Atentie la capuse

Atentie la capuse

Postby LadyDi » 11 May 2015, 00:21

Preluat din facebook:
ATENŢIE la CĂPUŞE: s-au înmulţit în ultimul timp şi atacă în special copiii. Priveliştea, cînd o vezi infiptă în corp, este oribilă! AFLAŢI unul din cele mai eficiente metode de a scăpa de căpuşă: Căpușa înfiptă în piele poate fi îndepărtată cu ușurință cu ajutorul unui singur băţ de chibrit. Înnebunită după aroma fosforului umed, căpușa este dispusă să părăsească inclusiv corpul nostru, dacă simte acest miros. Umeziți capul unui băț de chibrit, și descrieți cercuri cu el, în jurul locului unde este înfiptă căpușa. După câteva secunde căpușa își va extrage singură capul, și se va urca pe bățul de chibrit, pentru a savura mirosul de fosfor! Această metodă de îndepărtare a căpușelor s-a dovedit a fi cea mai sigură și cea mai eficientă. Se ştie ca prin apucarea corpului căpuşei riscam ca saliva acesteia să fie injectată în corp prin ruperea capului insectei înfipte în piele şi în rezultat survine riscul de infectare a organismului. Cel mai important de ştiut este faptul, că infectarea, ca regulă este provocată anume în momentul cînd se încearcă de a extrage căpușele manual sau cu mijloacele mecanice. După cum se cunoaște, căpuşele răspândesc o boală foarte periculoasă Lyme (Borrelioza).
LadyDi

Re: Atentie la capuse

Postby Allissa » 13 May 2015, 17:09

не знаю насколько это так, и действует ли этот метод, учитывая что инстинкт диктует живым существам сначала обеспечить себя едой, а потом все остальное...поэтому поделюсь еще одним способом который вычитала, вернее два - один из медицинских ресурсах и другой "народный"

- медики советуют ухватить насекомое пинцетом например, и тянуть строго верх, не прокручивая и не наливая ничего на насекомое. Если остались частички удалить иголкой и обработать все ПОТОМ спиртом, сразу не надо т.к. от спирта насекомое может начать выпускать все гадости под кожу

- второй способ (мне он ближе всего, дай Бог не понадобиться, но если что именно так и поступлю) - берем инсулиновый шприц, отрезаем у него кончик с иглой и низ самого шприца. опускаем поршень вниз и одеваем на насекомое и не торопясь тянем поршень вверх. От образованного вакуума клеш выскочит, плюс немного крови и лимфы вместе с ним, что позволит понизить вероятность заражения даже если клеш успел что-то выделить в момент когда его вытаскивали. Если вакуума не получается стоит промокнуть низ шприца (можно даже банально лизнуть :) ). Обрабатываем это место спиртом, водкой, одеколоном - что есть под рукой.

Этим принципам работают ядо-отсасыватели, их использует при укусах змей, скорпионов и прочих гадов для максимального удаления яда. У меня дома профессиональный дома с разными по размерам насадками (для укусов разных размеров и форм), но как видите можно и самой быстро такое дома сотворить!
Allissa

Name: Катя

Postby Olya » 13 May 2015, 20:44

Căpușa, după regulă, se scoate cu pensa, răsucind-o în sensul invers al acelor de ceasornic (antiorar).
Apoi se prelucrează zona cu alcool.
Olya

Name: Olya

Postby lesikabk » 15 May 2015, 15:27

Metoda cu chibritul am incercato de citeva ori,rezultat zero. Sotul de obicei cu penceta le scoate. Daunazi mama a prins o capusa dupa primblarea din Gradina Botanica,sa adresat la medic,cu penceta nam putut so scoatem...
lesikabk

Name: Olesea

Postby Liza20 » 29 Aug 2015, 23:11

Ужас! С каждым годом их все больше и больше. Я так боюсь клещей. Даже детям настоятельно рекомендую вообще в лес не ходить и на траве не валяться. Знаю случай когда в шею залезла одной женщине и потом все так распухло, страшно смотреть было...
Liza20

Name: Liza

Postby Diunik » 30 Aug 2015, 01:43

Моей подруге в ногу вошла..скорую вызывала.
Diunik

Name: Nadin

Postby Olya » 30 Aug 2015, 11:30

Ambulanta - ca sa scoata capusa sau facuse criza prietena?
Totusi capusa nu e un motiv. Medicii de pe ambulanta trebuie sa salveze vieti, sa cupeze stari acute, iar capusile le scoatem singuri, apoi mergem a doua zi la medic.
Olya

