Пасочки в песочнице и мячик на скамейке...

Пасочки в песочнице и мячик на скамейке...

Postby ihtus » 02 May 2015, 04:46

Image

Я много буду писать о Прибалтике в общем и бОльшая часть моих очерков будет о Литве, но именно случай, который хочу описать ниже, оставил частичку моей души там, в этой красивой и уже почти родной стране.

В этот раз мы приехали в Вильнюс всего на неделю. Хотелось увидеть как можно больше, каждый день был распланирован практически поминутно и очень мало времени у нас оставалось на прогулки возле дома, да и не так уж и необходимо это было, так как мы практически всё время проводили на улицах города или за городом на природе.

Я с детьми вышла чуть раньше и пока мы ждали остальных, дочки играли чьим-то забытым на детской площадке мячиком с феечками. Уходя, мы оставили мячик там же, где и взяли - на скамеечке у площадки. Вернулись мы поздно и из гаража поднялись сразу в квартиру.

А утром с балкона я увидела мячик на том же месте. И на следующий день видела, как чужие дети им играют, но вечером мяч был на уже "своём" месте на скамейке. Утро за утром выходя на балкон, я видела мяч на скамейке. Для меня он уже стал неким символом другой жизни, отличной от нашей, и уезжая я оглянулась чтобы ещё раз увидеть его - голубой мячик с феечками.

* * *

В один из дней мы поехали погулять в городской парк, и конечно будучи с двумя детьми, остановились у детской площадки. Там в песочке копошилось множество детей и моя младшенькая тут же присоединилась к общему занятию.

Я совсем не в курсе местных обычаев, не знаю принято ли делиться своими игрушками и брать чужие, поэтому когда Тиана взяла лопатку и пасочку, я сказала ей, что игрушки не наши и нужно спросить разрешения. Сама же глазами поискала маленького хозяина (по опыту наших молдавских песочниц знала, что он обязательно даст знать о себе).

Тут же одна из мам сказала нечто, что не даёт мне покоя до сих пор: "А это общие игрушки. Они всегда тут в парке, их на ночь складывают в домике, а днём приходят дети и играют".

Игрушки в песочнице. Общие, для всех. И они тут всегда. И никто, НИКТО не уносит их с собой. Потому, что это общее. Это же так просто! но я не могу представить себе такое в нашей реальности и эти пасочки в песочнице я часто вспоминаю как главную достопримечательность Вильнюса.
...Выкинуть хлам из дома и старых позвать друзей...
ihtus

Name: Alina

Re: Пасочки в песочнице и мячик на скамейке...

Postby LadyDi » 02 May 2015, 20:06

Ar fi placut sa avem asa ceva si in Moldova.
LadyDi

Postby ihtus » 02 May 2015, 21:02

Eu am impresia ca la noi cit nu s-ar aduce, nu va ramine in nisipiera ((( e trist, dar multi "gospodari" avem, care tot la casa lor trag...
ihtus

Postby LadyDi » 02 May 2015, 22:03

Din pacate, asta e sindromul saraciei. Imi pare ca e deja in singe :(
LadyDi

Postby lesikabk » 06 May 2015, 23:29

Nu cred ca este vorba de saracie,mai curind de educatie,de multe ori am fost martora cind cineva cerea o jucarie sa se joace,iar apoi plecau cu ea acasa...
lesikabk

Name: Olesea

Postby LadyDi » 07 May 2015, 09:09

lesikabk wrote:Nu cred ca este vorba de saracie,mai curind de educatie,de multe ori am fost martora cind cineva cerea o jucarie sa se joace,iar apoi plecau cu ea acasa...

Desigur si educația contează.
Mie imi pare ca daca copilul are jucării multe acasa, el nu simte nevoia de a lua si alte străine. Si invers daca ii lipsesc jucăriile, atunci își va permite sa își ia.
LadyDi

Postby Vanda » 07 May 2015, 11:32

Mai degrabă e vorba de educația mamelor. Pentru că mama vede că copilul se duce acasă cu jucărie străină. Așa că eu aș da vina pe mame în primul rând... sau tați.
Vanda

Name: Daniela

Postby Рыжая » 08 May 2015, 09:24

сравнительно недавно...7 лет назад,когда дочке был годик-мы во вдоре установили песочницу и первое лето именно так и было... В песочнице оставались игрушки (мы накрывали песок пленкой, больше конечно от кошек и собак) и никто ничего не забирал. Выходили все гулять по большей части со своими игрушками,но если кто то забыл,то ребенку всегда было чем поиграть.
из наших,со двора, никто ничего ни разу не унес,а как стали к нам ходить с других дворов,так и игрушки ушли :(
Рыжая

