Fly taifas | Флай-болталка

Re: Fly taifas | Флай-болталка

Postby ViVe » 06 Nov 2016, 17:03

Aha, înseamnă că eu mă orientez spre cosmetică.
Se poate linkurile la pensule? Mă tot uit și nu mă pot decide...
Eu din cauza bracketelor tot voi începe a folosi pensula, altfel nu mi-i comod. :4
Voi turna toate rujurile care mi-s dragi într-o paletă, iar restul la aruncat.
În cosmetică nu am făcut ordine demult. Nu prea procur, deaceea aveam impresia că nu ai în ce face curat. ;) Aga, am găsit niște pensule dăunăzi, care s-au fărîmițat în mînă. ai:
ViVe

Name: Victoria

Postby ihtus » 07 Nov 2016, 20:07

ViVe wrote:Voi turna toate rujurile care mi-s dragi într-o paletă, iar restul la aruncat.

he-he, dar eu vara le-am turnat
acus dau linkul in tema cu ali, sa nu se piarda pe aici

Eu azi nu am facut nimic ((( sunt pe pastile nu vreau nimic. Dar am delegat-o pe Milena sa faca ordine in tocuri si pixuri, creioane colorate si carioce si sa le separe prin sertare diferite. A aruncat o gramajoara frumusica, si asta e doar peste 2 luni de la revizia precedenta.
...Выкинуть хлам из дома и старых позвать друзей...
ihtus

Name: Alina

Postby ViVe » 09 Nov 2016, 13:26

Aaa, ce zile aglomerate am! Dar am reușit și 2 sarcini din lista noastră să bifez girl_dance
• Cosmetica și
• dulapul meu cu diverse cabluri, becuri, etc etc... M-a ajutat și soțul la aruncat.
Așa frumos arată acum și ușa se închide girl_haha
Image
Cosmetica am pus-o într-o cutie. Va trebui după reparație să-i găsesc un loc nou.
ViVe

Postby ihtus » 09 Nov 2016, 20:33

O, felicitari! un dulap intreg poti sa bifezi

si eu folosesc sticle de plastic taiate pt maruntisuri ))) mai ales in baie pe polite din dulap.
(nu gasesc alternativa la "sticla de plastic" ma taie la ureche combinatia de cuvinte)

Azi si eu sunt harnica, am spalat frigiderul si toate suprafetele de la bucatarie, fericita! Asteptam sa mai eliberez frigiderul, ca erau multe in el. Miine il incarc din nou, ca avem oaspete vegetarian.
ihtus

Postby ihtus » 21 Nov 2016, 15:43

ieri am revenit la fly
Am facut ordine sub chiuveta (tinem acolo sticle de plastic si borcane pe care trebuie sa le intorc mamei si soacrei). Din plastic am facut cutii-pahare pt maruntisuri si am inlocuit in baie paharele de plastic in care tinem pasta si periute de dinti. In total mi-au iesit 6 pahare si le-am dat fetelor sa-si aranjeze cosmetica, ele impresionate au facut ordine ideala pe politele lor de cosmetica.

20161121_144516.jpg
20161121_144516.jpg (80.75 KiB) Viewed 3792 times
ihtus

Postby ViVe » 21 Nov 2016, 17:29

Salut, albinuțo. Eu am luat pauză. Sunt în toiul reparației. Sper în curînd să încheiem lucrările și revin. Pînă ce mă apuc de planificat sărbătorile de iarnă.
ViVe

Postby ihtus » 21 Nov 2016, 17:34

ViVe wrote:Sunt în toiul reparației.

ничего себе pauza!!! esti megafly acum ))))

vreau sa lansez FlyRevelion, dar sa ajungem pe 1 decembrie, sa nu ma apuce lenea pina atunci
ihtus

Postby ViVe » 29 Nov 2016, 23:40

Eu gata cu renovarea :smart și m-am apucat azi de bănci, pungi/genți, trusa de cusut. Tot odată și totul pe jumătate ai: Sper să pun vreo bifă în curînd :))
ViVe

Postby ViVe » 04 Jan 2017, 00:49

ViVe

Postby ihtus » 04 Jan 2017, 17:26

o, ce link util!!! chiar iti multumesc
vroiam sa reincep fly de luni, dar stau tavalita cu viroza (((
ihtus

Postby ViVe » 05 Jan 2017, 03:06

Of, revino-ți cît mai curînd. :smart
Eu din prima zi a anului m-am îmbolnăvit de "home organizing". Nu mă pot opri. Mut lucrurile dintr-un loc în altul, inventez organizatoare și înțeleg că o lună e prea puțin ca s-o scot în capăt.
Am unele mici bife:
+lenjeria mea perfect organizată, la rînd sertarele fetelor,
+sertarul cu ustensile de gătit
+sertarul containerelor de plastic și capacelor,
+cărțile și-au găsit locul pe polițe în dulap, pînă acum au stat sub pat -incomod de tot ;(
+în proces debaraua și dulapul sub lavoar în baie cu inventar pt curățenie.
Mai am multe în cap...și schimbări cardinale... M-am oprit un pic la articolul din link, trebuie să sistematizez și eu lucrul, căci mă aruncă dintr-o parte a casei în alta. Cîteodată observ că aranjez cîteva zone odată, pe amestecatelea :))
ViVe

