Regimul Oshawa - reechilibrare și vindecare

Regimul Oshawa - reechilibrare și vindecare

Postby Vanda » 22 Sep 2015, 08:49

Am tot citit despre această dietă, am tot amânat s-o încep, dar de azi sunt hotărâtă. Sper să-mi reușească.
Regimul Oshawa se ține pentru detoxifiere și vindecare a bolilor cronice. Iată și eu eu acum am ca scop să scap de tensiunea joasă (din care cauză beau multă cafea) și de stadiul incipient de migrenă. Mai am câteva dar cu prima cură de regim nici nu sper să scap de ele... încă.

Pentru cei ce nu știu ce-i regimul Oshawa:

George Oshawa, pe numele său adevărat Yukikazu Sakurazawa este fondatorul dietei macrobiotice. Alimentaţia macrobiotică mai este denumită şi arta longevităţii şi a reîntineririi, deoarece dieta macrobiotică este de fapt un mod de viaţă, în armonie cu natura şi cu mediul. De-a lungul anilor, ea a fost folosită pentru a vindeca unele boli, inclusiv cancerul.

Dieta macrobiotică creată de George Oshawa se bazează pe conceptul oriental de energii complementare yin şi yang - două forţe opuse, dar complementare care guvernează toate aspectele vieţii. Pentru a menţine un echilibru natural şi armonia întregului corp, cele două energii trebuie să fie echilibrate, reinstaurarea acestui echilibru având ca efecte vindecarea, detoxifierea şi echilibrarea fluxurilor de energie din corp.

Regimul Oshawa nr. 7 este cel mai eficient regim indicat de doctorul George Oshawa, având efecte de reechilibrare şi vindecare în aproape toate bolile, inclusiv a cancerului. Regimul prevede ca pe o durată de 10 zile să se consume numai următoarele cereale Yang: grâu, orez, hrişcă şi mei, în orice combinaţie sau proporţie dorim, fierte sau coapte, singurul condiment admis fiind sarea grunjoasa. În cazul unor boli severe se recomandă perioade de regim succesive (mai multe grupe de câte 10 zile), cu o pauză de 3- 5 zile între două grupe, în timpul acestor pauze putând fi consumate şi alte alimente, de preferinţă tot yang, usor de digerat , dar foarte nutritive. Regimul se repetă până când se obţine efectul dorit, adică eliminarea definitivă a bolii sau a dezechilibrului.
În timpul celor 10 zile de regim nu trebuie să se consume decât grâu, orez, hrişcă şi mei şi absolut nimic altceva! Se admite doar sarea grunjoasă ca şi condiment, iar ca lichid trebuie să se consume doar apă, de preferinţă cât mai pură.
Cerealele se pot prepara în orice combinaţie sau proporţie dorim : fierte, coapte, măcinate, sub formă de terci (ca mămăliga) sau turtiţe . Se pot mânca în orice cantitate, de preferință cât mai mult, repartizate în mai multe mese pe zi.

Băuturile răcoritoare, fresh-urile, cafeaua şi chiar ceaiul sunt interzise pe toată perioada de regim Oshawa.

Numai în cazuri excepţionale, se poate consuma macerat de busuioc, iar în cazul în care urmăm un tratament naturist, remediile prescrise de medic se pot lua in paralel cu regimul Oshawa.

Efectele extraordinare ale regimului Oshawa

Regimul Oshawa, ţinut cu stricteţe, înlătură aproape orice boală, chiar și unele aparent incurabile, acţiunea regimului Oshawa fiind aproape miraculoasă.

Studii medicale realizate la universități din USA au arătat că regimul Oshawa scade cantitatea de radicali liberi din sânge, ceea ce îl face extrem de eficient în tratamentul cancerului și în eliminarea oricăror tumori în genere. Regimul are ca efect imediat o limpezire şi o claritate considerabilă a minţii, digestia devine mult mai bună, iar secreţiile hormonale sunt reglate. Tenul devine curat şi luminos, ochii vii şi strălucitori, iar forţa şi pofta de viaţă sunt mult amplificate. În urma acestui regim, este îmbunătăţit controlul asupra energiei vitale şi al celei sexuale, ajutând la vindecarea impotenţei.

