Ce carti cititi?

Re: Ce carti cititi?

Postby ihtus » 20 Sep 2015, 00:48

Image
...Выкинуть хлам из дома и старых позвать друзей...
ihtus

Name: Alina

Postby Diunik » 02 Oct 2015, 15:47

У меня на очереди Эрнест Хемингуэй с ПРАЗДНИК КОТОРЫЙ ВСЕГДА С ТОБОЙ. Кто-то читал? Рекомендуете?
Diunik

Name: Nadin

Postby Laura » 03 Oct 2015, 11:37

Eu acum citesc seria de romane politiste cu Inspector Lynley de Elisabeth George.
"Anii ridează pielea, dar renunțarea la ideal ridează sufletul."
George Enescu
Laura

Postby ihtus » 03 Oct 2015, 15:03

si eu visez la un timp doar pentru mine cu o carte neaparat de hirtie (((
nici de memuarele Ecaterinei nu m-am apucat...
ihtus

Postby Laura » 03 Oct 2015, 22:07

Ah, Alina, si mie imi plac cartile de hartie.
Dar ma multumesc si cu cele electronice, in putinul timp, pe care il am.
"Anii ridează pielea, dar renunțarea la ideal ridează sufletul."
George Enescu
Laura

Postby CiuceloMeaucelo » 22 Oct 2015, 10:26

а кто читал "Жена путешественника во времени"?
CiuceloMeaucelo

Postby CiuceloMeaucelo » 22 Oct 2015, 10:59

Diunik wrote:Я читаю Мэрфи сейчас - это любимый автор моего отца. Кто-то знаком?

из Мерфи только законы Мерфи читала ai:
CiuceloMeaucelo

Postby Vanda » 22 Oct 2015, 14:36

Și mie îmi place să citesc cărțile tipărite, în pat, cu-o ceașcă de ceai alături.

Online am citit cîteva cărți despre femeile din Orient: ”Cоженная заживо”, ”Только не без моей дочери” și ”Паранжа страха ”, foarte captivante toate trei. Mai mult nu citesc că mă doare inima după așa cărți.
Pe Coelho nici eu nu-l pot citi. Am citit cu mare greu Alchimistul încă studentă fiind, dar m-am impus să o citesc pănă la capăt.

La moment citesc carte tipărită: Eowyn Ivey ”Copila de zăpadă”, despre un cuplu căsătorit de 20 de ani, fără copii, care se mută cu traiul în Alaska, acțiunea avînd loc în 1920.

Copila de zapada (2012) imbina admirabil atmosfera de basm a tinuturilor acoperite de zapada din Alaska si realitatea dura a vietii de fermier intr‑o regiune salbatica, neprietenoasa, care nu‑si dezvaluie usor secretele. Ajunsi deja la jumatatea vietii, Jack si Mabel se lupta sa‑si cladeasca o viata noua in Alaska anilor ’20, insa durerea pricinuita de lipsa copiilor sapa o prapastie tot mai adinca intre ei. Intr‑o clipa de exaltare, la caderea primei zapezi din an, cei doi cladesc o copila de zapada cu chip delicat, buze trandafirii si par balai. Nu mica le este insa mirarea a doua zi, cind descopera ca fetita de zapada a prins viata, ca si cum povestea Snegurocikai, ce incintase copilaria lui Mabel, ar fi devenit dintr‑odata realitate. Din acea clipa, Faina, copila de zapada, va deveni parte din familie si prezenta ei delicata, candida, zglobie le va schimba vietile pentru totdeauna.

Îmi place foarte mult,vreau mai repede să termin cartea să văd ce se întîmplă cînd se termină iarna.
Vanda

Name: Daniela

Postby ihtus » 25 Oct 2015, 23:11

Vanda wrote:Online am citit cîteva cărți despre femeile din Orient: ”Cоженная заживо”, ”Только не без моей дочери” și ”Паранжа страха ”, foarte captivante toate trei. Mai mult nu citesc că mă doare inima după așa cărți.

Din tematica aceasta am citit si eu "Суад - сожжённая заживо", "Хади - искалеченная" si "Мемуары принцессы". M-au atins mult cartile, mai ales ca am slabiciune fata de "povesti" orientale cu femei frumoase, imbracate si machiate care toata ziua doar au grija de ele si danseaza. Aici am vazut o alta realitate, multe lucruri chiar erau pe atunci o descoperire pentru mine. Ele sunt mult mai multe, insa pina ce mi-e suficient ce am citit pina acum.

