Yoga

Yoga

Postby Vanda » 09 Oct 2015, 10:50

Face cineva de pe forum yoga?
Eu am trei zile de când fac (la recomandarea medicului, pentru atenuarea migrenelor). M-am gândit să merg undeva la profesioniști dar la Buiucani nu este unde. În schimb am găsit un canal youtube unde un nene :) explică așa de bine pozițiile. Poate mai vrea cineva să înceapă. Iată ce fac eu acum:

phpBB [video]

Și vreau să zic că mă simt așa de bine după.
Vanda

Name: Daniela

Re: Yoga

Postby Vanda » 17 Oct 2015, 15:27

Vreau să vă împărtășesc impresiile mele în privința yoga-ei.
Nu mă așteptam să am așa rezultate doar după o săptămână, am devenit mai flexibilă, mult mai flexibilă. Și dacă înainte când mă întindeam dimineața mă apuca cîrceii la gambe, acum nici pomină de cârcei, iuhu!!

Dacă cu o săptămână în urmă în poziția aceasta eram ca bărbatul din poză, pt că mai mult nu puteam să mă aplec, acum mă aplec pînă la capăt, adică ating piciorul cu capul.
Attachments
7.jpg
7.jpg (11.21 KiB) Viewed 2432 times
Vanda

Postby ihtus » 17 Oct 2015, 17:57

Daniela, cind faci yoga? dimineata sau seara?
si faci totul ce se propune din prima zi, sau doar ce reusesti?
...Выкинуть хлам из дома и старых позвать друзей...
ihtus

Name: Alina

Postby Vanda » 17 Oct 2015, 19:40

Fac dimineața așa cum se cuvine cu respirație, relaxare, iar seara doar pozițiile. Nu durează mult - dimineața 25 de minute, seara - 10 minute. La videoul de mai sus am mai adăugat 3 exerciții pentru pregătirea mușchilor pentru poziția ”lotus” corectă. Poziții sunt multe, eu acum fac doar cele pentru relaxarea spatelui, gâtului. Pînă nu ajung la ”lotus” așa cum trebuie alte poziții nici nu le încerc, pentru că dacă am să încep să fac multe odată nu am să reușesc nimic. Le iau cîte una pe rând
Desigur că unele poziții nu le pot face așa cum le fac yoghinii (altfel nici nu se poate), dar fac atât cît mă simt confortabil, și în fiecare zi mă extind cu un pic mai mult decât ziua precedentă.
Vanda

Postby ihtus » 17 Oct 2015, 19:49

da ai ceva experienta in trecut?
pt mine e ceva absolut nou, dar cred ca mi s-a potrivi, nu iubesc miscari dinamice, sarituri, etc
ihtus

Postby Vanda » 18 Oct 2015, 13:05

Nici-o experiență, am mai făcut sport activ, dar pentru că am aflat că îmi este contraindicat am decis să fac yoga mai ales că tare demult mă gândeam la ea. De luni scot și carnea din alimentație, am să văd cît am să mă țin de data asta. Am mai avut încercări dar mai mult de 2 săptămâni nu puteam rezista, îmi place tare doktorsaia.
Dieta yoghină e tare anapoda, nu se poate de mincat taman ce-mi place mie:
Evita alimentele tamasice

Alimentele care sunt vechi, fara gust, prea fragede sau putrezite sunt tamasice. Acestea otravesc corpul, te golesc de energie si afecteaza intelectul. Alimentele tamasice includ carnea si pestele, ciupercile si alimentele care au fost congelate, conservate si reincalzite. Alimentele fermentate, ca otetul, sunt tamatice, ca si drogurile sau alcoolul. Daca mananci foarte mult este considerat tamatic.

Evita alimentele rajasic

Ceapa si usturoiul, tutunul, oualele, ceaiul, condimentele puternice si alimentele care sunt acre sau amare sunt rajasic. Ciocolata, zaharul alb, faina alba si majoritatea alimentelor preparate sunt rajastic. Sa mananci prea repede si prea multe combinatii de alimente este rajasic.
Vanda

Postby ihtus » 18 Oct 2015, 15:15

Eu ma stradui sa nu maninc carnea, max odata pe saptamina, si nu sunt gata sa renunt de tot, anume ca imi plac unele bucate. Insa la peste nu pot renunta, maninc des si prefer somonul proaspat nepreparat.
Usturoi imi place la nebunie, sau poate simt necesitate inconstient? toata vara am mincat zi la zi. Fara ceai nu pot trai.

mai in scurt daca sa fac yoga, atunci doar exercitii fara dieta )))

Dar sunt curioasa cum va decurge la tine si dieta
ihtus

Postby twingirls » 18 Oct 2015, 16:05

Yoga...
Am mers si eu de 3ori din curiozitate la Hatha Yoga si Yoga Iyengar, si chiar mi-a placut, dar din motiv ca dureaza 1,5ore- am incetat sa mai frecventez. E prea mult pentru mine, din lipsa de timp si nu ma pot relaxa in ultimele 30min cand stiu cate treburi ma asteapta acasa))).
Iar in privinta alimentatiei- tare-mi place sa mananc ceea ce-mi pofteste inima))
Poate pe la vreo 40ani voi incepe iar sa merg...
twingirls

Name: Ludmila

Postby Vanda » 18 Oct 2015, 17:30

Și la mine mai mult se primește exerciții decît dietă dar vom trăi și vom vedea. Eu am tare multe alimente la care nu pot renunța.
Vanda

Return to Sanatate si fitness | Здоровье и фитнес