Tabăra de vară pentru copii "Luceafărul"

Tabăra de vară pentru copii "Luceafărul"

Postby ihtus » 08 Aug 2016, 18:17

Image

Simbata Milena a mers pentru prima data la o tabara de copii. Am ales "Luceafarul" dupa recomandarile unui priete de familie, care isi duce fiul acolo deja al treilea an consecutiv.

Din documente pentru tabara in afara de foaie de odihna, e nevoie si de copia certificatului de nastere si certificat medical.
Am dus fata sambata, eu sigur eram un pic ingrijorata, insa mi-a placut atmosfera de acolo si conditiile sunt simple, insa decente.
Pe teritoriu au si bazin.

Cind vii prima data, teci trei "vame":
- la prima se verifica daca ai ceva din lucruri interzise: mincare, gume de mestecat, cafea, cutite.
- la a doua se verifica certificatul medical si parul sa nu fie pediculoza cumva
- la a treia se verifica foaia de odihna, certificatul de nastere si se repartizeaza in detasamente dupa virsta.

In odaie sunt trei fete, din mobila doar trei paturi si un dulap, insa nici nu e nevoie de ceva mai mult, copiii toata ziua o petrec afara. Fiecare camera are WC cu dus.
...Выкинуть хлам из дома и старых позвать друзей...
ihtus

Name: Alina

Re: Tabăra de vară pentru copii "Luceafărul"

Postby Tavi » 08 Aug 2016, 20:54

У Миленки первый билет в самостоятельную жизнь, поздравляю!
Меня так ни разу не отпустили в лагерь, так завидовала подружкам которые были там.
Tavi

Name: Танюшка

Postby ihtus » 12 Jul 2017, 00:48

Si anul acesta fata e la Luceafarul, am vizitat-o, fericita!
au in fiecare zi concursuri, concerte, discoteca, bazin. De data aceasta stia ce trebuie sa puna in bagaje - carioci, acuarele, pensule, creta pt asfalt, creta pentru par, peruci. Azi detasamentul ei era cu parul vopsit cu creta, inclusiv educatorul girl_haha
...Выкинуть хлам из дома и старых позвать друзей...
ihtus

Name: Alina

Postby Oct » 15 Aug 2017, 10:28

Nu e totul chiar asa de frumos. am dat copilul (cl. 4) prima data la tabara, aici. L-am lasat vineri, 11 aug. si ieri, luni, la 23:00 a sunat plangand, stresat la maximum, si a zis ca vrea sa plece acasa. Am fost azi de dimineata si l-am luat. A zis ca-l numeau urat, ca ii turnau diferite chestii in mancare, etc. A fost si agresat de cineva din alt detasament (mai mare). Si culmea - duminica noaptea spre luni a avut loc cea mai mare porcarie pe care o tin minte eu de cand eram ca el - noaptea alba, sau cum se numeste ea - asta cand vin baietii noaptea tarziu prin camere si-i ung pe cei care dorm cu pasta de dinti. E socant ca acum peste 30 de ani, deja mult timp dupa dezmembrarea URSS-ului, copii fac asa ceva prin tabere!!!! Deci, pe cineva l-au uns pe fata, iar copilului meu i-au tirnat pasta in chipiu. Foarte "frumos".
Deci, l-am adus acasa. Apoi am vorbit cu dna directoare si dumneaei nu s-a aratat deranjata de chestia cu pasta, a recunoscut ca sa mai intampla si la ei, ca, deh, asta e, asa sunt copiii, etc. Mi-am exprimat nedumerirea ca aceasta generatie noua de copii cunosc despre asemenea porcarii... Iar educatorii se jeluie ca nu reusesc sa-i tina pe toti in vizor etc. Deci asta e.
In fine, ca sa stiti si voi ca sa intampla si asa ceva si deci nu e totul chiar asa de frumos, cu mare parere de rau...
Oct

Name: Oct

Return to Tabere pentru copii | Летние лагеря