Ce mai faceti? | Как дела?

Re: Ce mai faceti? | Как дела?

Postby ihtus » 14 Nov 2016, 14:08

Eu cind eram gravida, de ambele ori am inlocuit cafeaua cu cicoare. Din ea si pe timpul sovietic se facea "кофейный напиток". Cea care se finde in forma de "magiun" sau solubila, seamana la gust cu cafea solubila. Dar cea care se vinde prajita macinata, seamana chiar cu cafea.
In plus e folositoare pentru ficat, rinichi.
...Выкинуть хлам из дома и старых позвать друзей...
ihtus

Name: Alina

Postby ViVe » 14 Nov 2016, 18:46

Ooo, nu mà las de cafea n i c i o d a t a! tea: Dar beau doar una pe zi, strict dimineata. Cà de nu, am lomcà girl_crazy
Dacà beau dupà masà, mi se face ràu.
ViVe

Name: Victoria

Postby Dharma » 14 Nov 2016, 19:44

Alina , eu am luat orzo ( ячмень ) , plus ceaiuri de plante . Prima zi aproape cu succes , mai sunt citeva ore . M-au durut vreo 4 ore in sir capul , vroiam sa sorb macar o inghitirura . Am luat si pastile .. acum spre seara nu simt necesitatea . Miine e noua zi si sper sa fie cu succes :)
Dharma

Postby ihtus » 14 Nov 2016, 20:12

Aha, am si orzo acasa, mai mult pentru mama, cind vine la mine (si fata cea mare uneori isi face, sa se simta mai matura )))) ). E cam aceeasi idee. Eu nu beau cafea tare si doar o cana dimineata, pot sa traiesc fara ea citeva zile, sau chiar saptamini, dar imi place mult gustul ei, s-o beau in liniste, e ceva aparte si mai mult emotional decit fizic.
Sotul meu a renuntat vreo 3 ani in urma, dar fara urmari.

Victorita, si gravida ai baut? eu ma temeam
ihtus

Postby Dharma » 14 Nov 2016, 20:40

Alina , eu am pe strada Starbucks :(( ajunsesem sa beau si 9 cafele naturale pe zi .. poti sa iti imaginezi influenta nociva . Urat e si faptul ca nu o mai beau din placere , dar e ca un bonus pentru orice neplacere sau stres . Am ajuns sa inlocuiesc mesele cu cafea si fruct , organismul s-a stresat de-a binelea , ficatul nu se mai ispraveste in asa temp si somnul s-a dereglat , nemaivorbind de calciu. E bine cind stii limita .
Eu in sarcina nu am servit cafea , iata cred ca imi trebuie un bebelus , ca asa devin mai responsabila .
Dharma

Postby ihtus » 14 Nov 2016, 20:55

Dharma wrote:iata cred ca imi trebuie un bebelus , ca asa devin mai responsabila .

girl_haha ce solutie!

Carina, tu asa usor renunti la carne si altele cind vrei, ai sa reusesti si cu cafea.
ihtus

Postby ViVe » 14 Nov 2016, 21:54

Cînd eram cu burticà am bàut decafeinatà, dar rar. Nu-mi plàcea gustul, de aia :)
Cînd am încetat alàptatul, am prins a bea cafea solubilà, pînà am observat cà anume de la ea am grețuri. De atunci beau doar dimineata śi doar naturalà, śi nu oricare, doar care îmi place gustul (Illy, Kimbo, Lavazza). Dacă nu am la îndemînă cafea bună, ușor refuz, mai bine ceai.
Țin minte, am avut și eu o perioadă când am încercat să mă las de cafea. Atunci cînd înțelesesem că îmi provoacă grețurile. Dar atunci într-adevăr prea mult consumam, câteva pe zi și solubilă. Daaa, migrene insuportabile în zilele fără cafea. girl_impossible
ViVe

Name: Victoria

Postby Dharma » 14 Nov 2016, 22:29

Off de toate iata m alas usor , dar de cafea nicidecum :((
Dharma

Postby Laura » 14 Nov 2016, 23:30

Ooo, eu nu sunt persoana pitrivita sa dau sfaturi la renuntat la cafea. Ador cafeaua. Din aia buna espresso naturala. Dar ma limitez la 2 pe zi. Am si tensiunea mica si daca n- as bea cafea, as fi zombi toata ziua.
Si in sarcina am baut, si cat am alaptat am mai baut.
"Anii ridează pielea, dar renunțarea la ideal ridează sufletul."
George Enescu
Laura

Postby micaela » 15 Nov 2016, 12:36

buna fetelor
imi place ceaiul :), mai ales verde sau aromat cu fructe, dar fara zahar

de cafea nu sunt dependenta, ma alint cind vreau sa ma incalzesc cu o cafea slaba cu lapte condensat, o data in luna sau mai rar
la fel am tensiune arteriala mica, dar am observat ca de la cafea imi creste brusc si tot nu ma simt bine
micaela