Name: Надя

Postby polosatik » 09 May 2015, 23:55

мда...к сожалению тут из под носа уносят, только отвернулся, а чтоб оставить...но это так было бы здорово. и ведь могли бы, но зачем, никому не надо, ну скорее все надо до себя)))
у мамы подруга в риге живет и она мне очень много всего интересного рассказывает о Риге и о Прибалтике в целом))) ощущение чего то другого)
polosatik

Name: Стелла

Postby ihtus » 10 May 2015, 01:42

Рига тоже волшебная, она совсем другая в сравнении с Вильнюсом и у меня не было возможности увидеть её с бытовой точки зрения, понять менталитет. Все три раза пробыла там не больше двух суток и видела её только как турист. Но напишу обязательно о своих впечатлениях.
ihtus

Postby Olya » 12 May 2015, 08:45

Alina, îți dau o rază de speranță )
În curtea părinților mei este nisipieră, montată de locatari, cu nisip curat, jucării COMUNE, acoperită de impermeabil pe noapte. De cîțiva ani se ține pe poziții, ceea ce mă bucură. Unele jucării pot să dispară, dar neapărat apar altele.
Olya

Name: Olya

Postby Creatsa » 21 Jun 2015, 23:15

Ce frumos! ... Poate dacă s-ar pune anunțuri pentru cei ce "nu înțeleg ", ar fi undeva o rază de speranță că totuși -SE POATE . .. Deși pe
mine m-ar deranja și igiena. ..
Creatsa

Postby ihtus » 06 Sep 2016, 10:36

Aceeasi situatie si la Varsovia, in parcul central o multime de jucarii pentri nisip, de care se folosesc toti copiii.
ihtus

Postby Dharma » 06 Sep 2016, 12:50

Alina , noi stam intr-un orasel de tip inchis . La fel avem jucarii comune . Unele chiar nici nu sim cine le-a adus , le strangem seara in subsol si a doua zi de la zero . Aici in general e ceva normal ca copii sa se joace cu jucariile altor copii , chiar si in locuri publice . Eu mereu port in rucsac jucarii .

In orasel la noi avem insa o mama , venita de pe alta planeta . Ea vrea sa creasca din copilul ei lider . Copilul ei niciodata nu se imparte cu jucarii , insa mereu le vrea pe a celorlalti . E binefacut si bate copii pana obtine ce doreste . E foarte stresant sa stai mereu de panda nu cumva l-a trasnit cu pumnii in cap pe copil sau nu . Si e obraznic din partea mamei lui sa prinda copii nostri de miina , sa ii mustre ca uite copilul ei plinge si anume asta jucarie l-ar bucura . Copii mici dau jucariile nu din mila , dar de frica si de privirea ei de matur , severa si in acelasi timp speriata . E trist ca apoi copilul meu plinge dupa acea jucarie , iar acel baietel foarte des nici macar cind merge acasa nu ne intoarce jucariile .
Cind acel copil iese in curte cu bunica se comporta total diferit . Ei se joaca foarte frumos si chiar fara jucarii , alearga , se ascund , fac intreceri cu biciletele , picnic pe iarba verde . Noi insa alegem sa iesim in ore diferite sa nu avem mari tangente ca e trauma penu noi toti .
Dharma

Postby ihtus » 06 Sep 2016, 13:00

))) mi-ai amintit de o mama, care venea in nisipiera din parc si zicea: "Предупреждаю, мой ребёнок дерётся. Следите за СВОИМИ детьми". Si se aseza frumusel pe banca cu o carte in mina si citea in liniste.
ihtus

Postby Dharma » 06 Sep 2016, 13:03

Mamele astea :)) cum strica ele copii si influenteaza dezvoltarea copiilor :))
Dharma

Postby Olya » 07 Sep 2016, 12:17

Dharma, ce înseamnă ”orășel de tip închis”?
Olya

Name: Olya

Postby Dharma » 07 Sep 2016, 14:24

Adica un lot de pamint cu mai multe blocuri pe el , cu gard , cu magazin doar pentru locuitori , piscina , teren sport , teren de joaca , gradina , cu spatiu de frigarui si banci ca pe alee , cu securitate .. Nimeni din afara nu poate intra , decit daca esti cu unul din locuitori si lasi act de identitate la intrare .
Dharma

Return to Lituania | Литва