Tinuta pentru ocazii "deosebite" neplanificate | Одежда для незапланированных "специальных" случаев

Tinuta pentru ocazii "deosebite" neplanificate | Одежда для незапланированных "специальных" случаев

Postby ihtus » 06 Feb 2016, 01:38

Наверное немного странный вопрос, но что вы делаете, когда нужна одежда "на один раз"? К примеру мероприятие с каким-то особым дресс-кодом (типа вечеринка в стиле 30х) и вы это в обычной жизни категорически не носите. Или приглашение на гольф, где никак нельзя в обычной футболке, положено поло и только поло.
Или банальный и печальный случай, как похороны, а у вас в гардеробе исключительно светлые и жизнерадостные цвета.

Вечернее платье ещё можно взять напрокат, а как быть с остальным? не покупать же, чтобы потом валялось? как выкручиваетесь? или надеваете максимально подходящее и не заморачиваетесь?
...Выкинуть хлам из дома и старых позвать друзей...
ihtus

Name: Alina

Re: Tinuta pentru ocazii "deosebite" neplanificate | Одежда для незапланированных "специальных" случ

Postby LadyDi » 07 Feb 2016, 01:21

E o intrebare interesanta :) Depinde de multi factori: de ocazie si cit de costisitor e ...
LadyDi

Re: Tinuta pentru ocazii "deosebite" neplanificate | Одежда для незапланированных "специальных" случ

Postby ihtus » 08 Feb 2016, 18:58

Referitor la ocazii, am intrebat pentru ca am fost in asemenea situatie de 2 ori in ultimii ani si in momente nu foarte placute din viata - la inmormantari.
De la un timp incoace de cind mi-am dat seama ca am prea mult negru si sur in garderoba, am renuntat la aceste culori, nu am practic nimic intunecat. Pot sa-mi procur doar daca mi-a placut mult modelul si deobicei e ceva elegant.
Si cind a venit timpul sa ma imbrac pentru a-mi petrece rudele, era rece si ploua\glod la tara si aveam de ales intre fuste lungi elegante un pic mai intunecate (pe care la sigur le stricam prin glod) sau blugi albi. Palton alb lung sau palton alb scurt cu flori rosii, scurta rosie sau scurta alba. Nimic aproape de tinuta potrivita.
Deci, am mers si eu imbracata mai calduros, insa aratam ca "cioara alba" si pe langa emotii normale pentru situatie mai prindeam si priviri mai deocheate.
Dar sa-mi procur haine special pt asa ceva mi-e oarecum... unica dorinta pe care o am - sa nu am nevoie de ele.

Ei si ocazii mai putin triste - corporative\petreceri "in stil"... si pe cat ajunge fantezia organizatorilor. Ce faceti? Procurati\luati in arenda\mergeti in ce aveti sau renuntati la petrecere?
...Выкинуть хлам из дома и старых позвать друзей...
ihtus

Name: Alina

Postby micaela » 08 Feb 2016, 23:18

pentru petreceri/corporative
port ce am: o tinuta cactail, rochie si sacou daca e frig
nu procur pentru fiecare ocazie ceva nou - si unele rochii le port si zi de zi la serviciu - doar las acasa poseta de lac si accesoriile de seara )

daca ar fi petreceri tematice, nu as procura ceva anume pentru asta, as alege din ce am
este culoarea anuntata - bine, nu am asa haine - imbrac ce am mai comod
la carnarnavaluri nu am avut ocazii sa particip - probabil as purta un accesoriu la tema sau ceva in chirie

la inmormintari: am multe perechi de pantaloni negri clasici, dar nu am bluze intunecate - nu imi place negrul aproape de fata,
dar observ ca se mai inlocuieste negrul cu bordo/ albastru inchis
cel putin am un cardigan negru si un top cu bretele nu costa asa mult, iar apoi poate fi imbracat cu sacouri deschise la culoare
bunica mea (sa-i dea Domnul ani si sanatate) imi spune mereu: o femeie trebuie sa aiba in dulap o rochie neagra ca sa o poata purta si la o nunta si la o inmormintare - eu rochie neagra nu vreau sa cumpar, dar haine simple intunecate am chiar daca nu le port cu anii

cind e vorba de hainele groase gen scurte cred ca deja e deprisos sa cautam culoarea potrivita situatiei - eu as lua ce am, iar privirile deocheate mereu vor fi fie ca haina nu e asa sau ca nu se boceshte destul de tare sau...pomana e mica - aici vorba lumii nu o opreste nimic ;)
micaela

Name: Di

Postby Laura » 09 Feb 2016, 10:39

Nu am ocazii speciale. Cel putin nu din astea la care sa ttebuiasca sa imbrac altceva decat am in sifonier.
"Anii ridează pielea, dar renunțarea la ideal ridează sufletul."
George Enescu
Laura

Postby Сова » 16 Feb 2016, 16:07

Иду в чём есть, подбираю максимально подходящее. И на свадьбы не покупаю и не беру напрокат вечерние наряды, покупаю то, что можно будет ещё носить в обычной жизни.
Сова

Name: Света

Return to Fashion