Автоболталка | Taifas Auto

Re: Автоболталка | Taifas Auto

Postby ihtus » 10 Feb 2016, 13:12

girl_haha

Image
...Выкинуть хлам из дома и старых позвать друзей...
ihtus

Name: Alina

Postby Vanda » 10 Feb 2016, 15:16

Ahahah, întradevăr e așa.
Vanda

Name: Daniela

Postby ViVe » 20 Apr 2016, 22:19

:4 De unde să procur semnul distinctiv "începător" corect? Noi doar de astea mici am găsit :(
ViVe

Name: Victoria

Postby ihtus » 20 Apr 2016, 23:39

mie sotul la "pticika" mi-a luat, care e in regiunea caminelor USM
erau si de cele incorecte, trebuie de cautat
ihtus

Postby ViVe » 21 Apr 2016, 20:55

Mulțumesc mult! Am găsit!

Trebuia urgent semn. Am observat că fără el mă claxonează toți mai insistent. Cînd purtam semn, erau mai înțelegători. ai:
ViVe

Postby ihtus » 26 Apr 2016, 12:13

Am observat o regularitate: daca intilnesc cumva o masina de acelasi model ca si a mea, barbatii zimbesc si dau din cap - se saluta. Femeile se prefac ca nu te-au observat, chiar daca s-au parcat alaturi ))))
ihtus

Postby ViVe » 26 Apr 2016, 12:26

girl_haha ca și cu rochiile girl_haha
Dar eu tot zînghesc mult dacă văd mașină ca la mine, chiar mă uit înăuntru să văd dacă tot e automată ca la mine :))
deși încă nu am văzut cu șoferi, doar parcate singurele.

Într-o seară ședeam cu fetele în mașină și se apropie un domn șocat girl_haha Eu nu înțeleseseam ce am făcut, parcă ne-am parcat regulamentar...
S-a adeverit că automobilul lui e exact ca al nostru, model, culoare, anul producerii, iar prin întuneric neputînd descifra din depărtare numarul de înmatriculare, s-a speriat, căci el l-a parcat cu totul în altă parte. A tras o spaimă săracul girl_haha
ViVe

Postby Vanda » 26 Apr 2016, 12:41

Mie mi-e bine, mașină ca a mea nu mai are nimeni. Raritate girl_haha
Soțul mi-a promis că anul ăsta îmi schimbă mașina. :deti
Vanda

Postby ihtus » 26 Apr 2016, 13:35

Rochiile - da ))) eu am avut o situatie, cind mi-am cumparat o rochita neplanificat, am vazut-o si m-am indragostit. Am imbracat-o la un eveniment, unde am intilnit o cunoscuta care tot o pipaia si ma intreba de unde am cumparat, cit m-a costat... Si a doua zi pune pozele pe FB cu exact asa rochie! Avem vreo 40 contacte comune, m-am simtit cam... nu prea
ihtus

Postby ViVe » 26 Apr 2016, 23:29

Azi mai nu m-a trăsnit unul. Am crezut că îmi crapă inima. Nu am cuvinte! Cum poți să vezi în fața ta un începător + cu copii și să faci tîmpenii și să pui viața tuturor în pericol!
Mă apropiasem de axa drumului și semnalizasem din timp că virez la stînga. Ăla din spate claxonează. La cotitură mă asigur că din față nu vine nimeni și că din cotitură nu dă nimeni spre mine și întorc volanul spre stînga să finisez manevra. Nu țin minte cum l-am observat pe cel din spate că vine peste mine! El a ieșit pe contrasens și hai să mă depășească pe stînga, deși vede demult semnalizatorul meu spre stînga!
Nu știu cum am reușit să întorc volanul la loc, și încă nu prea tare, ca să nu dau peste cei din dreapta mea, care circulau regulamentar.... De șoc nici nu țin minte cuuum :3

Credeam că doar eu sunt o catastrofă pe drum, dar mai grav că circulă așa imbecili care "se grăbesc" girl_cry2
ViVe

Postby ihtus » 27 Apr 2016, 11:28

oh... bine ca ai reusit sa te descurci...
cel mai dificil dupa asa situatii sa te iai in miini si sa mergi mai departe, ca te dezechilibreaza...
mai ales cu copii
ihtus

Postby Thalia » 03 May 2016, 11:04

Salut fetelor!
Un an in urma am absolvit scoala auto, adica am certificat dar nu am permis.
Nici n-am incercat inca sa dau examenul extern. A obtinut cineva permis recent? Cum a fost? Ati putut obtine permisul fara ”sustinere”?

