Norvegia vazuta prin ochii mei sau Jurnalul Emigrantei

Re: Norvegia vazuta prin ochii mei sau Jurnalul Emigrantei

Postby ihtus » 17 May 2015, 01:16

Dianushka, tin minte anul trecut la fel ati fost in costumele noastre nationale, cum reactioneaza norvegienii ca sunteti in costumul altei natiuni?

Si inca ))) mai pune ceva poze cu trolluri, la sigur ai s-ai vezi la festivitate :)
...Выкинуть хлам из дома и старых позвать друзей...
ihtus

Name: Alina

Postby LadyDi » 17 May 2015, 01:22

ihtus wrote:Dianushka, tin minte anul trecut la fel ati fost in costumele noastre nationale, cum reactioneaza norvegienii ca sunteti in costumul altei natiuni?

Si inca ))) mai pune ceva poze cu trolluri, la sigur ai s-ai vezi la festivitate :)

Pozitiv reactioneaza. Eu doar nu pot imbraca costumul norvegian, pentru ca nu sunt norvegianca, si nici nu vreau de fapt :)
Acus caut ceva poze, la festivitate nu sunt. Mai mult se gasesc pe linga magazinele cu suvenire sau parcuri de distractii.
LadyDi

Postby LadyDi » 17 May 2015, 16:27

Azi am fost doar sa duc copii la parada. E friiig si ploua. Fotografii nu am facut, dar am selectat citeceva din anul trecut si de la prieteni.
Familia regala:
Image
Strada principala din Oslo:
Image
As vrea si eu de ziua Independentei sa iasa lumea in costumul sau national: fie ei romani, rusi, ucraineni, evrei...
Image
Prietenii mei:
Image
Image

Mai multe foto le gasiti pe blog https://emigranta.wordpress.com/2015/05 ... rvegiei-2/
LadyDi

Postby ihtus » 17 May 2015, 16:30

super! am observat tendinta de a purta hainele noastre nationale la fete, ce emigreaza in alte tari
am vazut la cineva din Canada, la tine, ruda mea din Egipt si-a procurat ei si fetei anul trecut sa le imbrace anume in zile deosebite
e placut
ihtus

Postby LadyDi » 17 May 2015, 16:51

Incepi sa pretuiesti mai mult traditiile cind esti departe de casa.
LadyDi

Postby LadyDi » 18 May 2015, 10:54

Am primit raspuns de la compania de asigurari. Voi primi fotoaparat nou girl_dance
LadyDi

Postby LadyDi » 27 May 2015, 00:49

Ieri am fost de serviciu la meciul in timp ce copilul meu avea meci de fotbal. Trebuia sa vind la chiosc impreuna cu alti parinti care sunt de serviciu. E un fel de lucru in folosul comunitatii. E un lucru destul de obisnuit la norvegieni. Despre lucrul in folosul comunitatii voi povesti alta data, azi vreau sa vorbesc despre corectitudine.

Aici oamenii sunt corecti, cinstiti. Totul e la simtul bun al lor. Am vindut: apa, inghetata, hotdog, popcorn… la chiosc (taraba). Venitul merge in clubul de fotbal unde joaca copiii. Era cu mine o fetita de 15 ani, a venit sa isi ajute mama. Era atit de corecta fata asta. acest lucru il observ nu numai la ea ci si la majoritatea norvegienilor. Mi se face rusine de anturajul in care am crescut :(

Seful clubului ne-a anuntat ca e popcorn gratis copiilor sub 13 ani. Eu ii zic fetei sa isi ia si ea popcorn, la care ea imi zice ca are mai mult de 13 ani si trebuie sa achite. Asa a si facut. Apoi i s-afacut sete, iar si-a lasat banii ei si si-a luat apa. Atita responsabilitate si corectitudine in acest copil.

M-am gindit la tara mea natala. Sa fi fost asa ceva acasa, putin aveau sa fie corecti. Din pacate la noi mai exista sindromul omului sarac – daca nimeni nu vede sau e posibil, atunci pot sa fur.

Si cind te-ai gindi ca doar aproximativ 60 ani in urma Norvegia era o tara foarte saraca. Dupa ce au descoperit petrolul, au reusit sa minuiasca bogatiia in folosul cetatenilor.

Dar la noi?!?!?!?!?

Politicienii (si cei care pot) fura de pe un capat. Trist :(

P. S. Si totusi corectitudinea se invata din fasa.
LadyDi

Postby LadyDi » 27 May 2015, 00:54

Azi m-au sunat de la asigurare. Zilele astea imi vor trimite prin posta un aparat fotografiat nou, exact acelas model care l-am avut! girl_dance party girl_dance
LadyDi

Postby ihtus » 27 May 2015, 03:25

Diana, aceleasi gunduri aveam cind am descris cazul cu jucarii pt nisip in Vilnius.

Fratele meu a vizitat mai multe satucuri in Norvegia, unde in magazin nu e nici o suflare de om, este marfa, cintarul, cos pentru bani si maruntisuri pentru rest. Si nu se fura.