Dacă mai vrea cineva să o țină, am să mă bucur. Am să am cu cine împărți senzațiile.
Vanda

Name: Daniela

Re: Regimul Oshawa - reechilibrare și vindecare

Postby ihtus » 22 Sep 2015, 12:08

oh... eu la fel as vrea
să scap de tensiunea joasă (din care cauză beau multă cafea) și de stadiul incipient de migrenă.

dar nu maninc crupe chiar deloc, le prepar pentru familie, si maninc altceva, doar cu sushi maninc orez odata-de 2 ori pe luna.

Sunt curioasa de experienta ta, voi astepta sa scrii impresiile. Poate indraznesc si eu cu orez.
...Выкинуть хлам из дома и старых позвать друзей...
ihtus

Name: Alina

Postby Vanda » 22 Sep 2015, 13:23

Mie crupele tot nu-mi plac (le mănânc doar cu sos mult pe deasupra), dar am tărie de caracter, dacă trebuie- apoi trebuie :)
Am început cu ceea ce nu-mi place mie cel mai tare, hrișca. Cu greu dar am mâncat deja dimineața și la amiază. Dar din hrișcă vreau să fac făină și amestecând-o cu apă am să fac turte.
Deja mă doare capul de pe la 11, tare greu mi-e fără cafea.

PS: ce-am mai mânca o roșie acum.
Vanda

Postby ihtus » 22 Sep 2015, 14:01

Vanda wrote:Deja mă doare capul de pe la 11, tare greu mi-e fără cafea.

tine-te )))
hai ca eu te voi sustine aici :smart
ihtus

Postby Diunik » 22 Sep 2015, 14:51

Eu ador hrisca...pentru mine ar fi usor sa tin o astfel de dieta...Daca ai tensiunea joasa...cred ca vor fi prezente si ameteli..greturi...Eu, personal as tine cura asta paralel cu niste pastile pentru tensiune...
Vreau foarte mult sa tin cura asta...imi iau hrisca...si zilele astea ma apuc...ne vom da cu parerile aici...Succes tuturor!
Diunik

Name: Nadin

Postby Vanda » 22 Sep 2015, 17:46

Da, ai dreptate, șunt prezente toate de-acum, și amețelile și grețurile. Sincer, mă gândesc să renunț, pentru câteva zile. Să merg la medic să văd ce pastile să iau... Sunt neom, nici lecțiile cu copiii nu pot face de cât de tare mă doare capul.
Vanda

Postby Vanda » 22 Sep 2015, 18:07

Mai în scurt, mi-am făcut o cafea că nu mai pot.
Tare îmi pare rău, m-am gândit că capul o să fie o problemă, dar nici prin gând că nici o zi nu am să pot rezista. ((

Dar în câteva zile numaidecât revin, doar să trec pe la medic întâi să mă consult.
Vanda

Postby Diunik » 22 Sep 2015, 18:10

Numaidecit, inzestrati-va cu tot necesarul si incepem impreuna...Eu intre timp cumpar mai multe cereale..de fapt am de gind sa manink numai orez brun, hrisca si linte..Apoi ne vom scrie impresiile.
Diunik

Postby ihtus » 23 Sep 2015, 14:59

Daniela, ce faci azi? continui?
ihtus

Postby Vanda » 24 Sep 2015, 12:10

Nu. Am fost la medic, am mai depistat o problemă pe lângă tensiunea joasă. Mai fac investigații, luni îmi dă tratament, apoi mă întorc la regim.
Vanda

Postby Diunik » 24 Sep 2015, 16:47

aha...suerati cind e startul)))
Diunik

Return to Sanatate si fitness | Здоровье и фитнес