Nanasi: toata teoria de la si pina la

Re: Nanasi: toata teoria de la si pina la

Postby ihtus » 27 Jan 2016, 17:53

Am pus un pic mai sus lista atributelor pe care le procura nanasa, poate va fi utila cuiva. Preturile deja difera in dependenta de posibilitati si gusturi, dorinte. Acum plasez si lista obligatiunilor pentru cei, care vor fi si ele prima data. Eu nu le stiam, m-a ajutat prietena (soacra mare).

Acasa:
Nanasa participa la imbracatul miresei, si real, dar mai mult pentru poze.

La Oficiul starii civile:
Nanasii intra solemn cu mirii in sala si stau cu ei toata ceremonia. Dupa ce mirii semneaza documentele, semneaza si nanasii ca martori.

La cununie:
Nanasii stau cu mirii toata ceremonia, tin in miini luminari (cele decorative) si mai tin si coroane de cununie deasupra lor cit se fac trei cercuri prin biserica. Atit. De intrebat nu ne-au intrebat nimic )

La nunta:
- Noi am intrat in sala primii si dupa noi mirele a adus mireasa in sala in brate.
- Dupa aceasta am primit oaspetii impreuna, mirii in mijloc si noi prin parti. Amuzant, dar ma asteptam sa stau acolo in loc de decor, dar am primit atitea felicitari, de parca si eu ma marit )))))
- Pe urma nanasul i-a multumit pe toti ca au venit la sarbatoarea mirilor si a invitat oaspetii la masa.
- La masa ne mai ridicam cind intilneam pe cineva intirziat din oaspeti, se apropiau cineva cu urari mai speciale la microfon, sau cind dansatorii veneai spre noi si dansau special pentru miri. A, si cind aduceau bucate-surpriza la fel ne ridicam sa-i multumim bucatarilor.
- La masa mare nanasa felicita tinerii, nanasul pune prima contributie financiara pentru familie tinara, pe urma parintii si dupa noi doi si cu moderatoarea am mers de la masa la masa sa stringem plicurile si sa primim felicitarile, mirii ascultau de la masa. Dupa nanasul i-a inminat mirilor cosul cu plicuri.
- La dezbracat mireasa. Nanasa scoate voalul si il pune pe capul vornicicai. Dupa aceasta am imbrobodit mireasa (la broboada se face loc pentru bani marunti) si i-am pus si pestelca. Am "parfumat" si "pieptanat" simbolic tinerii cu cele procurate din lista. Trebuie sa-i invelim in patura, insa din timp ne-am inteles s-o punem alaturi, sa nu-i navaleasca lumea cu straturi de paturi dupa noi. Si tot pe patura am pus si cadoul pentru casa.
- Si deja petreceam oaspetii impreuna cu mirii cind plecau.

Gata. A fost mult mai simplu decit credeam. Poate in alte localitati sunt mai multe obiceiuri, sau mai altfel (chiar soacra mica zicea ca la ei e altfel), am scris din experienta noastra.

Inca am remarcat, ca peste tot stateam nanasa linga mire si nasul linga mireasa, doar la cununie fete intr-o parte si baietii in alta.
...Выкинуть хлам из дома и старых позвать друзей...
ihtus

Name: Alina

Postby micaela » 27 Jan 2016, 23:49

Inca am remarcat, ca peste tot stateam nanasa linga mire si nasul linga mireasa, doar la cununie fete intr-o parte si baietii in alta.

in biserica asa e regula
toate femeile trebuie sa stea in partea stinga iar barbatii in dreapta
micaela

Name: Di

Postby ihtus » 28 Jan 2016, 00:40

aha
mie mai mult imi era incomod departe de sot la masa, eu m-am deprins sa stam alaturi
ihtus

Postby LadyDi » 29 Jan 2016, 23:27

Alinushka vreau foto
LadyDi

Postby ihtus » 30 Jan 2016, 15:09

fotograful a spus sa asteptam 2-3 luni )))
dar nimic deosebit, eram in rochita albastra lunga pe care cred ca toate ati vazut-o, si parul pe spate cum port deobicei
si cu panglica de nanasa peste rochie
ihtus

Postby ihtus » 22 Jun 2016, 15:17

Fetelor, care ati luat finii de la maternitate, nanasii trebuie sa cumpere ceva special? sau ce consideram noi ca e binevenit?
ihtus

Postby Vanda » 23 Jun 2016, 00:28

De unde suntem noi, nasii trebuie sa vina cu toate hainele in care este imbracat copilul. La noi a fost in ianuarie asa ca am luat tot de la body pana la combinezon. Depinde ce fel de traditii sunt la Soroca.
Vanda

Name: Daniela

Postby ihtus » 23 Jun 2016, 20:48

Si eu stiu de haine, dor ca ei au luat deja de toate si micutii asa repede cresc acum. Daca sa iau un set de vara, cred ca va trebui sa ai adaug ceva la el, ca e cam putin. Sau bani mai bine?

Of, si moor de ciuda! mi-am planificat sa comand asa body inca vreo luna in urma http://www.tricouri.md/product/35238/facuta-cu-dragoste
Si pina la nastere nu poti sa comanzi, datele doar inca nu sunt :) Am inregistrat comanda ieri, acolo scrie ca livrarea timp de 48 ore. Azi, peste 24 ore, m-au sunat sa-mi spuna ca nu au body. Am propus sa cumpar eu sa aduc curat, nu vor si gata. Si ei nu reusesc sa-l duca la producere. Am propus sa duc eu personal, dar sa ma achit cu ei, nu si gata...
Dornici de clienti noi ((( dar eu am mai ochit la ei cite ceva interesant pe viitor, acum nu mai am chef sa apelez la ei...
La altii nu am gasit asa texte\imagini
ihtus

Postby micaela » 23 Jun 2016, 21:27

poti sa iei un body+caciulita subtire+sosete+o plapuma

poare gasesti ceva cu inscriptii gata, nu neaparat personalizate
micaela

Name: Di

Postby Vanda » 23 Jun 2016, 21:34

La Unic la et4 poti sa scrii ceva pe ceva)))
Eu la botez pe prosopul pe care am tinut copilul am scris numele.
Vanda

Name: Daniela

Postby ihtus » 23 Jun 2016, 21:47

Daniela, stiu si de Gemeni, doar ca trebuie sablon pt aceasta in format vector. Si daca ei nu-l au, nu se face repede (((( si noi miine sau luni plecam. Daca nu mai reusesc, poate la cumatrie\botez deja. Miine voi fi in centru si trec pe acolo sa intreb.

Hainute dragute am ochit la salonul Cosânzeana, un producator MD, nu bombonici. Au mai multe colectii intr-un stil din care poti sa faci set. Si prosoape cu gluga pt baie au in colectii. Eu cu Tiana pina acum folosesc doua prosoape cu gluga, una daruita la nastere si cealalta la un an, pentru noi e mai util decit halat.
ihtus

Postby ihtus » 05 Aug 2016, 20:15

Fetelor, dar prosoape pentru nasi, pe care le avem de la nunta, au vreo semnificatie pt viitor? m-am bagat sa fac ordine in dulapuri si ma gindesc ca ar iesi o tunica originala pt plaja din ele )))
ihtus

Postby LadyDi » 06 Aug 2016, 19:57

Nu au nici o semnificatie. Ma gindesc si eu ce as putea face din ele
LadyDi

Postby ihtus » 08 Aug 2016, 14:14

Le-am unit, de tunica nu ajunge, dar a iesit o esarfa buna pe pus pe umeri sau pe cap, o las asa pina ce.
ihtus

Previous

Return to Nunta si cununia | Свадьба и венчание