Ce mai faceti? | Как дела?

Re: Ce mai faceti? | Как дела?

Postby ihtus » 03 Oct 2016, 14:42

eu nu beau vin deloc, de la primele incercari
Insa adooooor mustul cind abia incepe a "pisca" de limba, inca fara alcool, dar e cam scurta perioada aceasta si nu in fiecare an reusesc sa gasesc. Sotul are cunoscuti la o vinarie de la sud si uneori reuseste sa-mi aduca vreo 10 litri sa ma satur, insa anul acesta au zis ca nu stiu ce soi e prea acru, altul deja e fermentat.
Astept sa stringa cumatru roada, ca la ei poama se coace mai tirziu, abia s-au apucat s-o culeaga. Cumatru anul acesta a obtinut "Polobocul de Aur", pentru a doua oara.

Diana, la voi e chiar teasc, de lemn, ca la bunei?
...Выкинуть хлам из дома и старых позвать друзей...
ihtus

Name: Alina

Postby micaela » 03 Oct 2016, 15:25

nu stiu ce are de gind sotul sa faca anul asta, dar cindva luam teascul de lemn de la nanu meu
de citiva ani, nu ne place sa punem la teasc, cu el apare un gust specific de la ciorchini si coaja, un pic mai acru ,
astfel dam resturile mai departe celor care fac rachiu ;)
micaela

Name: Di

Postby ihtus » 06 Oct 2016, 22:43

Azi am dus-o pe Tiana prima data la dansuri, sper sa-mi ajunga rabdare pentru toate activitatile lor.
))) avem o chinezoaica micuta in grupa, o cheama СяуСяу
ihtus

Postby Vanda » 06 Oct 2016, 23:47

Si ale mele au de-a activitati, le rog poate de ceva se leapada si nu vor. Au asa pe saptamana: sah×2, canto ×2, cor×1, baschet×3 si inotul l-am redus la o data. Vin tarziu acasa obosite si fac greu temele.
Vanda

Name: Daniela

Postby ihtus » 07 Oct 2016, 00:17

o, Daniela, unde le duci la canto?
pe Tiana a ascultat-o diriginta Milenei (ea e profesoara de cor) si mi-a promis contactele unui profesor bun de canto si vad ca sau a uitat, sau dupa sedinta cu parinti nu mai vrea.

M-am avintat eu asa cu Milena in cl.1, avea 2 ori pictura, 2 dansuri, 3 gimnastica. Prima a lasat gimnastica, pe urma dansuri, si a ramas doar cu pictura pina la sfirsitul anului scolar.

Acum avem asa: Milena face pictura online (acum curs de acuarela, are in fiecare zi sa deseneze) si tambal la scoala. Tiana tobe acasa cu profesor si iata si dansuri. Vom vedea cind ajungem in clasa 1, la ce raminem ))
ihtus

Postby Dharma » 07 Oct 2016, 08:58

Image
Dharma

Postby Vanda » 07 Oct 2016, 09:42

Alina, noi in scoala noastra facem, ca e liceu cu profil de arte.

Cat ma bucur ca e vineri. Asa de greu ma trezesc dimineata cu frigul si intunericul asta din casa.
Vanda

Name: Daniela

Postby Dharma » 07 Oct 2016, 09:55

Noi inca vreo 10 zile o sa avem temperatura in jur de 25-29 . La inceput de septembrie au fost citeva zile ca credeam ca a venit iarna . Mir nu imi place iarna la noi ca casele nu sunt dotate cu incalzire . De ceva timp gazifica ei unele parti a orasului dar cu temp de melc . Comditionerul incalzeste dar e de durata , semineele usuca tare aerul .plus se intuneca repede . Acum ca nu au shcimbat ceasul , la 16:00 o sa fie intuneric dea binele .
Dharma

Postby ViVe » 07 Oct 2016, 14:44

Vinerea! Uraaa!
Eu m-am epuizat :( Azi dimineață nici nu țin minte cum a sunat "ceasornicul" și cum l-am stins? :3 Și el la mine e setat să sune de 2 ori! M-a trezit școlărița la 8:15, deja prea tîrziu pt a ajunge la prima lecție, așa că a ratat-o :)
Deși nici mîine nu voi dormi prea mult. Am cu asta mică dansurile. Și noi nu demult am înscris-o ;) Îi place ff mult girl_in_love Și încă vrea și la balet girl_haha Vai, ce mă fac? girl_impossible
Mai mult nimic din activități extrașcolare.
Nu înțeleg cum alte mămici reușesc :3
De-ar fi localizate în liceu...dar s-o duc/s-o aduc...mai ales pe timp rece..brrrrr chih:
ViVe

