Ваши самые яркие детские воспоминания?

Ваши самые яркие детские воспоминания?

Postby ihtus » 26 Feb 2016, 10:37

Девочки, а какие ваши самые яркие детские воспоминания? сейчас много пишут о том, что детям в принципе не так уж и важна стоимость подарков, другие наоборот пишут, что дети "сейчас другие" и у них другие желания. А что радовало нас?
...Выкинуть хлам из дома и старых позвать друзей...
ihtus

Name: Alina

Re: Ваши самые яркие детские воспоминания?

Postby Laura » 26 Feb 2016, 16:47

Eu imi amintesc jocurile cu tata, plimbarile prin padure, hoinarit pe dealuri.
Imi amintesc cu nostalgie de verile petrecute la bunici.
Jucarii am avut putine spre deloc, inventam surogati de jucarii. Dar chiar si asa au contat mai mult interactiunile interpersonale decat lucrurile materiale.
"Anii ridează pielea, dar renunțarea la ideal ridează sufletul."
George Enescu
Laura

Postby ihtus » 29 Feb 2016, 14:07

Помню, когда мой брат был совсем маленьким, по воскресеньям папа брал меня в город и мы вместе шли в кафе поесть мороженое, пирожное и выпить сок. Это была наша с папой традиция и я всегда выбирала одно и то же: мороженое с вишнёвым вареньем, "корзиночку" и яблочный сок.

Ещё вспомнила. Нас пригласили на ДР к соседской девочке. А в единственном детском магазине в городе только появились игрушечные коляски, дорогущие. Это были первые коляски для кукол, которые я видела в своей жизни. И мои родители купили такую в подарок. Я так разглядывала её, с таким восхищением, и так жалела, что это не мне. Они всё поняли, и на следующий день купили мне точно такую. Одна из самых запомнившихся игрушек.
вот такая, нашла её в инете, только синий более яркий

Image
ihtus

Postby micaela » 29 Feb 2016, 15:42

intr-adevar, cel mai des imi amintesc de:
plimbarile prin cimpurile de trandafiri (pentru dulceata),
jocurile cu frunze de vita de vie pe post de papusi sau fluturi, desi, dupa spusele parintilor aveam un sac de jucarii in casa
apa ferbinte din samovar cu dulceata de coacaza neagra bauta impreuna cu verii mei in casa bunicilor - si acum cind vin seara acasa servesc ceai si coacaza si asa e de bineee...si ma apuca cite o nostalgie....si depanam amintiri cu mama

copii de acum sunt la fel : fiica-mea prefera o plimbare cu noi pe dealurile din imprejurimi decit sa stea cu nasul in desene animate
si isi aminteste anume de asa momente mai mult decit de papusile din dulap, imi pare ca traieste dupa principiul: Cea mai buna jucarie e mama si cu tata, iar la bunei - caprele )))
poate ea e prea mica si pe viitor va dori altceva...dar pina cind savuram clipele petrecute impreuna

unicele lucruri materiale sunt jucariile lasate mostenire pentru cea mica: un pian mic mecanic si un urs care mornaie, mi le amintesc cum ma jucam si eu cu ele
micaela

Name: Di

Postby emaromanita » 04 Mar 2016, 22:45

La scaldat si la pescuit.
Dar ne placeau si jocurile: de-a prinselea, de-a v-aţi ascunselea, kazaki-razboiniki, sotronul etc
Copiii nostri, in schimb, nu se mai dezlipesc de tableta, calculator s.a.m.d
emaromanita

Name: Ema Alina

Postby micaela » 29 Apr 2016, 12:42

acum mai e una, dar nu din copilarie, e de vara trecuta
la bunicii mei (strabunicii fiicei) am adunat multe papadii si am facut o coronita, care a "zburat" de pe o frunte pe alta pina nu a ajuns si la strabunel :) i-am facut o poza, iar poza asta a ramas ca o icoana in suflet
de doua saptamini el nu mai este...

Paste fericit
micaela

Postby Laura » 29 Apr 2016, 15:37

Micaela, condoleante,
E greu cand pierdem persoane dragi, dar e bine ca ne raman amuntirile frumoase.
"Anii ridează pielea, dar renunțarea la ideal ridează sufletul."
George Enescu
Laura

Postby ihtus » 29 Apr 2016, 16:26

Diana... condoleantele mele...
am si eu o poza cu bunica curatind mazare uscata si cu gaini pe-mprejur... preferata mea...
ihtus

Postby micaela » 29 Apr 2016, 17:04

multumesc
micaela

Return to Maternitate | Материнство