Ce mai faceti? | Как дела?

Re: Ce mai faceti? | Как дела?

Postby ihtus » 21 Oct 2016, 16:33

vin de la posta, mor de ciuda

Am achitat comunale si am primit 2 colete, tot ok, dar de fiecare data cind ajung la oficiul postal, ma indigneaza faptul cum ele isi folosesc postul ca sa se simta tare importante.
Stau oamenii in rind la comunale si aparte e rind la colete. Eu stau la comunale (2 ferestre si rind comun) si am prins locul si in celalalt. La colete nu este nici o persoana, cu toate ca deobicei este un lucrator aparte la fereastra.
Cind aproape imi ajunge rindul la comunale, cineva din celalat rind intreaba, daca le va deservi cineva azi. Si raspunsul ma da jos:
- e rind comun!
Eu intreb: de ce nu ati spus oamenilor, ca vedeti ca stau in rind de mult timp si asteapta?
- dap ei deamu trebuie sa stie!

Fu
ei bine, cind mi-a ajuns rindul la comunale, am luat si colete, dar e urit de tot ((( sa scrii vreo plingere - nu prea cred ca in regulamentul lor se mentioneaza asemenea momente, dar oricum trebuie sa fii om.
...Выкинуть хлам из дома и старых позвать друзей...
ihtus

Name: Alina

Postby Dharma » 21 Oct 2016, 19:17

Eu prefer sa ramin demodata sezonul acesta :))
Image
Dharma

Postby Vanda » 21 Oct 2016, 19:48

girl_in_love
Vanda

Name: Daniela

Postby ihtus » 21 Oct 2016, 23:21

Dharma wrote:Eu prefer sa ramin demodata sezonul acesta :))

ce dragute!

Vanda wrote:Da, chiar ciorapi, se taie o bucatica pentru toc si gata!! esti gata de iesit de strada.
Asa ca tu acuma ai sa fii la moda daca scoti de la naftalina bootsleves-ii tai ))

))) acestea au si ele gaura pt toc, le masor miine sa vad cum se privesc cu botilioane, ca e cam rece deja cu pantofi

Uneori imi pare rau de unele lucruri pe care le-am dat la tara in stare ideala doar pentru ca nu erau la moda, adica pentru ca erau foarte la moda un timp si dupa aratau foarte demodate. Acum am citeva rochite "de coctail" pe care le pastrez, ca au fost imbracate de 3-4 ori pe la nunti si cumatrii, dar nu le vind si nu le dau nimanui. Le va veni ceasul.
ihtus

Postby Dharma » 22 Oct 2016, 14:41

Ce tine de hainele care le-ai dat .. mie nu imi pare rau nimic de ce dau , chiar si lucurile noi ori purtate o singura data . Mie imi place sa fie ordine pe raft , politele si noptierele sa fie goale , nu imi plac accesorii , hcitibusuri si fleacuri , adunaturi care stramg praf , nu imi plac dulapurile care nu se inchid de ticsite ce sunt , nu imi place sa deschid garderoba , sa rasfoiesc 20 de bluze si in fine sa o port pe aceesi pe care o port in fiecare zi . Eu ma despart f usor de lucruri . Si imi place sa fiu mereu proaspata si nu " obisnuita in fata mea si a sotului .

Este o carte , foarte buna ç pentru cei care vor sa isi asigure o viata aerisita , The art of simplicity . Recomand !
Dharma

Postby ihtus » 22 Oct 2016, 17:16

Eu nu zic de toate, m-am invatat sa scap de lucruri in plus cind locuiam in trei si pe urma in 4 la garsoniera. Si acum la sfirsitul sezonului inainte sa pun hainele si incaltamintea la pastrat, aleg cite o geanta mare sa duc din casa. (eu de asta si am fost atrasa de Flylady atit de mult, pentru ca era in unison cu obisnuinta mea de a scapa de lucruri inutile)

Dar aveam unele lucruri deosebite practic noi, de ex. o rochie lunga cusuta la comanda pe care am brodat-o eu la decolteu si la mineci. Cind nu mai era actuala, am dat-o nu stiu unde, se pare ca la uniunea veteranilor si nu prea imi inchipui ca a fost purtata de vreo babuta. Dar modelul a revenit la moda acum 2 ani.
Mai aveam un set fusta + top care lasa o bucata de piele vizibila in zona taliei, si acestea se purtau din nou vara trecuta.
ihtus

