Plante de camera

Plante de camera

Postby Dharma » 29 Nov 2016, 16:34

Alina , poate tu stii ..
care plante se pastreaza mult timp inflorite si nu necesita multa atentie ?
Dharma

Postby ihtus » 29 Nov 2016, 16:48

o, asta nu la mine
mi-a stat calanhoe inflorit din septembrie pina in mai si de atunci a trecut jumatate de an si nu mai infloreste
in genere nu-mi infloresc a doua oara florile cumparate, nu stiu de ce
...Выкинуть хлам из дома и старых позвать друзей...
ihtus

Name: Alina

Re: Ce mai faceti? | Как дела?

Postby micaela » 29 Nov 2016, 23:42

poate eu iti pot raspunde? :)
in casa mereu am senpolii (фиалка) inflorite, dar nu din speciile hibride, ci din cele mai simple violete albe si roze, 2-3 luni sunt inflorite apoi se odihnesc o saptamina si iar fac muguri
iar senpoliile din magazine nu tin mult
la soacra-mea sunt muscate , la fel infloresc des: vara le scoate la aer, iar iarna - in casa unde lumina e mai multa
ei si orhideile din contul ca insasi floarea tine 5-6 luni fara sa se ofileasca

oricum depinde totusi de conditiile care sunt in casa, fiecare floare are locushorul sau unde ii place, ale mele au fost purtate pe toate pervazurile vreo doua sezoane pina si l-au gasit

PS: calanhoe la fel nu a mai inflorit, dupa s-au ofilit toate ramurile purtatoare de flori, parca erau altoite cu ele
micaela

Name: Di

Postby ViVe » 29 Nov 2016, 23:45

Dar eu am o singură floare și pe aceea nu știu unde s-o bag. Ba e pdea caldă, ba e prea întuneric, ba îmi pare prea frig, ba nu încape, că-i măricică. Și o futbolesc așa de colo-colo. Mi-i jale deja :(
ViVe

Name: Victoria

Postby ihtus » 30 Nov 2016, 12:11

Diana, eu am citit ca calanhoe dupa ce termina de inflorit trebuie tuns scurt - si crengile de flori, ci cele de frunze. Eu le-am tuns cele de flori, dar cele de frunze imi era jale. Acum am tufe mari, verzi si fara flori ))))
ihtus

Postby Dharma » 30 Nov 2016, 13:31

Mie rusine sa recunosc dar si la mine in acest apartament au murit florile pe rind , nu ca nu le-am ingrijit . Nu este deajunsa lumina si nici soare .. in genere in casa asta nu m-am simtit o zi acasa , chiar nici coptura nu mi-a iesit . Ma simt supra obosita de la cutii si toate gatelile astea , dar gandul ca ne mutam la casa noua imi da puteri si sperante . Si plus acolo v-om avea soare , vreau sa inverzesc balconul . Noi la balcon , mai mult e ca terasa , dejunam , bem cafea si ceai , stam de vorba .
Dharma

Postby ihtus » 30 Nov 2016, 14:03

la mine aici nu prea cresc florile. Nici nu mor, dar o parte cresc foarte incet, nici incolo, nici incoace. Dar nu stiu daca apartamentul e cauza, amplasarea ferestrelor e foarte buna, avem multa lumina pe acele 2 pervazuri unde le tin, ferestre mari, copaci in fata nu sunt.
La apartamentul cel vechi nu stiu cum dar din niste puiuti rupti din alte flori pe la cunoscuti aveam pervazul plin, o polita in coltul camerei cu 4 nivele si inca pe jos vazoane mari.
Apartamentul era mic, am incarcat odata toate florile si le-am dus la oficiu unde lucram. Peste vreo doi ani s-a repetat tabloul, deja le-am dus la sot, o dracena este si acum la el, a ajuns pina la pod.

Aici ma gindeam sa nu am plante deloc, dar toate pe care le am sunt daruite de rude si prieteni. Poate de aceea ca sunt din sere, mai "alintate", si nu cresc asa cum imi cresteau cele simple?
ihtus

Postby micaela » 30 Nov 2016, 15:52

ihtus wrote:Diana, eu am citit ca calanhoe dupa ce termina de inflorit trebuie tuns scurt - si crengile de flori, ci cele de frunze.

La fel am auzi t de asa ceva, asta le ajuta sa se ramifice, nu am obtinut flori niciodata in felul asta.
Planta procurata parca avea crengute de la 2 flori diferite, unele cu frunze mici de 2 cm ca cele obisnuite, altele cu flori si frunze de 4-5 cm in diametru si crengutele astea au inceput a se usca de la tulpina pina la flori

am ajuns cu planta cu ramificatii lungi, radacini aeriene , frunze microscopice si care creste cu viteza lumini ))) jum de metru pe an

ihtus wrote: Poate de aceea ca sunt din sere, mai "alintate", si nu cresc asa cum imi cresteau cele simple?

foarte probabil
oricum majoritatea din ele sunt crescute cu fitohormoni
micaela

Name: Di

Postby Dharma » 30 Nov 2016, 23:16

Am decis eu sa mai zabovesc cu inverzitul , pina la primavara . Acum cica nu e cel mia favorabil timp de sadit si innoit pamintul .
Dharma

Re: Plante de camera

Postby ihtus » 01 May 2017, 19:37

Mi-a inflorit orhidea a doua oara pe aceleasi crengute

Image
ihtus

Return to Hobby | Хобби