Name: Victoria

Postby ihtus » 07 Oct 2016, 14:47

Vanda wrote:Alina, noi in scoala noastra facem, ca e liceu cu profil de arte.

in scoala e bine, te scuteste de alergat prin oras
Eu iata am dilema, ce sa fac la anul cu Tiana. Ea chiar are capacitati muzicale si ar fi bine s-o dau la hasdeu din cl.1 in clasa muzicala, si e chiar linga casa noastra.
Dar nu-mi place disciplinarea copiilor la ei, metodele pas cu pas sunt mai aproape de ceea ce vreau eu de la scoala

ViVe wrote:Azi dimineață nici nu țin minte cum a sunat "ceasornicul" și cum l-am stins? :3 M-a trezit școlărița la 8:15, deja prea tîrziu pt a ajunge la prima lecție, așa că a ratat-o :)

si noi ieri am patit-o ai:
Milena a scapat prima lectie de romana
ihtus

Postby ViVe » 07 Oct 2016, 14:49

Cursurile online! Solemn promit să procur cele necesare mîine și să începem odata! ai:
ViVe

Postby ihtus » 07 Oct 2016, 14:51

Victorita, voi unde faceti dansurile?
ihtus

Postby ihtus » 07 Oct 2016, 14:54

ViVe wrote:Cursurile online! Solemn promit să procur cele necesare mîine și să începem odata! ai:

da noi probabil pas cu sketching de data aceasta, ca nu va reusi ambele
la acuarela ei verifica minutios, scriu detaliat ce e bine si ce erori a facut, si pina acum Milena a avut de repetat citeva lucrari, ca nu le-au primit din prima
deseneaza in fiecare zi, nu stiu unde sa bagam si sketchingul ((((
dar si materiale, ce faci cu ele?
ihtus

Postby Dharma » 07 Oct 2016, 14:58

Voi vb de scoala , da eu cu gradinita si nu ma descurc ..
piticul meu nu se poate trezi cind vine sa busul dupa el , el abea la 9:30-10:00 isi implineste somnul . Chiar cred ca o sa renuntam pentru citeva luni la gradi . O sa facem doar piscina si o sa i-au abonament vreo 3-4 ore , 3 ori pe saptamina la club de joaca .
Dharma

Postby ihtus » 07 Oct 2016, 16:08

si eu am doua bufnite si asa jale cind trebuie sa le trezesc dimineata!
mai ales iarna, pe-ntuneric si frig, cind acasa e cald si bine
ihtus

Postby Olya » 07 Oct 2016, 17:30

Fetelor, la noi aici nu merge cu ratarea lecțiilor..... nu ai venit la școală..te trezești cu poliția la ușă! Toți sunt foarte matinali și se culcă destul de devreme. Încercăm să facem și noi față, cu toate că de vreo două ori era cât pe ce s-o pățim))).....
Olya

Name: Olya

Postby Dharma » 07 Oct 2016, 19:08

Asa la noi e la scoala . Nici vorba sa nu frecventezi o zi sau citeva lectii . La noi scoala incepe la 5-5,5 ani , depinde in care luna esti nascut . Si e obligatorie . Ca sa nu frecventezi trebuie sa aduci de la medic certificat ca copilul e subdezvoltat si are probleme de sanatate . Si un an pina la scoala e ibligatoriu sa frecventezi cursurile de pregatire a scolarului , in cadrul gradinitei , colegiului sau altor centre speciale .
Dharma

Postby ViVe » 07 Oct 2016, 21:35

ihtus wrote:Victorita, voi unde faceti dansurile?

La Global Fitness, sala sportivă.

Cu sketchingul pass de data asta. Vreau acum acuarela. Cred că are de învățat mult la capitolul dat.
ViVe

Postby ViVe » 07 Oct 2016, 21:38

Mie mi-a mers cu asta mare. Se trezește îndată. Bravoooo! Nu am zgîlțîit-o niciodată. Îi șoptesc încetișor "Dănuța, hai" și sare din pat îndată. :smart
Asta mică e mai alintată. Se așteaptă rugată. :))
ViVe

Postby ViVe » 07 Oct 2016, 21:40

Mîine e sîmbătă. Am atîtea planuri și știu că nu le voi reuși pe toate :( kover:
Weekend plăcut tuturor ;)
ViVe

PreviousNext

Return to Diverse | Обо всём