De ieri am revenit la memuarele Ecaterinei, am citit pina la 5 dimineata! si asta inca ora s-a schimbat automat, pot sa zic ca pina la 6. Chiar recomand.
ihtus

Postby Vanda » 26 Oct 2015, 11:24

Eu acum termin cartea de care am vorbit mai sus și vreau să mă apuc de o listă de 30 de cărți, obligatorii pentru liceenii SUA și Marii Britanii.
Dacă cineva e curios, poftim: http://zugo.md/article/iata-care-sunt-l ... itanie.htm
Vanda

Postby ihtus » 26 Oct 2015, 13:07

eu doar 6 din ele am citit ai:
de unele nici nu am auzit macar
ihtus

Postby Vanda » 26 Oct 2015, 13:08

Alina, nu ești tu singura )))
Vanda

Postby Vanda » 29 Oct 2015, 17:09

De azi încep ”Împăratul muștelor” de William Golding.
Tot auzeam de ea, mă gândeam că e ceva despre copii, dar ceva de poveste. Azi în sfârșit am aflat, măcar cu ceva am ghicit, că e cu copiii, dar nu-mi imaginam că în așa manieră.
Vanda

Postby ihtus » 29 Oct 2015, 17:48

Eu azi am avut zi complicata
ciar am sa ma asez sa citesc, sub pled si cu o cana mare de ceai, poate si temin memuarele
ihtus

Postby Фунтик » 30 Oct 2015, 20:26

а я давно не люблю книги в бумажном варианте. в элекронном виде для меня книги гораздо удобнее и доступнее.
если бы я покупала их в таком количестве, как читаю - давно бы разорилась.

сейчас читаю Максима Малявина "Укол повелителю галактики", это продолжение серии записок психиатра.
он и блог ведет в ЖЖ, давно его читаю.
Фунтик

Postby Фунтик » 30 Oct 2015, 20:33

а есть тут такие, кто любит книги на медицинскую тематику?
я обожаю книги про медицину, про жизнь врачей и их работу.
в списке прочитанного - Соломатина, потом вся серия про доктора Данилова (около 10 книг), Малявин.

может подкинете еще авторов?
Фунтик

Postby ihtus » 31 Oct 2015, 00:25

мне даже не попадались такие )
девочки, а может нам бумажными книжками меняться? на время, почитать, у кого что лежит и может дать почитать
ihtus

Postby Diunik » 31 Oct 2015, 11:10

Хорошая илея насчет меняться книгами.. Буду приезжать и меняться)))
Diunik

Name: Nadin

Postby ihtus » 31 Oct 2015, 13:48

У меня бОльшая часть у мамы (отвезла три года назад до переезда), постараюсь найти время и выложить что есть тут.
ihtus

Postby ihtus » 01 Nov 2015, 04:55

Читаю сейчас мемуары Екатерины второй, очень интересно вникать в дворцовые нравы тех времён. Между делом упомянута принцесса курляндская. Почитала кто это, оказывается Курляндия - часть Латвии, а загородная резиденция курляндского герцога - Рундальский дворец, в котором мы были в 2012м. Тогда я не заостряла внимание на том, кому принадлежал дворец, герцогств в старые времена было немало и в каждом музее слышала новые незнакомые названия, периоды и тд. Сейчас же, постфактум, потихоньку складываются паззлы.
А дворец чудный, отлично сохранившийся с шикарной обстановкой и роскошным садом. Более красивого сада у меня не было возможности увидеть пока.

Ещё в мемуарах поразило, как великий князь (будущий царь) делится мыслями, намерениями, советуется с женой о своих любовницах. Как обставить комнату, как расстаться, как ухаживать. И как спокойно она это всё описывает и мало того, помогает советами. Сам князь создаёт впечатление отстающего в развитии, хотя вряд ли в таком случае его бы выбрала Елизавета наследником при таком количестве родственников.

И эти их вечные мотания по разным дворцам под настроение императрицы со всем скарбом girl_impossible
ihtus

PreviousNext

Return to Timp liber | Досуг