Ce mai faceti? | Как дела?

Re: Как дела? болталка

Postby Olya » 04 Dec 2015, 10:13

ihtus wrote:Laura, poate in germania e mai strict, eu nu stiu, doar din spusele ei.

E cam la fel. Vad copii de 8-10 ani singuri pe drum , venind de la scoala. Copii de 10 ani singuri cu metroul, pt ei e un lucru absolut firesc, profa singura ne convingea ca e ok ca fiica mea sa mearga singura la metrou, astfel devine mai responsabila si nu prea ma intelegea pe mine cand ziceam ca imi fac griji si ca mai bine o duc- aduc eu.
Olya

Name: Olya

Postby Laura » 04 Dec 2015, 10:34

Alina, in AT oamenii nu sunt turnatori de felul lor. Te pot reclama la politie in caz de antipatie personala, dar n- o vor face из спортивного интереса. Se implica activ in cazuri grave, gen batai sau urme evidente de violenta, dar nu vor interveni in caz de copil de 8-10 ani lasat singur acasa cateva ore. Sunt si ei parinti, muncesc si ei, si mereu ii admira pe cei, care nu au niciun ajutor.
Iar legea, cat de stricta n- ar fi, nu e absurda. E facuta sa protejeze copilul cand ii sunt incalcate drepturile.
In AT sloganul e - nicaieri nu e mai bine decat in familie. Si vor depune toate efirturile ca copilul sa ramana in familie.
"Anii ridează pielea, dar renunțarea la ideal ridează sufletul."
George Enescu
Laura

Postby ihtus » 04 Dec 2015, 11:46

Chiar straniu
Da la ei nu au legislatie putin diferita pt diferita landuri? analogic cum in sua difera de la stat la stat?
Mi-am reinstalat skype de mai ulte ori de atunci si demult nu mai comunic cu persoana ceea, eram sa copii.
...Выкинуть хлам из дома и старых позвать друзей...
ihtus

Name: Alina

Postby Vanda » 04 Dec 2015, 12:49

Bună. Și eu deja m-am îmbolnăvit, offf , m-am săturat.
Vreau să cumpăr umidificator și nu știu de care, sau poate nebulizer, tot nu știu de care, când văd cum se chinuie fetele cu tusea ...
Vanda

Name: Daniela

Postby Olya » 04 Dec 2015, 12:53

Una ți-o spun sigur - doi copii de 10 și 12 ani aici sunt destul de independenți. Fiică-mea are 11 și profa ei i-a zis ei - Tu doar vrei să mergi singură cu metroul? Ca să nu te aducă părinții în fiecare dimineață?
Sunt două fetițe de 10 ani, gemene, la fel vin singurele din alt capăt de oraș (e clasă de integrare, deci nu e după locul de trai și tichetele la metrou sunt gratuite pentru elevi).
Olya

Postby Olya » 04 Dec 2015, 12:57

Vanda wrote:Bună. Și eu deja m-am îmbolnăvit, offf , m-am săturat.
Vreau să cumpăr umidificator și nu știu de care, sau poate nebulizer, tot nu știu de care, când văd cum se chinuie fetele cu tusea ...

Dacă îți iei nebulizer, ar fi mai bine de cel cu compresie. E mai gălăgios dar poți folosi un spectru mai mare de preparate pentru inhalare decât cel cu ultrasunet.
Acum, pe timp rece, aerul în încăperi se usucă și de la centrale și de la fiecare deschidere de fereastră (paradox, nu?)
Olya

Postby Laura » 04 Dec 2015, 17:05

In AT, cred ca si in Germania, un copil de 10 ani merge deja la gimnaziu, adica ciclul urmator de scoala.
Si e absolut normal ca scoala sa nu mai fie in cartier, iar copiii sa trebuiasca sa mearga cu transport in comnun.
Nici nu se asteapta nimeni ca un elev de gimnaziu sa fie dus/adus de parinti.
Dar copiii sunt invatati sa fie independenti. Inca din clasa a doua au invatat numerele de telefon de urgenta (politie, salvare, pompieri), anul trecut au avut curs de prim ajutor. Despre regulile in trafic invata la fel. Au diferite teme de comportament in diferite situatii.
Magazinele participa intr- un proiect cu politia si au abtibild la intrare, care anunta ca acolo copiii pot cere ajutor.
George Enescu
Laura

Postby ihtus » 04 Dec 2015, 23:16

Fetelor, Milena are de mers vreo 15 min, din care de 3 ori traverseaza la trecere de pietoni. Mi-e frica s-o las sa vina singura, stiind cum se respecta la noi circulatia rutiera. Uneori pentru maturi e periculos.
La voi cred ca e altfel? se mai tem de amenzi, de penalizari, la urma urmei mai principiali si mai responsabili.

