O mamica cere sa devina ilegala gaurirea urechilor la bebelusi

Re: O mamica cere sa devina ilegala gaurirea urechilor la bebelusi

Postby Olya » 20 Feb 2016, 19:17

Citindu-va comentariile, nici nu vrei sa mai raspunzi ceva.
Eu is o mama "cu stranietati", ca si o mare parte a lumii pe Glob. Fetele mele au cercei. La fiica mai mica in grupa si in MD, si aici in Germ, mai toate fetitele au cercei, lumea priveste aceste lucruri ca ceva absolut obisnuit si normal.
Fetelor mele le place, pentru mine doar asta conteaza.
Olya

Name: Olya

Postby Tavi » 20 Feb 2016, 22:41

В меня нет дырок, и не знаю когда решусь проколоть, так что может действительно лучше колоть в детстве. Мама моя себе пороколола лет в 20, а мне так и не решилась, ждала моего желания.
НО....я сама Мама и не знаю как бы поступила будь у меня девочка.
Tavi

Name: Танюшка

Postby ViVe » 24 Feb 2016, 00:51

Am dat întîmplător de aceste gînduri:
"noi am hotărât ca Iris să nu poarte cercei. Nu deocamdată, cel puţin. Motivele nu-s deloc complicate:

Gândul că aş interveni cu “ajustări” de orice fel la corpul perfect al copilului meu, îmi dădea oarece fiori. Provocarea durerii fără să fie necesar, fără ca fetiţa să fie dispusă voluntar să o suporte pentru a-şi îndeplini o dorinţă.
Era frumoasă şi completă exact aşa cum venise ea lume, nu mi-am dorit nicio clipă să adaug ceva ca să o înfrumuseţez. Simţeam că cerceii vor fi un soi de distragere a atenţiei de la frumuseţea ei pură, inocentă.

Împodobirea lobilor urechilor nu i-ar fi adus nici un beneficiu copilului meu, singurii admiratori ai rezultatului am fi fost noi, adulţii. Iar asta îmi părea uşor egoist. Pentru că nu are cercei, Iris e admirată de mult ori ca fiind “ un băieţel frumos”, iar ăsta e un motiv de distracţie la noi acasă."
Tot articolul de aici:https://dosardemama.wordpress.com/2016/02/06/de-ce-nu-i-am-gaurit-urechile-fiicei-mele/
ViVe

Name: Victoria

Postby Vanda » 24 Feb 2016, 15:36

Apropo, unul din motivele pentru care am pus cercei fetelor mele e pentru ca lumea le lua drept baieti si ma enerva lucrul asta.
Vanda

Name: Daniela

Postby ihtus » 24 Feb 2016, 18:47

n'aveau ciorapi roz? girl_haha
...Выкинуть хлам из дома и старых позвать друзей...
ihtus

Name: Alina

Postby Vanda » 24 Feb 2016, 20:32

Aveau dar nu ajutau :da
Vanda

Name: Daniela

Previous

Return to Noutati | Новости