Acum e in SUA, mi-a trimis video cu un magazin de fructe-legume inchis deja de 4 ore si fructele stau afara frumos aranjate pentru vinzare, si nimeni nu le ia, si nici o paza pe-mprejur.

Mi-a aratat vreo 2 ani in urma asemenea video in Turcia, zilele postului, seara dupa rugaciune li se permite sa manince si magazinele lasate fara nici un om, casa cu bani deschisa. Doar un grup de moldoveni printre rinduri filmau impresionati.

Uite mentalitatea aceasta ma deranjeaza ((( nu ma simt eu la mine in tara nici saraca, nici umilita si fara drepturi, nici lipsita de ceva. Dar... mentalitatea aceasta nu ma lasa sa ma simt satisfacuta pe deplin aici. Si al doilea motiv - alcoolul. Oriunde, la orice petrecere, eveniment. Cind un om care nu bea alcool deloc se considera bolnav\sectant\nenormal etc. Sau pur si simplu nu te cred si atit.
ihtus

Postby LadyDi » 27 May 2015, 21:58

Da, alcoolul te da jos. Aici nimeni nu iti toarna cu de-a sila. In primul rind pentru ca fiecare om stie ce vrea si nu e primit ca sa ti se impuna ceva. Nu vreai sa beai e treaba ta, nimeni nu te impune. In al doilea rind alcoolul e scump.
LadyDi

Postby LadyDi » 08 Jun 2015, 00:13

La noi tot ploua si e frig. Cind abia am am venit in Norvegia, cineva mi-a zis sa profit de zilele cu soare. Daca e soare lasa totul si iesi la soare.
Pai iata am ajuns la aceste cuvinte. Nu ma voi plinge niciodata ca e prea cald :)
Image
Image
Image
LadyDi

Postby ihtus » 08 Jun 2015, 00:18

ce drumuri curate!
solul e nisipos la voi?
ihtus

Postby LadyDi » 08 Jun 2015, 00:23

ihtus wrote:ce drumuri curate!
solul e nisipos la voi?

Nu, e piatra.
Drumurile (cit soseaua atit si trotuarele) se (curata) spala primavara. Iarna cind e ghetus, se insira un fel de pietris marunt pe trotuar. Primavara totul se spala si se curata.
LadyDi

Postby LadyDi » 02 Jul 2015, 23:59

Fetelor!!!!!!!
Zilele astea e caald!
Azi a fost 29 grade caldura! Foarte bine! In aceste zile norvegienii lasa totul, si ies la soare ca serpii :)

Zilele cu soare sunt de pret. Anul asta ca niciodata, am simtit lipsa caldurii. Ma bucur ca un copil de zilele insorite :)

Iata asa arata o plaja intr-un satuc norvegian, in estul Norvegiei.
Attachments
317.JPG
LadyDi

Postby ihtus » 03 Jul 2015, 12:30

ooo, felicitari!!!
la noi azi e cam rece, cel putin pentru mine
hai ca vii in MD si savurezi vara
ihtus

Postby ihtus » 03 Jul 2015, 19:59

Dianushka, scrie te rog, de care peste mincati acolo si daca ai ceva retete autohtone pe care nu le cunoastem aici.

Da voi la serviciu in genere comunicati pe teme personale? va impartit cu retete de ex? sau altceva? sau nu e primit la ei?
ihtus

Postby LadyDi » 04 Jul 2015, 18:01

ihtus wrote:Dianushka, scrie te rog, de care peste mincati acolo si daca ai ceva retete autohtone pe care nu le cunoastem aici.

Da voi la serviciu in genere comunicati pe teme personale? va impartit cu retete de ex? sau altceva? sau nu e primit la ei?

Eu prefer somonul la cuptor.
Fiindca nu sunt amatoare in ale gatitului, eu fac mai mult din ceea ce stiu :)
In magazine se vind mai multe feluri de peste si alte vietati marine. Eu nu prea am pofta sa experimentez.
In birou sunt 5 barbati si 5 femei. Nu prea discutam cine si ce pregateste. Ei des iau cina la restaurant sau folosesc semifabricatele. Putem sa discutam despre stillul de viata sanatos.
Dar daca voi avea ocazia iti voi gasi si traduce careva recete :)
La serviciu putem sa intrebam cum copiii, cum ai petrecut week-endul, cum vacanta... asa intrebari generale fara a intra mult in esenta. Se discuta politica, sport, diferite teme.
LadyDi

Postby LadyDi » 12 Jul 2015, 14:42

Mi-a venit aparatul de fotografiat prin posta si mai am inca asigurarea valabila inca un an. Acum imi pare ca face fotografii mult mai frumoase girl_pinkglasses
Attachments
086.JPG
LadyDi

Postby ihtus » 07 Aug 2015, 03:55

Diana, stii ceva de aceasta?

В Норвегии есть остров расположенный на 68 градусах северной широты (то есть внутри Северного полярного круга) с удивительной природной аномалией: летом здесь тепло, и даже зимой температура редко опускается ниже нуля градусов по Цельсию.

Image
ihtus

Postby LadyDi » 07 Aug 2015, 10:34

Nu am stiut de asta :)) Cum se numeste insula?
LadyDi

PreviousNext

Return to Norvegia | Норвегия