Ce mai faceti? | Как дела?

Re: Ce mai faceti? | Как дела?

Postby Laura » 10 May 2017, 21:35

Alina, felicitari pentru Tiana!
Eva are sambata zi de proba la balet. Ea merge o data pe saptamana in alta parte si ii place tare mult, vedem sambata ce ne zice.
"Anii ridează pielea, dar renunțarea la ideal ridează sufletul."
George Enescu
Laura

Postby Dharma » 11 May 2017, 21:39

Laura , cit are fetita ta ?

Un salut din vara , la noi au fost azi 31+
Image
Dharma

Postby ihtus » 11 May 2017, 22:11

Laura, bafta! Eva demult se ocupa?

Dharma wrote:Un salut din vara , la noi au fost azi 31+

oo, ce frumusete
dar ce e? nu recunosc fructul
...Выкинуть хлам из дома и старых позвать друзей...
ihtus

Name: Alina

Postby Dharma » 11 May 2017, 22:13

Prune de Malta .
Dharma

Postby ihtus » 11 May 2017, 22:30

nici nu am auzit de el )))
vreu si eu vara, nicicum nu pot sa strang e hainele calde si incaltamintea, le-am stran, le-am scos, azi din nou le-am spalat toate...
ihtus

Postby Dharma » 11 May 2017, 22:43

La noi saptamina ce vine cade temperatura pentru citeva zile 24-25 + si doua zile ploi . Vara asta tare greu mai vine , la Moscova a fulguit azi .
Dharma

Postby ihtus » 11 May 2017, 23:06

si in Lituania ieri

Image
ihtus

Postby Dharma » 14 May 2017, 13:24

Happy Mother's Day !
Dharma

Postby ihtus » 14 May 2017, 20:49

Felicitari, fetelor!
sarbatoarea aceasta inca e straina pentru mine, uit de ea
ihtus

Postby Laura » 16 May 2017, 16:58

Buna,
In sfarsit s- a incalzit si la noi, azi sunt 22 grade, sper sa nu se mai raceasca, ca intru in depresie.
Ziua mamei la noi deja a intrat in drepturi, de atatia ani cat tin minte copiii de ea.
George Enescu
Laura

Postby Laura » 18 May 2017, 21:28

Buna, fetelor,
A venit vara la voi ?
Noi avem de cateva zile tenperaturi de peste 20 grade si tare bine e.

Aaa, Dharma, ma intrebai cat are Eva, a facut 6 ani in aprilie.
La balet i- a placut tare mult, e scoala ruseasca si balet clasic. Fetele din grupa sunt mai mari. A fost si la grupa cu fetite mai mici, dar acolo nu i- a placut asa mult.
Prune de Malta ( moşmon le mai zice in romana) cumparam si noi des. Avem foarte multe magazine turcesti in zona si fructele le luam aproape ca numai de la ei. Acum asteptam sa se coaca capsunile, sa mergem la cules ( adica la mancat :)))
Pacat ca nu au livezi de cirese. Ciresele sunt slabiciunea mea.
George Enescu
Laura

Postby ihtus » 19 May 2017, 14:07

A venit, dar e cam scumpa perioada aceasta ))) pe cea mica inca nu am trecut-o la sosete, pentru strampi de bumbac e prea cald deja, dar cei de capron asa de repede se rup )))

Laura, pe aliexpress sunt asa de multe costume dragute pentru balet! Eu cand caut pentru latino, dau si de balet uneori.

Fetele maiine au concurs la dansuri, eu cum nu stiu sa cos, am cumparat fatin facut o fusta sa fie de aceaasi culoare cu body, ca nu avem voie sa fie culori diferite la fusta si body, dar antrenoarei i-a placut ii sta in roz Tianei. E cam complicata teoria cusutului )))
ihtus

Postby Dharma » 21 May 2017, 09:28

Eii dapoi ai fata mare , din cele ce citeam imi imaginam ca e mai mica :)

La noi de o luna au aparut viresele de cimp , din decembrie pana avum au fost doar cele crescute in sera si mari vit o miina de copil , dar nu toate gustoase . La noi acum e sezon de cirese , caise , blackberry , nectarine , prune verzi , dudele si prunele de malta is pe trecute . Mai sunt si pepeni galbeni si lubenite ( aduse din Iran ) , noi le asteptam pe astea locale , apar la inceput de iunie .
Foarte curind incepe ramadanul , deja pregatiri prin supermarmarcheturi si restaurante .

