
А в этот раз книга такая, что не горю желанием покупать, а распечатывать слишком много. Так что сегодня у нас был торжественный поход в библиотеку возле дома.

Детям понравилось, там уютненько, доброжелательные библиотекари. Милена сразу засекла те книги, которые раньше присмотрела себе в магазине из подростковой серии, так что это и неплохая возможность сэкономить (одна книжка 180 леев, серия из 8ми). Карточкой можно пользоваться в любой библиотеке города, она со штрихкодом и база у них общая.
Я живя в интернете и привыкшая за всё платить, была приятно удивлена.
...Выкинуть хлам из дома и старых позвать друзей...
ihtus

Name: Alina

Re: А ваши дети ходят в библиотеку?

Postby Vanda » 06 Nov 2015, 21:46

Da. Eu când mi-am luat săptămâna trecută ”Împăratul muștelor” și fetele și-au ales 4 cărțulii cu povești. Pe loc m-am mirat, de ce noi nu avem acasă poveștile astea. Când am ajuns se le citim mi-am adus aminte că nu le avem pentru că sunt violente, cu istorii groaznice. Duminică mergem să le ducem înapoi și de data asta o să alegem cu mare grijă ce luăm.
Vanda

Name: Daniela

Postby ihtus » 07 Nov 2015, 00:00

Daniela, care anume sunt violente? sa stiu ce sa nu iau
Fratii Grimm cumva?
ihtus

Postby Vanda » 07 Nov 2015, 09:10

Charles Perrault, alde ”Degețel” - unde căpcăunii retează capul copiilor și-i mănâncă; ”Barbă albastră” unde bărbatul își ucide femeile și le atârnă de pereți. ”Sarea în bucate” de Petre Ispirescu mai merge, dar oricum fetele au rămas impresionate cum de un tată și-a alungat copilul de acasă.
Vanda

Postby ihtus » 08 Nov 2015, 17:49

of
Eu mi-am dat seama ca pentru nervii mei e mai ieftin sa cumparam carti si sa avem pe ale noastre. Doua zile in grija ca nu cumva cea mica sa le boteasca sau cea mai mare are obicei sa indoaie colturile. Niciodata nu m-am ingrijorat pentru carti, le cumpar sa le citeasca, sa le rasfoiasca, sa faca notite, etc. nu sa le tin "la icoane".
Dar cele de la biblioteca nu au voie asa (((
ihtus

Postby Vanda » 08 Nov 2015, 18:42

Nu mă ține deja buzunarul de cumpărat permanent și nici nu mai am unde le pune. Pe cele pe care le avem nu demult le-am încleiat a doua oară.
PS: Am un vis, să-mi găsesc un perete în casă pentru bibliotecă.
Vanda

Postby ihtus » 08 Nov 2015, 19:11

Daniele, da cele de la biblioteca le pastreaza?
ihtus

Postby Vanda » 08 Nov 2015, 19:14

Nu stiu )) Le dau doar sub supravegherea mea pe 2 min sa se uite la poze apoi le citesc eu si le pun inapoi sus sa nu le ajunga ))
Vanda

Postby ihtus » 08 Nov 2015, 20:08

a, doar daca asa )))
Tiana vrea sa le rasfoiasca, stau linga ea (invaam animalute, mamele lor si mincarea in romana, asa amuzanta)
ihtus

Return to Dezvoltarea intelectuala si creativa | Интеллектуальное и креативное развитие