Dependenţa de tehnologiile informaţionale la copii

Dependenţa de tehnologiile informaţionale la copii

Postby ViVe » 22 Jan 2016, 23:47

Consideraţi că copilul vostru este dependent de tehnologiile informaţionale TI: computer, smartfon, tablete?....
Vă deranjează? Ce anume? Sau consideraţi că e tot normal?
Luptaţi? Cum?

Mă preocupă acest subiect. Fetiţa noastră mai mare are tabletă personală deja de aproape un an, cadou de la bunica pentru ca a fost eminentă în clasa a doua. Fericire!
Dar eu observ semne de dependenţă. O interesează mai mult jocurile. Poate să stea ore în şir şi nu e capabilă să se dezlipească singură, pînă nu mă apucă nervii pe mine. Deşi eu mereu îi spun că destinaţia computerului este cognitivă, pentru muncă, să creezi ceva. ... Nu doar jocuri. Mă strădui să-i explic că internetul e ff amăgitor şi trebuie să fie ff atentă.
Tableta se consideră a ei, dar se păstrează la mami şi se permite doar cîteodată, mai des în weekend.
Eu sunt confuză. Nu ştiu dacă e corect că o limitez, cum o limitez. Nu e departe cînd îşi va dori un smartfon. Acolo nu voi putea deţine controlul, dacă i-l iau...
Acea mică e dependetă конкретно :((( Toate simptomele. Cît nu aş interzice soţului să-i dea smartfonul, totuna cedează. Cică "Aşa o iubeeeesc!" ;( Şi se joacă în minecraft cu orele, şi face isterie dacă îi luăm "iubirea".
ViVe

Name: Victoria

Re: Dependenţa de tehnologiile informaţionale la copii

Postby Olya » 23 Jan 2016, 07:28

ViVe, la noi e același lucru...laptopul și telefonul. Minekraft și tanki..
Olya

Name: Olya

Postby micaela » 23 Jan 2016, 16:06

niciodata nu i-am aratat jocurile pe calculator
incurajam doar cele reale cu adulti sau alti copii

timpul e limitat sau o poveste de 1.5 ore sau citeva cintecele
ii punem inregistrarile sub supravegherea noastra, uneori jumatate de ecran pentru ea, alta pentru mine ))
la noi e calculator desk top cu ecran destul de mare asa ca ne permite
totodata pot gasi diferite desene pentru colorat sau versuri la cintecele
pina cind e mica, deja cind va creste cred ca voi pune aplicatia speciala pentru a limita timpul si site-urile
micaela

Name: Di

Postby Tavi » 23 Jan 2016, 22:02

На ноутбуке только смотрим мульты, уже привык по команде выключать, хотя часто возмущается, смотрит всегда за едой и едим мы из за этого долго.
Планшет это большая проблема, один вариант - отобрать и спрятать, вот на пару дней отправила "в ремонт" и ребенок на глазах меняется. С планшетом перед сном истерика была , он вспоминал что не поиграл с игрушками. Папа мое мнение не разделяет, говорит дать чтоб наигрался и ему надоест, но это не работает, давала долго играть- итог ребенок-псих(фу как не красиво о своем ребенке). Если сама с ним днем могла договорится, ставила правило только утром планшет, вечером приходит папа и легче дать планшет чем слушать нытье.
Вот пару дней без игр на планшете и вернулся мой ребенок-механик /испытатель, вспомнил о конструкторах и пазлах.
Tavi

Name: Танюшка

Postby ViVe » 24 Jan 2016, 00:34

Şi la noi tati e problema. Nu ma susţine. Nu vede problemă. :(

Eu azi pentru prima dată am vorbit cu juniora mea despre dependenţă. Într-o formă mai uşoară şi porţionată. Parcă e deacord cu mine.

Am decis să pun restricţii de timp. Şi să fiu prin preajmă cînd foloseşte gadgeturile, să monitorizez ce accesează şi să-i explic ce e bine şi ce e rău la nevoie. Mă gîndesc că o simplă limitare nu ebună, trebuie să o înveţe cineva gramatica utilizării TI.