Postby ihtus » 24 Oct 2016, 19:38

Fetelor, cine e in Chisinau, colegul meu de la Promotion Group cauta manager pe vinzari ca sa-si largeasca echipa. Ei se ocupa de publicitate de la 0 si managerii sunt cei care comunica cu clientii sa afle necesitatile si sa propuna servicii in dependenta de necesitati.
Echipa e super, eu cu ei fac majoritatea evenimentelor (mai trec prin ospetie uneori).
Program la dorinta - toata ziua sau jumatate de zi.
ihtus

Postby Tavi » 24 Oct 2016, 23:55

Алина, очень в тему твое сообщение, а я опять в поиске новой работы, так что могу рассмотреть предложение
Tavi

Name: Танюшка

Postby ihtus » 25 Oct 2016, 01:33

рассматривай ))) позвонить тебе завтра дать контакты?
ihtus

Postby ihtus » 26 Oct 2016, 18:43

Laura, ce sarbatoare aveti voi?

Image
ihtus

Postby Laura » 27 Oct 2016, 00:11

Ziua nationala a Austriei, Alina.
"Anii ridează pielea, dar renunțarea la ideal ridează sufletul."
George Enescu
Laura

Postby ihtus » 27 Oct 2016, 17:12

Felicitari! )))
apropos, cum se serbatoreste la voi? tot cu manifestari prin centru, zi libera, etc?
ihtus

Postby Laura » 27 Oct 2016, 18:38

Multumesc :))
Da, e zi libera, in centru se organizeaza in fiecare an expozitie de echipament militar, masini de politie, ambulante, tancuri. Copiii se urca peste tot, apasa pe butoane. Se face o demonstratie cu caini sanitari si se imita tot felul de descarcerari, interventii de urgenta.
Sunt o gramada de standuri cu mancare, bautura. Cam ca la toti :)))
George Enescu
Laura

Postby Tinka » 28 Oct 2016, 08:55

Мы болеем с малым очень(((
Пьем чай с медом...
Tinka

Name: Valentina

Postby ihtus » 28 Oct 2016, 16:18

Валя, выздоравливайте!

Image
ihtus

Postby Laura » 02 Nov 2016, 19:13

Buna,
Cam liniste pe aici.
Mie asa nu- mi place ca se intuneca repede si asa o va tine pana in martie, of of.
Zilele astea a fost frumos afara, temperaturi de 10-13 grade, dar in zilele urmatoare se va raci si se anunta ninsori.
In weekend am tras o fuga pana in Cracovia, in vizita la niste prieteni. A fost scurt, dar frumos. Frumos orasul vechi, mancare gustoasa. Imi place.
George Enescu
Laura

Postby ihtus » 03 Nov 2016, 13:27

O, Laura, tu de Cracovia din Polonia zici? vroiam foarte mult sa-l vizitez vara aceasta, insa ne-am retinut la natura 2 zile si nu mai reuseam sa trecem si pe acolo. Acest oras il asociez cu "Cruciatii" de Henrik Senkevici, care era una din cartile mele preferate.

Mi-au scos o masea ieri, si nu am chef de nimic. Bine ca a venit mama azi si a luat copiii in vacanta, sa pot sa-mi revin in liniste.
ihtus

Postby Laura » 04 Nov 2016, 09:40

Alina, da, in Polonia, de mult era pe lista si acum am avut ocazia.
Imi pare rau ca nu avem mai mult timp sa vizitam si alte orase de pe lista.
George Enescu
Laura

Postby ihtus » 04 Nov 2016, 14:21

Laura, ai facut ceva poze?

Daca mai ai Polonia in lista, adauga si Torun pe acolo :) e cel mai frumos oras vechi pe care l-am vazut. Chiar daca experienta mea de calatorii nu e mare, fratele meu a zis ca pt el Torun e printre cele mai frumoase, si lista lui de orase vizitate e muult mai mare.

Are si el tangenta cu Cruciatii, ramasite de la un castel de cruciati din ordinul Teuton. Si Copernic s-a nascut in Torun. (cine sa-mi dea un sut sa sortez pozele? )))))
ihtus

Postby Laura » 04 Nov 2016, 16:03

Alina, am postat poze pe fb zilele trecute.
Din Torun e prietena noastra, la care am fost in vizita in Cracovia.
Trecem pe lista.
George Enescu
Laura

PreviousNext

Return to Diverse | Обо всём