Refugiatii din Siria

Refugiatii din Siria

Postby LadyDi » 11 Sep 2015, 15:16

Un subiect destul de interesant si controversat. Ce pareri aveti?
Pe de o parte, mi-i mila de ei si prima reactie este sa ii ajuti. Dar citind ceea ce se intimpla prin lume, mi-i frica de asa numata islamizare a europei. E greu sa ai o parere ferma asupra subiectului. Nu poti sa ii pui pe toti pe un cintar.

Iata si Moldova are astfel de refugiati:

В Молдове нашли приют 200 беженцев из Сирии и от 8 до 12 из Ирана, Ирака и Афганистана.

На данный момент в Молдове находятся 200 беженцев из Сирии и от 8 до 12 из Ирана, Ирака и Афганистана, заявила в четверг для Sputnik глава Бюро по миграции и беженцам Ольга Поалелунжь.

"Сейчас в Молдове насчитывается 554 беженца. Органы миграции рассматривают заявления на предоставление убежища, поданные 138 из них. Под защитой государства уже находится 141 беженец. Остальные получили временную защиту государства сроком на один год. Затем вопрос с этими людьми будет рассматриваться снова. Если в их странах закончатся военные конфликты, то им будет предложено вернуться домой", — отметила Поалелунжь.

По ее словам, в этом случае речь идет не о мигрантах, то есть, тех, кто хочет поменять постоянное место жительства или по различным причинам временно проживать в стране пребывания. Мы говорим о беженцах – тех, кто покинул родину, спасаясь преимущественно от войны.

"Проблема с беженцами заключается, в первую очередь, в том, что они, в отличие от мигрантов, как правило, не устраиваются на работу. И государству приходится изыскивать средства на их обеспечение", — сказала собеседница агентства.

Ранее в прессе появилась информация о том, что вместе с потоками мигрантов из арабских стран в Европу попали и боевики террористической организации "Исламское государства Ирака и Леванта". На вопрос о том, насколько вероятно проникновение таких лиц в Молдову, Поалелунжь ответила, что республика не является целевой страной для беженцев из арабских стран и, что вероятнее всего, для террористов из того региона тоже.
LadyDi

Re: Refugiatii din Siria

Postby ihtus » 11 Sep 2015, 15:33

Mi-e mila de familii cu copii, care doar vor sa ramina in viata si sanatosi, indiferent unde si in ce conditii, insa daca sincer am impresia ca anume acestea nu prea au posibilitate sa fuga din tara si sa se deplaseze prin atitea tari pina ajung in Moldova.
Si... privind noutatile si citind blogurile martorilor invadarii, mi-e cam frica...

ramine doar sa sper anume la aceasta
что республика не является целевой страной для беженцев из арабских стран и, что вероятнее всего, для террористов из того региона тоже

nu prea avem cu ce sa-i atragem, pe cei agresivi
...Выкинуть хлам из дома и старых позвать друзей...
ihtus

Name: Alina

Postby Кисюня » 12 Sep 2015, 09:45

Европа совершает большую ошибку. Менталитет и моральные ценности у этих двух культур противоположные. Это мина замедленного действия.
Кисюня

Postby LadyDi » 12 Sep 2015, 18:53

Кисюня wrote:Европа совершает большую ошибку. Менталитет и моральные ценности у этих двух культур противоположные. Это мина замедленного действия.

Dar cum sa nu ii ajuti ?
Stiu ca valorile is diferite. Dar tii mila cind vezi copii care nu merita sa sufere astfel.
LadyDi

Postby Laura » 12 Sep 2015, 22:46

Offf, greu subiect.
Pe de o parte nimeni nu- i vrea in Europa, toti sunt constienti de posibilele urmari, dar in situatia creata nu le poti intoarce spatele. Nu- i poti lasa sa moara de foame, mai ales dupa ce marile puteri ale lumii le- au distrus tara.
"Anii ridează pielea, dar renunțarea la ideal ridează sufletul."
George Enescu
Laura

Postby Сова » 16 Sep 2015, 13:57

Лаура, у вас уже чувствуется наплыв? Что-то изменилось?
Сова

Name: Света

Postby Laura » 17 Sep 2015, 19:08

Scriu in romana ca de pe telefon si asa e un chin.
In general, in oras nu s- a schimbat nimic
Refugiatii sunt preluati la gara de politie, inregistrati, fotografiati, li se iau amprentele si sunt repartizati in lagare.
Prin oras nu i- am vazut.
Dar se organizeaza mini - demonstratii de sustinere a refugiatilor, altele impotriva lor.
Pana acum e totul pasnic, n- au fost escalari.
George Enescu
Laura

Postby ihtus » 18 Sep 2015, 16:55

Laura, voi sunteti cei mai aproape de ei acum... cum e dispozitia austriecilor obisnuti referitor la refugiati?
ihtus

Postby Laura » 18 Sep 2015, 23:58

Alina, atitudinea e diferita.
Unii sunt total impotriva, altii se inscriu voluntati in lagare sau ajuta cu ce pot.
In scoli le povestesc copiilor de tragedia lor si li se educa spiritul de toleranta.
Europa s- a lovit de val asa mare de refugiati in anii 90 in timpul razboiului din Serbia, au deja experienta.
George Enescu
Laura

Postby ihtus » 14 Nov 2015, 20:23

a treia oara intru aici sa scriu ceva si nu gasesc cuvinte potrivite
cred ca acum rar cine poate fi sigur, ca nu are legatura ceea ce se intimpla la Paris si cu refugiatii...
ihtus

Postby Vanda » 14 Nov 2015, 21:41

Deja e clar că împreună cu refugiații în Europa s-au înfiltrat și numeroși teroriști. Mi-e groază să mă gândesc că Parisul ar putea fi doar începutul.
Vanda

Name: Daniela

Return to Noutati | Новости