Name: Olya

Postby Laura » 01 Sep 2015, 15:55

Of, ce panica am si eu de capuse. Unde mai pui ca in AT ele transmit si meningoencefalita. Brrr.
"Anii ridează pielea, dar renunțarea la ideal ridează sufletul."
George Enescu
Laura

Postby ihtus » 01 Sep 2015, 16:15

Eu o singura data am "prins" o capusa sub genunchi la Saharna, nu a reusit sa intre bine si am scos-o usor. Dar imi amintesc cind eram studenta, prietenei mele ii intrase o capusa in spate, la incercarea de a o scoate i s-a rupt capul. Si ea a dezinfectat cu spirt o lama de ras si m-a rugat sa-i tai pielea s-o scot girl_impossible
Nu eram eu gata sa fac asa ceva, am chemat o alta fata si a facut totul, eu nici sa ma uit nu am indraznit, am iesit din camera. girl_cry
...Выкинуть хлам из дома и старых позвать друзей...
ihtus

Name: Alina

Postby LadyDi » 15 Sep 2015, 15:40

Off, si copilul meu a avut o capusa. Eu, femeie "desteapta" am incercat sa il scot si nu am putut. Era capul infipt dea binelea. Am fost la salvare (era 22.00) si acolo dupa 2 ore de asteptare ne-au scos si capul. Acum primim atibiotice 2 saptamini :(
LadyDi

Postby ihtus » 15 Sep 2015, 15:52

Dianushka, asta deja in Norvegia ati reusit?
Ce fac ei in asa caz? ce recomanda?
ihtus

Postby Сова » 15 Sep 2015, 19:42

Диана, а какой антибиотик выписали? Это на всякий пожарный или делали анализы какие-то?
Сова

Name: Света

Postby LadyDi » 16 Sep 2015, 12:04

Aici am reusit. Copilul meu se joaca in padure si iata in 2 ani de zile a inhatat-o.
Nu am citit info ce fac ei in caz. Dar in momentele de stres uiti si ceea ce ai stiut.
Ei au luat analiza de singe din deget, posibil sa vada daca e infectie. Dar antibiotic oricum se prescrie. Au prescris Amipicilin. De cind suntem in Norvegia, asta e primul antibiotic care l-a primit copilul meu.
LadyDi

Postby LadyDi » 18 Sep 2015, 13:44

Off, fetelor epopeia mea cu capusele continua :( girl_impossible
Ieri am scos-o de la cel micut. Noi locuim linga padure si se vede ca sunt si prin ograda. Idee nu am de unde a inhatat-o. Dar era micuta de tot, numai s-a lipit de gitisorul bebelusului. girl_cry
Asa cum stresata eram, am deschis forumul, am citit tema. Am facut cu chibritul, a inceput sa dea din picioare zaraza. Apoi cu penseta am rotit atent impotriva acelor de ceasornic si am scos-o. Off, Slava Domnului a iesit toata.
LadyDi

Postby Laura » 18 Sep 2015, 13:48

Of, Diana,
Sanatate multa baietilor. Capuselor le plac zonele umede si nu foarte calde.
"Anii ridează pielea, dar renunțarea la ideal ridează sufletul."
George Enescu
Laura

Postby LadyDi » 18 Sep 2015, 13:55

Laura wrote:Of, Diana,
Sanatate multa baietilor. Capuselor le plac zonele umede si nu foarte calde.

Multumesc!
La noi taman e sezonul ploios acum si e frig.
LadyDi

Postby leu » 29 Sep 2015, 12:58

Si mie mii frica de ele
Eu n-am prins niciodata, in schimb baiatul meu cel mai mare s-a intilnit cu ele deja de 3 ori. O data la git si de doua ori in zona intima (pe testicol)
le-am scos cu un dispozitiv special pentru asa juvine
leu

Name: Viorica

Postby ihtus » 29 Sep 2015, 14:08

Viorica, de unde il ai?
ihtus

Postby leu » 29 Sep 2015, 23:04

ihtus wrote:Viorica, de unde il ai?

Alina salut
le aduce frate-mio din Germania,
sunt 2 bucati in set, 1 mai mic (pentru capusa slaba, si al doiea mai mare, pentru capusa grasa :da )
https://www.youtube.com/watch?v=lM5ibEu1-QA
leu

Name: Viorica

Postby LadyDi » 30 Sep 2015, 11:42

Buna chestie. Trebuie de cumparat. Multumesc, Viorica
LadyDi

Next

Return to Sanatate si fitness | Здоровье и фитнес