La noi vara a venit , a fost stabil vreo saptamina 27-31 caldura . De vineri am avut mai zilnic ploaie , temperatura a scazut la 26 , alaltaieri noapte si dimineata a ploau asa abundent si rece ca termometrele aratau doar 19 . De marti incolo timpul se incalzeste si ploile se termina .
Dharma

Postby Dharma » 21 May 2017, 09:29

Alina , eu nicioadat nu am comandat de pe siteul asta chinezesc , nu inteleg nici o iota in el dra spre fericirea mea nici nu imi trebuie nimic :))
Dharma

Postby Dharma » 21 May 2017, 09:33

Asa arata prunele verzi , in popor le zic Prunele pastorului sau prunele raiului .
Image
Dharma

Postby ihtus » 21 May 2017, 12:42

Dharma wrote:Eii dapoi ai fata mare , din cele ce citeam imi imaginam ca e mai mica :)

he-he, am deja si o domnisoara ai:
cea mica are 6 ani, cea mare 12

Pe ali sotul m-a invatat sa navighez, il folosea doar el pentru diferite chestii barbatesti, piese, microscheme... Voi cred ca aveti alegere mai multa si preturi mai bune, eu pe ali economisesc foarte mult chiar si cu dansurile fetelor. Pantofii la noi 450 lei perechea (si eu am nevoie de 2), de acolo am luat cu 22USD doua perechi. Rochita de dans pentru antrenament cea mai simpla la noi 350 lei in magazine de sport, acolo exact asa e 4-6 USD, eu am luat mai deosebite cu 7 si cu 10.

Avem o chinezoaica micuta la dansuri (ei sunt veniti aici in deplasare pe 4 ani), mamica ei a fost foarte mirata sa afle ca noi comandam din China. Stie si de aliexpress, dar ei acolo comanda de pe taobao, care nu face livrare la noi (dar cu intermediar iesa pereturi ca pe ali). Exact asa pantofi de dans au costat-o 5 USD ))))
ihtus

Postby Laura » 23 May 2017, 18:03

Buna,
Iar s- a stricat vremea la noi. Asa m- am saturat!
Alina, noi nu comandam de pe Aliexpress, nu ma costa pielea cat dubala. Noi trebuie sa platim tva de ka o valoare neta de 22 € si taxa de devamare de la 150€. Tricot pentru balet am gasit de la 7€ si tutu tot asa.
Pe 11 mai are Eva concert pe scena. Nu e cine stie ce, ca na, sunt la abc, dar oricum.
Azi am luat din piata capsune austriece, bune tare.
Joi e sarbatoare, elevii au si vinerea libera, asa ca e un fel de mini vacanta. Am vrut sa mergem la Londra, dar sotul munceste, plus ca si preturile la biletele de avion cresc considerabil pentru perioada sarbatorilor.
George Enescu
Laura

Postby ihtus » 25 May 2017, 10:18

Laura, in Lituania e la fel cu toate taxele si vamuirea, noi pana ce ne folosim la maxim de shopping online )))

Eva a avut concert deja, sau ai gresit data si va avea? ai nostri iata la KidsExpo vor dansa, grupul nostru pentru prima data pe scena (concursuri nu le socot, ca acolo fiecare danseaza individual si doar tehnic, nu e un numar artistic).
Ai vostri pana cand invata?

Daniela, mai intri pe aici? cum fata??
ihtus

Postby Dharma » 25 May 2017, 20:15

La noi tot e limita , avem voie sa facem comanda din exterior tocmai in valoare de 25 euro cu tot vu livrare :)) si bine ca au facut asa lege , asa mai ies si eu la shopping in afara , mai ales in perioada reducerilor .
Dharma

Postby Laura » 29 May 2017, 11:17

Buna,
Noi comandam mult de pe net, amazon in special. Pacat ca nu poti incerca haine si imcaltaminte online, mie nu- mi place sa merg la cumparaturi.
Alina, da, am vrut sa scriu 11 iunie :))
Ieri am fost la cules capsune, inca nu erau coapte bine, dar tot am adunat 3 kg.
George Enescu
Laura

PreviousNext

Return to Diverse | Обо всём