La anul o trecem probabil in liceul de linga casa, aici chiar are de mers pe linga 2 cladiri si e acasa, si ma voi simti mai in siguranta.
ihtus

Postby ihtus » 04 Dec 2015, 23:17

am dormit acum seara vreo 2 ore si ma simt de parca m-a batut cineva girl_impossible
ihtus

Postby Diunik » 05 Dec 2015, 00:51

Алинка, а возле касэ это лицей Юлии Хаждеу?

Хорошо что ты спать можешь днем...у меня мозг не отключается раньше 2 часа ночи..и так ежедневно...
Diunik

Name: Nadin

Postby ihtus » 05 Dec 2015, 01:02

Ага, он. Там учатся бОльшая часть детей из нашей садиковской группы, а я хотела в пас ку пас. Пока ни одного отрицательного отзыва не слышала, да и условия неплохие, расположение к дому вообще идеально.
Смущает только количество детей в классе, у Миленкиной подружки их 32. А у нас сейчас 19.

а спать ))) я в 4 легла, в 7 встала, вот меня и догнало
Cобиралась идти на открытие медцентра и очень хотела успеть на Оскара, но физически не могла уже, догнало. И вот сколько себе обещаю спать вовремя (((((
ihtus

Postby Laura » 05 Dec 2015, 01:31

Alina, da, cu traversatul strazilor la noi nu sunt probleme. Dimineata stau politisti in langa scoli si opresc masinile, sa poata copiii traversa.
Dar si fara politisti exista respect in trafic, atat pentru soferi, cat si pentru pietoni.
Daniel are de traversat 6 strazi, dintre care numai una e semaforizata, restul nici zebre nu au. E adevarat ca nu sunt intens circulate, dar soferii se opresc si te lasa, oricum.
George Enescu
Laura

Postby ihtus » 08 Dec 2015, 10:07

'neata! привет всем!

Image
ihtus

Postby Laura » 08 Dec 2015, 11:49

Neata,
Noi azi avem liber. Afara e ceata si tot picura din ea. Zici ca inspiri apa, nu aer.
George Enescu
Laura

Postby Dharma » 08 Dec 2015, 12:09

Neata ! La noi in schimb e frumos afara si cald si vintul s-a potolit . Da pacat ca nu pot sa ies afara ca de la 1 la 5 trebuie sa vie sa ne instaleze un climatizor .
Dharma

Postby Olya » 08 Dec 2015, 13:25

La noi e soare si -1)
Nasucurile ingheatsa.
Azi am vazut un copilas de 1,5-2 ani fara caciula, dar noi cu caciula si gluga))
Olya

Postby ihtus » 08 Dec 2015, 16:18

La noi nici nu stiu cum ))) alergind prin oras imi era cald, fetelor le-au inghetat minutele, au scos manusi din buzunare. E soare si aer curat.
Nu am chef de nimic... asa e bine sa stai cu o cana de ceai si sa nu faci nimic...
ihtus

Postby Vanda » 08 Dec 2015, 19:58

Poza e despre mine, nici n-am fost in stare sa duc o fata la scoala. Am inceput deja sa beau antibiotice.
Vanda

Name: Daniela

Postby Dharma » 08 Dec 2015, 20:50

Alina , iata ai intrat tu in sarbatori :) iti trebuie un bebe care sa traga de cana la fiecare sorbitura :)) eu am avut o perioada ca nu dejunam si nu beam ceai/ cafea pana baiatul nu adormea la amiaza . Se urca in farfuria mea la propriu .
Dharma

Postby ihtus » 08 Dec 2015, 22:45

Ei, eu am avut doua perioade de astea ))) Si Tiana doar de citeva luni merge la gradinita pe jumatate de zi. Cu fete acasa nici vorba de relaxare, ba alearga, ba se cearta, ba au scapat ceva, ba nu pot imparti ceva...
Admir mamici de gemeni, ai ales perioada pina la 3 ani, cuuuuum sa reusesti cind ambii se suie in farfurie???

bebe uneori mai vreau, dar sunt prea multe "contra"
ihtus

PreviousNext

Return to Diverse | Обо всём