Ce sfaturi imi puteti da. (sa mai iau niste ore de condus inainte de examen, nici sa nu incerc pina nu ma simt gata, sau...)

Nu prea am experienta la volan. Ca sa ma invat trebuie sa conduc, dar fara permis e ilegal sa conduci (nu vreau amenda si nic nu vreau sa ma pun in pericol). CUm ati iesit voi din incurcatura?
Thalia

Name: Tania

Postby ViVe » 03 May 2016, 16:27

Thalia, în primul rînd, dacă a trecut un an, trebuie de obținut certificat de școlarizare nou. Ăla nu mai e valabil. :( Posibil să obții certificatul ușor, dacă mergi la aceeași școală unde ai învățat data trecută. Pot să te scutească de frecventarea cursului în sine și să dai doar examenele interne. Depinde cum privește întrebarea directorul școlii....
Referitor la examene, știu că e sever. Dar e real de susținut. Mai ales după ultimele modificări. Proba teoretică majoritatea o susțin fără probleme. Sunt teste online, aplicații pe smartphone ...care ajută să exersezi.
Proba practică. Rutele de examinare sunt fixe, le poți învăța pe de rost înainte de examen :) (http://www.registru.md/ro/examinarea-co ... -auto/rute)
Cîteva încercări și sunt sigură că vei reuși singură, fără "ocolișuri" :4
Pe mama.md sunt chinurile examenelor altora cu amănunte și contactele instructorilor buni.
ViVe

Postby ViVe » 03 May 2016, 16:30

Eu am susținut din a treia încercare.
Recunosc am mers și înainte de fiecare examen, fără permis ai: doar la terenul școlii noastre și la țară, cu soțul alături. În rest - doar cu instructorul școlii.
ViVe

Postby ViVe » 05 May 2016, 12:47

Șoferițelor, dar voi cunoașteți toate aspectele tehnice ale automobilului vostru?
Eu nimic ai:
ViVe

Postby ihtus » 05 May 2016, 13:36

nea ))) Cite ceva in linii generale am citit si am intrebat de sot atunci cind m-am inregistrat pe un forum de profil si baietii de acolo ma intrebai despre ea, si nu puteam sa scriu ca chiar nu stiu nimic. Dar in genere nici nu-i folosesc toate posibilitatile.
ihtus

Postby Vanda » 08 May 2016, 13:32

off, eu nici roata nu o pot schimba.
Vanda

Postby Laura » 09 May 2016, 19:45

Eu sunt soferita fara masina girl_haha asa ca nici nu ma stresez tare.
Masina e a sotului si el are grija de ea.
Aaa, miercurea trecuta a reusit de a dat in tramvai. A avut maaaare noroc ca tramvaiul nu avea viteza si l- a pupat " usor" cu ale lui 43 tone de i- a indoit numai usa dreapta spate. Stalpul si pragul au ramas intregi.
"Anii ridează pielea, dar renunțarea la ideal ridează sufletul."
George Enescu
Laura

Postby ihtus » 11 May 2016, 18:10

Vanda wrote:off, eu nici roata nu o pot schimba.

Eu la prima deservire am mers la service sa asist si tot intrebam ba de una ba de alta. Intre timp au mai adus o masina de acelasi model ca si la mine, doar ca alba. Au deschis capota, si eu intreb - motorul nu e ca la mine, de ce?
Barbatii au ris si mi-au spus ca eu trebuie sa stiu unde sa torn apa si atit )))

La prima lectie practica am primit planul lectiei de la profesorul de teorie. Ajung acolo, la sfirsitul lectiei ma uit in plan si intreb instructorul de ce nu mi-a aratat cum se schimba roata? Mi-a aratat si aceasta, fara mare entuziasm.
Crezi ca mai tin minte cum? ))))

phpBB [video]
ihtus

Postby ihtus » 11 May 2016, 18:13

Laura wrote:Aaa, miercurea trecuta a reusit de a dat in tramvai. A avut maaaare noroc ca tramvaiul nu avea viteza si l- a pupat " usor" cu ale lui 43 tone de i- a indoit numai usa dreapta spate. Stalpul si pragul au ramas intregi.

Laura, bine ca sotul e intreg!
(sunt curioasa cum va proceda compania de asigurare la voi, ca eu sunt foarte dezamagita de companiile de la noi, din 4 cazuri de experienta, doar una reusita)
ihtus

PreviousNext

Return to AutoLady | АвтоЛеди