Любимые музыкальные инструменты / Instrumentele muzicale preferate

Любимые музыкальные инструменты / Instrumentele muzicale preferate

Postby twingirls » 03 Aug 2015, 17:51

Ador pianul...
De ce? nu stiu, dar atat de mult l-am indragit incat doar gandul la clape si muzica feerica pe care o redau ma face atat de sensibila, fericita, imbratisata in iubire, fredonand viata....
Mi-as asterne o parte din suflet pe clape de pian, m-as contopi cu muzica lui, m-as ascunde in adancurile simfoniei, m-as imbraca in ganduri si m-as dezbraca de zborurile frante, mi-as scutura aripile de tristete si vise neimplinite, as zbura in timp imbratisand curcubeul din dulci melancolii, as picta parfumuri din amintiri, as inflori in roua diminetii, m-as aduna din valurile albe si negre si m-as cuminti la sfarsitul zilei, as opri clepsidra timpului in asteptarea unei noi dimineti...
Atatea versuri am dedicat si le-as dedica pianului.... dar
A ramas doar sa-l conving pe sot, el nu vrea pian in casa)))
Cum sa-l conving?

Care sunt instrumentele voastre preferate si de ce?
twingirls

Name: Ludmila

Re: Любимые музыкальные инструменты / Instrumentele muzicale preferate

Postby ihtus » 03 Aug 2015, 18:28

oh!!!
atit de frumos ai scris! nu cred ca am sa reusesc la fel, insa vreau si eu sa ma impart

Eu ador strunele. Indiferent care, fiecare isi are farmecul ei, de la vioara pina la contrabas din cele clasice si ador sa ascult instrumentele etnice. Daca sincer, la auz nu prea deosebesc instrumentele, mi-e suficient sa ascult si sa savurez, sa-mi atinga strunele inimii...
Imi place tendinta de a populariza instrumentele clasice prin muzica contemporana, cum fac acum Rybac, 2CELLOS, Apocalyptica.
Seara imi fac timp si pun aici cite ceva din cele preferate.
...Выкинуть хлам из дома и старых позвать друзей...
ihtus

Name: Alina

Postby ihtus » 04 Aug 2015, 14:18

Descoperirea mea recenta, fetele Bond

phpBB [video]

Baietii de la 2CELLOS, ii ador

phpBB [video]

Un instrument neobisnuit pentru multi, grand stick, pot sa-l ascult si toata ziua

phpBB [video]

Si nu pot sa nu-l arat pe Alexander, aici eram in sala si l-am descoperit cu totul din alta parte, cred ca el mai mult prin vioara m-a fermecat decit prin cintece.

phpBB [video]

Si tot el cu tatal lui

phpBB [video]
...Выкинуть хлам из дома и старых позвать друзей...
ihtus

Name: Alina

Postby LadyDi » 06 Aug 2015, 21:18

Imi place saxofonul.
Unul din copiii mei invata sa cinte la saxofon.
LadyDi

Postby Сова » 08 Aug 2015, 14:58

Пианино girl_in_love мечтала научиться играть на нём, но мои родители сказали что его у нас некуда будет поставить, так и не пошла в музыкалку. А сейчас уже не до этого
Сова

Name: Света

Re: Любимые музыкальные инструменты

Postby Diunik » 10 Aug 2015, 22:18

Свет, у меня похожая тема была..из-за того что стенка(в то время модное явление) много места занимала, на пианино не хватило вот и не выучилось дите а теперь страдаю. Предложила старшенькому пойти на уроки фортепиано, он так охотно согласился. Я подошла к учительнице и говорю ей: Мне не принципиально его мучить. Посмотрите если ему это подходит и если тяга есть. После урока, она так его расхвалила..я даже расстерялась..причем никому таких слов до этого она не говорила. На второй урок пошла и под дверью подслушивала..она в таком восторге от таланта моего сына..что все вопросы улетучились.Решено. Будем заниматься.
Diunik

Name: Nadin

Postby Melody » 11 Aug 2015, 09:26

pian si chitara
(imi mai place cum suna si flautul - dar asta n-o sa-l mai invat - mi-e deajuns pianul si chitara)
Inspired by Life,Love&Joy
Melody

Name: Olga

Postby micaela » 25 Feb 2016, 23:36

imi place soapta pianului si plinsul de vioara
si am un profund respect pentru cei care au avut tarie de caracter sa fie absolvent a unei scoli muzicale

privind pianul in casa: poate fi o varianta alegerea unui instrument electronic? acesta nu ocupa mult loc si poate fi setat si pentru alte intrumente
micaela

Name: Di

Return to Muzica | Музыка