O mamica cere sa devina ilegala gaurirea urechilor la bebelusi

O mamica cere sa devina ilegala gaurirea urechilor la bebelusi

Postby ihtus » 15 Feb 2016, 19:39

Fetelor, ce credeti despre?

cercei-bebelusi-ilegal-Anglia-300x199.jpg
cercei-bebelusi-ilegal-Anglia-300x199.jpg (11.84 KiB) Viewed 4335 times

O mamica din Marea Britanie face eforturi foarte mari pentru ca gaurirea urechilor bebelusilor sa fie interzisa prin lege.

Susan Ingram, o mamica din Marea Britanie, vrea sa interzica prin lege aceasta practica si a lansat o petitie pentru a scoate aceasta practica in afara legii.

Susan, spune ca aceasta practica este o forma de cruzime asupra copiilor si pana acum a reusit sa stranga peste 43.000 de semnaturi.

In solicitarea sa, adresata lui Edward Timpson, Secretar de Stat pentru Copii si Familii, Susan sustine ca „durerea si teama este provocata benelusilor fara a fi ceva necesar. Nu are niciun scop, decat sa satisfaca nevoia de vanitate a parintilor. Alte forme de abuz asupra copiilor sunt ilegale, si aceasta practica nu ar trebui sa fie permisa”.

Susan vrea sa impuna o varsta minima pentru gaurirea urehilor. Ea nu se refera la faptul ca gaurirea urechilor la bebelusi este o traditie in anumite culturi, insa sunt deja foarte multi oameni care sunt de acord cu ea, ca aceasta practica este o forma de violenta fizica asupra bebelusilor incocenti si ca trebuie sa inceteze.

Sursa
...Выкинуть хлам из дома и старых позвать друзей...
ihtus

Name: Alina

Re: O mamica cere sa devina ilegala gaurirea urechilor la bebelusi

Postby Laura » 16 Feb 2016, 10:53

In AT exista o varsta minima. Dar oricum e simbolica 6 sau 8 luni, nu mai stiu.
Eu nu i- am gaurit Evei urechile. Am zis ca o las pe ea sa decida cand devine constienta ce inseamna asta si ce implica.
Pana la urma gaurile din urechi e un pearcing, iar asta e interzis pana pe la 16 ani.
"Anii ridează pielea, dar renunțarea la ideal ridează sufletul."
George Enescu
Laura

Postby ihtus » 16 Feb 2016, 13:04

Noi cu sotul din considerentele acestea nu le-am pus fetelor cercelusii de mici. Le-am lasat singure sa decida, cu toate ca la un an aveam doritori de a ne darui cite o pereche de cercei pt cea mai mare, le-am rugat sa nu o faca. Si cu 4 luni inainte de 10 ani Milena a spus ca vrea cercei si vrea sa le punem de ziua ei. A fost decizia ei si a avut 4 luni sa se pregateasca emotional, pina la urma tot i-a fost frica, dar s-a decis. Eu de fapt asteptam mai tarziu, pe la 15, dar...
Acum Tiana intreaba daca ii punem de 10 ani, si la fel i-am explicat ca cind va dori, atunci si le punem.

Laura wrote:Pana la urma gaurile din urechi e un pearcing, iar asta e interzis pana pe la 16 ani.

apropos, curios ca la noi gauri in urechi nu se asociaza cu pearcing. Oriunde e pearcing, in urechi - ceva ... altceva )))
ihtus

Postby Vanda » 16 Feb 2016, 13:58

Eu le-am pus fetelor mele la 1 an, dar dacă m-aș întoarce în timp probabil că nu aș mai face la fel... Valeriei nu tare îi plac cerceii.
Mintea la mine a venit o dată cu vârsta ))
Vanda

Name: Daniela

Postby Сова » 16 Feb 2016, 15:59

Не совсем согласна, у нас уже исторически так сложилось - прокалывать деткам ушки в раннем возрасте. Чем раньше, там безболезненней, ушко ещё мягкое и быстро заживает, тем паче современное оборудование и медикаменты позволяют уменьшить боль и ускорить заживление. Знаю многих женщин, которые и хотели бы, и боятся, или были осложнения после прокола в взрослом возрасте.
Сова

Name: Света

Postby Dharma » 16 Feb 2016, 16:29

Eu la fel nu sunt de acord si daca as avea vreodata o fetita cred ca i-as pune cercei inca din prima luna :)
Dharma