Postby ViVe » 05 Jan 2017, 03:19

PS. Am deja cîtva timp de cînd utilizez noua sistemă de organizare a documentelor. Sunt ff mulțumită! Unicul lucru vreau să-l schimb, să mai adaug un organizer-geamantan, căci asta în care le-am împins pe toate cu sila, nu se mai închide. ai:
ViVe

Postby ihtus » 06 Jan 2017, 02:16

Ti-ai gasit idealul, felicitari!
Eu sunt multumita de sortare si depozitare, doar ca nu am aranjeaza ca mapele stau in sertar si daca am nevoie de vreuna de la fund, trebuie sa ridic celelalte. As vrea sa le tin in asa ceva, doar ca nu am o polita potrivita pentru mapele acestea verticale.

Image
ihtus

Postby ihtus » 06 Jan 2017, 02:19

Si mai stiu ce vreau )))
La noi dupa anul nou s-au adaugat jocuri de masa si seturi de creativitate, stau gramajoara pe masa fetelor ca idee nu am unde sa mai bag si acestea. Si "tabloul" tare imi mai strica dispozitia. Si mai am si in debara 2 polite cu jocuri de masa si 2 cu carti.
Azi m-am gindit sa inlocuiesc comoda cu 4 polite cu o etajera cu vreo 6. Si probabil a venit timpul sa ne despartim de scaunele si masuta mica, Tiana la anul e scolarita deja. A ramas sa realizez - sa vand si sa cumpar )))
Etajera pe care am ochit-o la ikea e de aceeasi latime ca si comoda, insa e un pic mai mica in adincime si va incapea perfect dupa usa. Astfel se va elibera ceva loc in camera.
ihtus

Postby ViVe » 06 Jan 2017, 13:16

Eu sunt fericità - am polițele perfecte pt mapele cu documente. Încap 3-4 mape pe una și încă au ușă, nu se vede nimic :val
O, ikea! Am o listă mare cu dorințe de acolo :))
Ieri m-am ocupat de agenda FLY. Am organizat-o un pic. Trebuie să-mi procur niște plicuri cu zip și va fi perfectă. Numai să încapă totul acolo :)) c'apoi va trebui să caut alta...sau să mă reorientez la mapele astea verticale din poza ta.
Aaaa, eu m-am îmbolnăvit de chestia asta din poză: clothes folding board!
O voi confecționa. Trebuie doar să găsesc o bucată mare de carton...

PS.Succese în găsirea etajerei perfecte. ;)
Attachments
IMG_0499.JPG
IMG_0499.JPG (158.28 KiB) Viewed 3653 times
ViVe

Postby ihtus » 06 Jan 2017, 18:21

Chestia aceasta o faceau din carton si fetele de pe flylady.ru inca vreo 10 ani in urma si erau foarte multumite de rezultat, mai ales pentru cearsafuri cu elastic (am chin mare cu ale mele si pina la urma tot aiurea se string).
daca vrei, ele pe ali sunt https://ru.aliexpress.com/cp/board-for- ... pping.html
merci ca mi-ai amintit! o pun in lista dorintelor

ViVe wrote:Eu sunt fericità - am polițele perfecte pt mapele cu documente. Încap 3-4 mape pe una și încă au ușă, nu se vede nimic :val

ai: iata daca realizez eu fantezia mea cu etajera, mi se vor elibera 2 polite de carti in debara si as putea sa pun pe ele mapele
ihtus

Postby ViVe » 06 Jan 2017, 22:14

Hehe, eu pe aliex și ebay în primul rînd am căutat, dar mi se pare exagerat prețul pt așa ceva :4
ViVe

Postby ihtus » 07 Jan 2017, 18:22

Mai am o bataie de cap maaaare - sa organizez amintirile: albume foto, viniete, primele desene, scrisori, jucarii, maruntisuri care imi amintesc de momente importante sau placute. Toate acestea sunt atit de diferite ca forma si ca marime si imprastiate prin toata casa prin polite\dulapuri, ca ma tem sa ma apuc de ele.
Voi lasa pe mai pe urma, cind organizez celelalte. Intre timp incerc sa inventez CUM sa le pastrez.
ihtus

Postby ViVe » 07 Jan 2017, 18:51

Ooo, asta la mine se numește "cutia amintirilor". Știi cum în filmele americane? :da
Cred că voi inventa și eu o astfel de cutie.
Apropo de foto. Anul acesta am comandat o fotocarte în care au încăput toate amintirile anului precedent și e atît de compactă față de albumele foto obișnuite. Recomand pt optimizarea spațiului. :val
ViVe

Postby ihtus » 07 Jan 2017, 20:38

valeu, pentru asta trebuie sa ma bag in mii de poze si sa le sortez ))) da eu ma tem )))
In decembrie am ales 100 de poze vechi din arhivele parintilor cu bunei, strabunei, parintii mei mici si noi, ca sa le scanam (sotul le-a dat la un profesionist). Astept rezultatul.
Fotocarte e idee foarte frumoasa, demult visez la asa ceva. Tu unde ai facut?
ihtus

PreviousNext

Return to Zbor lunar | Ежемесячный полёт