Name: Di

Postby ihtus » 15 Nov 2016, 14:10

ViVe wrote:cafea solubilà, pînà am observat cà anume de la ea am grețuri

aha, si eu la fel am greturi de la solubila, daca o beau pe nemincate

Laura wrote:Am si tensiunea mica si daca n- as bea cafea, as fi zombi toata ziua.

of, pe mine deja nici cafeaua nu ma salveaza de la starea de zombie ((( nici citrice, ghimbir, cuisoare, scrotisoare si tot ce se mai sfatuie pt tensiune joasa
arat a om deja dupa amiaza, pina atunci frinez de tot
ihtus

Postby Dharma » 15 Nov 2016, 22:00

Hai ca aproape am incheiat a doua zi , am trisat cu doua cuburi de ciocolata amara .
Dharma

Postby ihtus » 16 Nov 2016, 14:42

Tine-te )))
se zice ca e suficient 21 de zile sa faci\nu faci ceva ca sa ai o deprindere noua
ihtus

Postby Laura » 17 Nov 2016, 15:30

Alina, eu de mai bine de 10 ani trebuie sa ma trezesc devreme tare si nicium nu- mi pot facr din asta un obicei. :))))))-
George Enescu
Laura

Postby Dharma » 17 Nov 2016, 23:10

Azi am lasato balta :((
Am cazut prada la paharutele astea decorate de sarbatoare si la fulgul de zapada desenat pe spuma de deasupra cafelei .. trebuie sa stau acasa ca sa nu am ademeniri ..
Dharma

Postby Laura » 18 Nov 2016, 09:38

Dharma, nu mai intra in Starbuks :)))
Mie nu- mi place cafeaua de la ei. Eu o beau espresso, tare, multa si cu putin zahar.
George Enescu
Laura

Postby Dharma » 18 Nov 2016, 10:52

Ieri am iesit cu o prietena in oras si am avut atatea ademeniri ...

Duoa asa pauza si cafea dupa 17:00 seara nu am putut sa adorm pana la 3:40 noapte ..
Dharma

Postby ihtus » 18 Nov 2016, 14:22

Dharma wrote:Azi am lasato balta :((
Am cazut prada la paharutele astea decorate de sarbatoare si la fulgul de zapada desenat pe spuma de deasupra cafelei .. trebuie sa stau acasa ca sa nu am ademeniri ..

ei, o cafea la trei zile nu e strasnic ))) oricum bravo esti

Eu incerc sa micsorez cantitatea de carne in meniul meu, dar nu reusesc. Aveam progres bun dupa calatoria de 16 zile, cind nu am mincat deloc si m-am tinut inca o saptamina dupa, dar se duce totul de ripa cind o pregetesc pt familie.
Ba unchiul meu imi transmite o rata de casa grasa si o bucata de miel (si acestea ambele sunt preferatele mele). Ba merg la mama in weekend si la ea totul e cu carne, ba sotul merge la parinti sa voteze si imi aduce ceva de la soacra-mea.

Laura wrote:Alina, eu de mai bine de 10 ani trebuie sa ma trezesc devreme tare si nicium nu- mi pot facr din asta un obicei. :))))))-

of, eu 9 ani am lucrat la oficiu de la ora 8, ma trezeam la 6.20 ca sa ies la troleu la 7.20
Si oricum eram efectiva doar incepind cu ora 10, si pe la 17 cind trebuia sa ies de la serviciu, aveam inca multe idei de realizat ca sa nu le uit cumva pina a doua zi.
Iata nu inteleg, toata lumea (ei, majoritatea) se trezesc greu dimineata si oricum toate institutiile lucreaza de la 8-9, de ce?

Milena azi are prima eveluare la tambal, merg s-o vad :smart
ihtus

Postby Dharma » 18 Nov 2016, 18:33

Alina , eu cind eram tsudenta la usm incepeau lectiile la 7:45 . Acum nu pot sa imi imaginez cum eu in 3-4 minute ma imbracam si ma machiam si in vreo 7 minute cu troleu eram la lectii si uneori ramineam flaminda pina la 13:30-14:30 din cauza ca tartinele sau placintele de la cantina nu erau mereu proaspete , ca sa ies undeva in apropiere nu reuseam in 15 minute , cantina universitatii era o coada pina afara la fel si cantina de la curtea suprema .

ah da , azi am fost bravo dar mi-am permis niste crema dulce , vreo 15 ml :)
Dharma

Postby Laura » 19 Nov 2016, 23:56

Eu am cam calcat prin strachini ieri si azi. Am mancat pizza, azi pui la cuptor si mi- am permis lichior de fructe. Mai multe feluri. Mi- am luat doza de calorii pe o saptamana :)))
George Enescu
Laura

PreviousNext

Return to Diverse | Обо всём