Postby Сова » 16 Feb 2016, 16:37

В мусульманских странах ещё в роддоме прокалывают.
Сова

Postby ihtus » 16 Feb 2016, 18:35

Кстати да, моя родственница рожала в Египте, ей на первое кормление малую принесли уже с серёжками. Правда я не знаю, может муж подписывал разрешение, вряд ли прямо вот так без согласия делают. Девочке уже 12, может с тех пор что-то и изменилось.
ihtus

Postby Laura » 16 Feb 2016, 20:07

In RO tot din maternitate se fac gauri in urechi.
Nu sunt de acord ca cu cat copilul e mai mic, durerea e mai mica
Durerea e durere, pur si simplu ei nu stiu sa spuna si oricum bebelusii plang mult ( mai mult decat un copil mai maricel) si parintii nu asociaza plansul cu durerea fe la gauri.
Cand si daca va dori Eva cercei, o voi duce la pearcing salon sa- i faca gaurile cu acul, nu cu pistolul.
George Enescu
Laura

Postby ihtus » 16 Feb 2016, 20:14

oh, eu vroiam sa-i fac Milenei cu acul, m-am informat inainte de procedura, insa nu prea am incredere in saloane pearcing de la noi
si la centre medicale am gasit doar cu pistol, cu pistolul si am facut
si nici intr-un caz nu as invita pe cineva acasa sa-i faca
ihtus

Postby Dharma » 17 Feb 2016, 00:35

Numai in tarile musulmanilor ?? Da in Mexic , Sua , Brasil ? :)
Totul depinde de dorinta parintilor , nimeni nici unde nu iti poate impune , totul e la aelegere :)
Dharma

Postby Dharma » 17 Feb 2016, 00:37

In primele 40 zile simturile ka bebei nu sunt dezvoltate . De asta si circumcizia se recomanda in primele 6 luni de viata .
Dharma

Postby Laura » 17 Feb 2016, 09:51

Dharma wrote:In primele 40 zile simturile ka bebei nu sunt dezvoltate . De asta si circumcizia se recomanda in primele 6 luni de viata .

Inainte era asa o convingere ca bebelusii nu simt durere. Fapt dezmintit in ultimii ani.

Simtul tactil este primul care se dezvolta, iar in primele cateva luni, aparatul senzorial aferent este cel mai matur. Cand este atins pe obraz, in apropierea gurii, nou-nascutul reactioneaza incercand sa gaseasca sfarcul, ceea ce constituie, probabil, un mecanism de supravietuire evolutiv (Rakison, 2005).

... In realitate, unele dovezi plaseaza aparitia capacitatii de a percepe durerea in al treilea trimestru de sarcina (Lee et al., 2005). Academia Americana de Pediatrie si Societatea Pediatrica a Canadei (2000) afirma acum ca durerea prelungita sau acuta ii poate cauza nou-nascutului vatamari de lunga durata si ca analgezia este esentiala in interventiile chirurgicale.

http://playfullearning.ro/articol/simtu ... lVlhl.dpuf
George Enescu
Laura

Postby Thalia » 17 Feb 2016, 11:22

Fetele mele primit cadou 2 perechi identice de cercei, in ziua cind le-am botezat. Din cauza ca, la gradinita ne-au instiintat ca ei nu poarta raspundere de cerceii copiilor, chiar ne-au spus ca din moment ce ne trimitem copilul la gradinita cu cercei valorosi, sa scriem o hirtie oficiala prin care spunem ca nu avem pretentii la lucratorii gradinitei daca cerceii se pierd. Educatorii spuneau ca au avut cazuri cind toti stateau "pe urechi" o bucata de zi, cautind cercelul unei fetite, pentru ca apoi mamica sa spuna ca l-a gasit acasa. De asta eu am hotarit sa le pun cerceii cind vor fi mai mari, destul de mari ca sa-mi poata spune cine le-a scos cerceii :)
Fetita mai mare a inceput foarte insistent sa-mi ceara sa-i pun cercei inca de pe la 3 ani, tot timpul isi agata lucruri de urechi...atunci am horarit sa mergem sa-i punem, le-am facut deja gauri ambelor, pentru ca cea mica intotdeauna vrea ce are sora mai mare.
Spre exemplu mama mea nu avut niciodata gauri in urechi pentru ca parintii nu i-au facut cind era mica, si ea nu a vrut sa-si mai faca. Nici noua nu avea de gind, dar...Intr-o zi mama a venit sa ma ia de la gradinita si eu eram cu cercei de aur in urechi. O ruda de-a mea, care lucra acolo, a spus "cum asa fata frumoasa si fara cercei!!! girl_impossible :O "...matusa ceea stia ca cineva imi daruise la botez cercei din aur. Cind a intrebat de ce nu-i port, mama a zis ca nu am gauri de asta. Mama s-a suparat tare pe ea, ca mi-a facut gauri fara voia ei, dar ce putea sa faca...i-a facut gauri si surorii mai mari, de nevoie :P Apoi, adolescenta fiind, invatam la istorie despre popoarele din africa, erau fotografii cu oameni purtind kilograme de metale in corpul lor. Am ramas atit de dezgustata, am venit acasa, mi-am scos cerceii spunind: eu nu-s in africa medievala ca sa port metale in corpul meu :D haha, si n-am mai purtat cercei de atunci. Chiar sa vreau nu pot purta, ca trebuie sa le gauresc din nou, s-au cicatrizat.

