Cum ati proceda?

Cum ati proceda?

Postby ihtus » 04 Mar 2016, 01:00

Fetelor, este ceva care ma deranjeaza de mai mult timp si sincer nu stiu cum sa procedez. Vecinii de pe alt etaj fac reparatie, si sub ferestre sta gunoiul lor de constructie de mai bine de 2 luni, era inca de Revelion. Mai multe saci mari, ocupa loc si arata urit. Intre timp ceilalti au inceput sa faca chiar gunoiste acolo, arunca deja si sacii cu gunoi alimentar, miroase. Am rugat baietii care fac reparatie la vecini sa le transmita sa stringa gunoiul, nici o reactie.
Voi ati anunta autoritatile? sau sunt rautacoasa?
Vara era o situatie similara cu alti vecini, politistul de sector umbla de la usa la usa si intreba daca stie cineva al cui e gunoiul si pina la urma a fost strins. Acum nu stiu de ce nimeni nu-l observa...
...Выкинуть хлам из дома и старых позвать друзей...
ihtus

Name: Alina

Re: Cum ati proceda?

Postby Laura » 04 Mar 2016, 19:27

Ooo, Alina, eu as anunta neaparat autoritatile, daca nu inteleg de vorba buna.
E clar ca m-am schimbat de cand nu mai sunt in MD, Poate am devenit mai egoista, daca se poate spune asa. Dar chiar nu vad de ce as suferi eu din cauza comoditatii nejustificate a cuiva!
"Anii ridează pielea, dar renunțarea la ideal ridează sufletul."
George Enescu
Laura

Postby emaromanita » 04 Mar 2016, 22:41

In Romania asa ceva nu vei vedea.
Gunoiul rezultat din renovarea apartamentelor trebuie sa fie dus intr-un loc special.
Daca esti prins ca il duci la tomberon, primesti amenda.
Autoritatile vin fara sa fie anuntate in prealabil.

Pai unii vecini mai smecheri duceau cate putin gunoi la tomberon ca sa nu fie prinsi.
emaromanita

Name: Ema Alina

Postby Vanda » 05 Mar 2016, 20:11

Și eu aș scrie plângere cu rușinea împăcată.
Vanda

Name: Daniela

Postby twingirls » 06 Mar 2016, 15:53

Eu as incerca pasnic sa mai intreprind ceva (poate inca o discutie, sau chiar un mesaj scris lipit pe usa) si daca in cateva zile nu ar fi reactie- neaparat as depune plangere.

Eu m-am confruntat cu alta situatie zilele trecute. Ies dimineata din apartament cu fetele, etajul 7, si vad un barbat care a deschis toate usitele de la contoare, a scos un lemn de jos si se "juca" cu niste cabluri. La inceput credeam ca repara ceva, apoi am observat ca alaturi de el stau cateva sticle de bere, si inteleg ca el a venit la taiat si furat cabluri, da nicidecum sa repare ceva. Il inteb ce face, nu raspunde. In acest moment se dechide ascensorul- un vecin cu fiica sa- ii spun ca in bloc e un hot, iar domnul se uita la mine si nu zice nimic. Usile ascensorului se mai inchid si deschid de 2ori, dupa care se coboara jos. Mai pe scurt am inceput sa-l amenint pe hot ca chem politia, si dupa cateva dispute s-a coborat si a iesit afara nu tare bucuros, aprinde o tigara si nu pleaca nicaieri. Afara mai vad cativa vecini care curateau masinile de zapada, demonstrativ scot telefonul, fotografiez hotul si-i spun sa nu-l mai vad in bloc...el imi raspunde destul de urat inapoi... Si ce credeti? Nimeni nici-o reactie! Nici-un vecin nu a intervenit.
Inteleg ca erau 2 variante:
1) sa merg pe alaturi si sa ma fac ca nu observ nimic (mai ales ca eram cu copiii si era o situatie periculoasa pentru noi)
2) sa ma intorc in apartament si sa chem politia. Dar in acest caz intarziere garantata la gradinita si servici + plangere sau ce mai trebuia sa scriu pe acolo...
twingirls

Name: Ludmila

Postby LadyDi » 07 Mar 2016, 21:43

As anunta autoritatile!
LadyDi

Postby ihtus » 09 Mar 2016, 13:17

Liuda, eu in cazul tau nu as indrazni daca sincer, anume pentru ca m-as teme pentru mine si copii.

La "gunoistea" linga scara s-au mai adaugat niste carpe mari, arata deja prea de tot, si peste sarbatori si gunoi alimentar... pe stapanii apartamentului asa si nu i-am vazut. Am sunat pe politistul de sector, mi-a promis ca vine sa vada.
ihtus

Postby ihtus » 18 Mar 2016, 17:08

Pina ce e zero reactie, am trimis pozele si petitie la pretura, sa vedem daca acestea reactioneaza.
ihtus

Postby ihtus » 04 Apr 2016, 10:45

S-a rezolvat! nu stiu cine a influentat situatia, pretura sau politia (in constiinta nu prea cred), insa ieri cind am venit, era totul curat, nici o urma de gunoi.
Si asta dupa ce vineri seara am vazut si un sobolan pe acolo, vroiam de luni sa-i sun pe toti din nou.
ihtus

Return to Diverse | Обо всём