Aliexpress

Aliexpress

Postby Vanda » 15 Jan 2016, 16:31

Fetelor, prima oară pățesc să nu-mi ajungă cumpărăturile, dar niciuna din cele 4 comandate la sf de noiembrie. La una îi expira termenul și mi l-au prelungit cu 30 de zile, iar la alta am cerut prelungire, n-am primit niciun răspuns 2 zile așa că am deschis disputa, au mai trecut 2 zile și nicio reacție. Ce înseamnă : Если продавец не ответит до 1 календарных дней 19 ч. 19 мин. 1 сек. , спор будет закрыт по Вашему предложению? nu prea înțeleg sensul propoziției ))

PS: TrackNumber-ul îmi arată că a ajuns în Moldova pe 2 ianuarie, dar de la poștă așa și nu-mi vine nimic.
Să-l las în pace pe vânzător, având în vedere că coletul parcă e în Moldova?

La unul în genere pe niciun site nu găsește TrackNumber. Poate și aici să deschid dispută?
Vanda

Name: Daniela

Re: Aliexpress

Postby Vanda » 15 Jan 2016, 16:40

Vanda wrote:
La unul în genere pe niciun site nu găsește TrackNumber. Poate și aici să deschid dispută?

Rectific, la doi vânzători, numai că unul din ei mi-a prelungit termenul de protecție.

Iar altul în genere mi-l arată că e încă în ShangHai de pe 11 decembrie, comanda fiind făcută pe 4 decembrie.
Vanda

Postby Кисюня » 15 Jan 2016, 18:06

Va duceti la posta cu numarul track si o sa primiti coletul :). Eu asa am patit-o cu rochita fetei, statea frumusel coletul la posta locala.
Ce tine de ca vor inchide cazul, inseamna ca o sa va restituie banii. Vinzatorul nu primeste transferul pina nu se incheie afacerea.
Кисюня

Postby Vanda » 15 Jan 2016, 19:46

Multumesc. Am sa merg la posta sa vad ce-mi zic.
Vanda

Postby ihtus » 16 Jan 2016, 01:46

1. Ждать до 4-5 дней окончания срока поставки и открывать диспут (ни в коем случае не нажимать "Принять", спор только отменяется или обостряется)

2. Если продавец не ответит, спор будет закрыт в Вашу пользу.
Проверьте трек на posta.md и 17track.net. Если указано, что посылка на почте и указан индекс, то пойти на почту и проверить по треку.

3. Открыть диспут по фиктивному треку (неотслеживание посылки). Информацию с сайтов posta.md и 17track.net сделать скриншот и приложить к диспуту.

PS: raspunsuri de la sotul meu, eu nu prea cu ali, el face multe comenzi de pe el.
...Выкинуть хлам из дома и старых позвать друзей...
ihtus

Name: Alina

Postby Vanda » 26 Jan 2016, 10:40

Mulțumesc mult, Alina.
Vanda

Postby Dharma » 27 Jan 2016, 20:21

Eu pentru prima data vreau sa fac o comanda pe ali . Dar nu ma pricep nici o yota :((
Cine poate sa ma ajute , am nevoie de jucaria : little buss Tayo ? arata cam asa seturile .
Image
Dharma

Postby ViVe » 28 Jan 2016, 09:23

Asa si scriu în caseta cãutãrii. Eu vãd sunt scumpe. Nu m-am asteptat de la Aliexpress asa preturi. ;(
http://m.aliexpress.com/item/32552264179.html
Pe amazon acelasi set cu $100.
ViVe

Name: Victoria

Postby ViVe » 28 Jan 2016, 09:27

Si pe ebay sunt mai ieftine: vreo 60-70$
ViVe

Postby ViVe » 28 Jan 2016, 09:29

http://m.aliexpress.com/search.htm?keyw ... viewtype=1
Trebuie de pierdut o gramada de timp sa gasesti ceva. Numaidecit uite-te la description, acolo scrie ce contine setul si marimile in cm, uneori pozele nu coincid cu ceea ce se vinde si induc in eroare. Pot sa fie in poze tot garajul si multe masinute, iar in realitate se vinde doar una.
ViVe

Postby Dharma » 28 Jan 2016, 12:29

Aha , merci . Din cite stiu ebay si amazon nu au livrare spre mine . Dar ma interesez , poate s-a schimbat ceva . E scump garajul asta stiu . Dar copilul meu zilnic le vede in desen animat si intinde miinutile cu " obusu" sa ii dau autobuzul . Am mai luat ceva asemanator de la Early learning center si are mare interes fata de acest set . Eu aveam impresia ca ali e mai ieftin decit restul siteurilor .
Dharma

Postby ihtus » 28 Jan 2016, 12:35

Straniu ca sunt asa putine oferte, probabil e desen animat mai nou?
ihtus

Postby Dharma » 28 Jan 2016, 13:07

La noi il difuzeaza inca din vara . Stiu ca in Koreia au si accesorii si jucarii , jocuri si hainute licentiate , dar am frica sa fac comanda de acolo.
Dharma

Postby ihtus » 28 Jan 2016, 13:12

fug dupa copii, revin si scriu cum aleg eu produsele si vinzatorii
ihtus

Postby ViVe » 28 Jan 2016, 13:26

Nu intotdeauna aliexpress e mai ieftin. Deseori pe ebay e mai ieftin, numai ca aliexpress e mai comod si mai sigur pentru mine.
Eu cind caut ceva compar toate variantele posibile: si ebay, si amazon (prin intermediar), si Romania, Italia, ...principalul sa gasesti modalitatea de livrare.
ViVe