La subiect, cred ca este e mare parte de adevar, gaura in ureche e pentru toata viata, copilul trebuie sa vrea, ca sa nu-i reproseze apoi parintelui.
Thalia

Name: Tania

Postby Сова » 17 Feb 2016, 14:21

Dharma wrote:Numai in tarile musulmanilor ?? Da in Mexic , Sua , Brasil ? :)

Я просто не в курсе про другие страны. Наверное во многих есть такой обычай.
Сова

Postby ViVe » 17 Feb 2016, 22:26

Și eu cred că-i o cruzime față de micuți. Mai ales că nu văd nici beneficiul. Cum se zice, nu înțeleg pt ce să sufere copilul? Ca să fie mai frumos??? Hmmm... pt mine e nonsens. Lasă să crească mare și să ia singur decizia de a trage durere în numele frumuseții :)
Eu mi i-am scos cînd eram mică din simplu motiv că nu-mi plac așa accesorii.

Să fie interzis dpdv legal?...interesantă abordare....
ViVe

Name: Victoria

Postby ihtus » 18 Feb 2016, 00:50

Sunt curioasa, cum e in Norvegia cu viziunea lor deosebia. Poate a intra Diana pe aici sa scrie.

Mi-am amintit de un moment, eram adolescenta si s-a casatorit printul japonez. Intr-un articol era scris ca la viitoarea printesa nu trebuie sa fie nici o cicatrice pe corp, nici macar gauri in urechi si e verificat cu strictete, altfel nu poate primi titlu. M-a atins nu stiu de ce acest fapt ))) poate visam si eu la un print, nu stiu.
Acum googlesc sa gasesc dovezi, insa nu vad.
ihtus

Postby Vanda » 18 Feb 2016, 12:27

Off, prinţii ăştia cu stranietăţile lor
Vanda

Name: Daniela

Postby micaela » 19 Feb 2016, 10:37

prefer gaurile in urechi sa fie facute cind fetita mea va creste
prima incercare a fost facuta la insistenta bunicii la 6-7 ani - a fost facuta cu acul intr-o institutie medicala, dar s-a infectat la scurt timp - cind imi scoteau ceceii din rana iata asta a fost durere girl_impossible
apoi eu mi-am facut gauri cu 2 luni inainte de nunta
cu pistoletul, nu a durut totul s-a prins repede, gaurele sunt facute cu acuratete,
nu s-a deformat, sunt mici si nu se lasa in jos sub geutatea cercelului dupa cum vad la unele persoane

privins sa fie interzise legal - delicata intrebare
pe de o parte - cind se pune cercei parintele isi asuma responsabilitateade a ingriji si oricum ramine pericolul cerceii sa se agate de haine sau sa-i rupa cine din urechi (mai stii ce nebuni umbla pe drumuri)
pe de alta parte - e frumos girl_in_love
micaela

Name: Di

Postby ihtus » 19 Feb 2016, 19:10

e frumos, da
Chiar imi admiram fata dupa ce i-am pus cercei, arata altfel, si le mai schimba uneori, dar... daca sincer e cam din acelasi domeniu ca si cicatrizarea, "circumcizie" feminina, tatoo, inele pe gat... Doar ca noi din cauza traditiilor avem alta atitudine.
ihtus

Next

Return to Noutati | Новости