Cu cea mică doar prin limitare totală, cred eu. Cu explicaţiile nu merge, fiasco total. :(((
ViVe

Name: Victoria

Postby ihtus » 25 Jan 2016, 23:51

Victorita, ce subiect dureros

Limitez, pentru ca altfel ele ar sta toata ziua cu tablete (au doua la fel). Desene animate, jocuri, muzica, indiferent ce, dar numai sa stea cu ochii in ecran. Uneori le interzic sa le ia in genere pentru o zi, asa si le spun, sa se joace in jocuri normale.
Un alt limitator e bateria, adica le permit pina se descarca si gata pe azi. Si ele deja decid, sa se joace fara intrerupere sau sa intinda pe toata ziua.

Telefonul Milenei e cu butoane cel mai simplu, cu toate ca al meu precedent functioneaza si sta fara treaba. Am incercat sa-i dau si mi-am dat seama ca nu e o idee buna, va sta la scoala in pauza doar cu telefonul.

Tableta o mai foloseste pentru cautarea informatiei cit face lectiile si pentru DEX, si am abonat-o la canale creative pe youtoube, acestea ii plac si macar pot sta linistita ca e ceva util. Plus mai cauta si singura emisiuni culinare.

Doar ca sa fiu sincera, e o parte ff mica din tot volumul de lucruri absolut inutile (((
...Выкинуть хлам из дома и старых позвать друзей...
ihtus

Name: Alina

Postby Laura » 26 Jan 2016, 01:04

Revin cu experienta noastra, cand am timp.
"Anii ridează pielea, dar renunțarea la ideal ridează sufletul."
George Enescu
Laura

Postby Laura » 26 Jan 2016, 10:06

Tableta lui Daniel am confiscat-o. ( citest eu carti de e e).
Desi are smartphone, din jocuri are numai sah. La scoala nu merge cu telefonul. N- ar fi i problema ca oricum nu au voie sa le scoata din geanta.
La jocurile pe PS are acces doar in weekend. Si atunci numai dupa pranz, maxim 1,5 ore. De dorit jocuri de miscare (sport). Cand are musafiri, se poate prelungi jocul cu o ora.
Eva nu arebacces la tehnologii moderne. Are timp. Apucase si ea la inceput sa puna mana pe tableta, dar starea de zombi m- a facut sa- i tai foarte repede activitatea.
Acum nu mai comenteaza.
Dar ar sta toata ziua la desene.
Daca, in ce priveste jocurile, sotul e de acord cu mine, app la desene ma lupt cu 3 odata. Hrrrr.
"Anii ridează pielea, dar renunțarea la ideal ridează sufletul."
George Enescu
Laura

Postby micaela » 26 Jan 2016, 11:33

totul ar fi bine daca s-ar atrage atentia de toti cei de acasa cit timp sta la calculator
daca se aseaza tata - uita ca mai este cineva alaturi
si cum pe youtube au facut sa deruleze video dupa video si pina nu opresti singur- am obisnuit copila ca daca ii spun sa plece de la calculator cind se termina desenul pai pleaca si gata, indiferent daca ma aude tata sau nu
:deti
micaela

Name: Di

Postby ihtus » 26 Jan 2016, 13:07

Laura, mi-ai amintit de jocuri PS. Noi avem XBOX + Kinect si eu chiar insist sa se joace la el, insa nu permit categoric jocurile cu joystick. Doar cele cu miscare, le consider foarte utile pentru corp.
Din pacate mai rar au pofta de ele. Cu joystick s-ar juca si toata ziua (si nu le-am procurat nici un disc cu acestea fara miscari, dar sotul le-a descarcat jocuri mici gratuite, rrrrrrrrrrr)
ihtus

Postby ihtus » 26 Jan 2016, 13:14

Si inca din experienta noastra. Milenei i-am daruit un laptop la 6 ani (unul dupa mine, cind mi-am schimbat). Si am lasat-o sa-l ia cind vrea, am pus jocuri de dezvoltare, am descarcat desene animate de dezvoltare, etc. Avea acces nelimitat, insa chiar nu avea atractie mare fata de el. Se juca, privea ceva din desene animate, etc.
DAR nu avea inet la el, deci totul ce facea la el, era verificat si aprobat de noi.
Si eu consideram laptopul foarte util si vedeam doar plusuri in el.

Cind s-a nascut Tiana, era micuta si ii puneam cintece pentru copii pe youtoube si chiar am vazut-o ca se zombeaza, am dezvatat-o foarte greu. Cu toate ca pare sa fie totul ok: melodii pentru copii, imagini frumoase, dar s-a facut chiar dependenta.
ihtus

Return to Psihologie si Relatii | Психология и Отношения