Postby ViVe » 28 Jan 2016, 13:32

Dharma, cer scuze, dar ce țară? Eu credeam ca ebay-ul are livrare oriunde... Adică sunt unii vînzători care nu livrează spre Moldova de exemplu, dar de obicei găsesc la alții.
ViVe

Postby ihtus » 28 Jan 2016, 16:53

Eu ultimii ani am renuntat la intermediari, mi-e mai simplu sa achit personal si sa urmaresc livrarea personal, plus nu prea imi placea ideea de a merge undeva preventiv sa achit bani cash, sau sa merg la banca anumita unde intermediarul are card.
Multe lucruri analogice pot fi procurate pe siteuri cu livrare directa, sau chiar la noi. Sau daca nu sunt, renunt.
Era comod pentru mine, cind faceam comenzi de haine de 1-4 euro prin intermediari din germania, dar cum s-au marit preturile, nu ma mai fitii )))

Pe ali selectez sa fie livrare la noi in tara si din ele deja ordonez dupa "best seller".
Daca imi place produsul\pretul, intru pe pagina lui si studiez feedbackuri (ele sunt mai jos de descriere), din ele poti afla daca toate coletele ajung, daca lumea e multumita de calitate, daca coincid culorile, marimile, etc. Mult mai mult adevar decit la seller.
Si in seller ma uit sa fie cu cristaluri sau coronite. Cit mai multe, cu atit mai bine. Coronitele au mai multa valoare. La "medalii" nu risc sa comand, doar daca anume produsul "meu" are mai multe feedbackuri pozitive. Imi pare ca doar o singura data am riscat cu medalii.

Si oricum ramine o parte de risk, insa astfel il minimizez putin. Din haine cam 50% le vind, ultimul timp am renuntat la ele, nu prea reusesc sa potrivesc marimile. Din bijuterii parca totul a fost ok, unica data nu eram atenta la marime si colierul era mult mai mic decit ma asteptam, dar stilul lui chiar cerea sa fie mai mascat. Pt gospodarie fleacuri sunt asa cum sunt, nimic deosebit, calitate obisnuita.

Poate mai sunt ceva nuante, dar eu nu le stiu.

Screenshot_3.png
Screenshot_3.png (149.62 KiB) Viewed 4563 times
ihtus

Postby ViVe » 28 Jan 2016, 22:57

Despre intermediari, eu îi aleg pe acei cărora le pot transfera banii online, care locuiesc aproape de mine sau au livrare la domiciliu. Se primește cît de cît comod.

Să povestesc și eu cum aleg pe aliexpress. Motorul de căutare pe alie e straniu. De exemplu trenuțurile tayo, dacă dai la căutare denumirea deplină, atunci nu găsește nimic, dar dacă scrii doar "tayo bus" atunci găsește. Deci este necesar de încercat mai multe variante de denumire a produsului căutat.
De obicei caut în engleză, așa m-am deprins, dar dacă nu mă aranjează ce îmi găsește, atunci caut și în rusă.

După ce îmi dă lista produselor găsite, filtrez în cele două benzi de filtru, în dependență de ce mă interesează mai mult. Dacă vreau ceva ff ieftin pun filtru "după preț" și "free shipping", dacă mi-i prioritară calitatea, pun filtrul "best match" și "seller best rating". Și aproape mereu pun bifă la filtrarea după "numarul de comenzi", oamenii nu degeaba comandă de acolo și feedbackuri multe se poate de găsit, de înțeles dacă face de comandat și de apreciat cu mărimile.

Despre coronițe... Mă strădui să citesc cifrele de alături de coronițe: ratingul general al vînzătorului=numărul de vînzări. Astfel îmi fac impresie cît de încredere este vînzătorul. Dacă are milte vînzări (pentru mine cîteva mii) cu feedback bun (pentru mine de la 98%...ei se poate și de la 97 cîteodată). Și ratingul produsului îl studiez la fel. E important nu numai numărul de bucăți vîndute, dar și feedbackurile (la fel de la 97-98%), căci există vînzători necinstiți, care pun un preț de nimic, toți sar să comande, el astfel ridicînd cifra vînzărilor în cîteva zile și nimerind în top la motorul de căutare, dar în realitate nu are de gînd să trimită nimic.
ViVe

Postby ViVe » 28 Jan 2016, 23:02

Despre haine de pe alie...
Ff puține comand, doar cînd îmi cade tronc ceva :) citesc ff mult feedbackurile, pierd o grămadă de timp :)), ca să înțeleg cum vin mărimile în realitate. Și vreau să zic că am ff puține eșecuri. Îmi pot aminti doar 3 perechi de sutien, care mă strîngeau și le-am aruncat. Mai mult nu țin minte ce nu am nimerit la mărime...
ViVe

Postby ViVe » 28 Jan 2016, 23:12

[Și ratingul produsului îl studiez la fel. E important nu numai numărul de bucăți vîndute, dar și feedbackurile (la fel de la 97-98%), ...]
Of, aici am uitat să menționez că atrag atenție nu numai la numarul de vînzări al produsului, dar și numărul de feedbackuri. Ele trebuie să fie cît de cît apropiate. De exemplu, daca scrie 2000 vînzări și doar 20 de feedbackuri, atunci e ceva suspect la mijloc...
Și încă ceva, mereu verific dacă feedbackurile coincid cu cifrele de sus. De exemplu, dacă scrie că produsul are 100% de cumpărători mulțumiți sau multe vînzări, iar în josul paginii la reviewuri sunt doar cîteva feedbackuri sau sunt și feedbackuri negative, atunci tot e vreo mahinație. Eu evit așa vînzători suspecți.
ViVe

Next

Return to Shopping | Шопинг