La taifas despre scoala si scolari

Re: La taifas despre scoala si scolari

Postby ihtus » 25 Sep 2016, 16:36

Si noi am trecut tema aceasta cu 3 teorii ))) la ea si era sarcina cu sinonime.
...Выкинуть хлам из дома и старых позвать друзей...
ihtus

Name: Alina

Postby Dharma » 27 Sep 2016, 21:52

Fetelor vum voua stirea despre educatia fizica fara note ?

La noi tot sunt obiecte npunctate la scoala , in schimb asta inseamna credit in plus cind e vorba de media luata pe ani , cind vine vorba de liceu . La noi scaoala medie e pana la 8 clase si ca sa faci liceu trebuie sa ai o medie si sa dai examen .
Dharma

Postby ihtus » 28 Sep 2016, 10:55

o, eu sunt pro cu miini si cu picioare!
Nu prea reuseam eu la cultura fizica, imi iesea cu greu un 7 si tin minte ca diriginta se intelegea cumva cu profesorul sa nu-mi "strice" notele si sa-mi puna 8 (si era unicul 8).
Acum cind am fost la sedinta de parinti la scoala, jumatate de clasa cauta sa fie eliberat copilul si cred ca nu e normal. Daca s-ar ocupa fiecare dupa posibilitati si nu dupa normative, ar fi mai sanatosi si parntii nu ar cauta sa evite aceste ore.

Da eu in genere sustin scoaterea notelor ))) ma bucur ca macar in clasele primare le-au scos. Noi la Pas cu Pas nu am avut.
ihtus

Postby micaela » 28 Sep 2016, 12:14

la fel sunt pro
in scoala eram in grupa speciala din motiv de sanatate, adica imi punea admis pentru fregventarea orelor si cca 70% din normativ sau in genere nu se lua normativul in consideratie
si era ff bine asa,

unii faceau "certificate" pe la medici pentru eliberarea totala de la ore si apoi erau impusi de profesori sa aduca citeva referate pe an, temele la fel erau selectate de profi si cu greu se gaseau informatii
micaela

Name: Di

Postby Olya » 29 Sep 2016, 10:12

În privința educației fizice fără note - eu nu am o părere fixă.
Pe de o parte, eu nu iubeam sportul în școală pentru că nu reușeam să iau mai mult de 8 și îi invidiam pe cei, care erau la ”grupa specială” )
Dar pentru țara, în care se pune așa accent mare pe note (nu putem nega faptul), copiii participă și depun efort atunci, când știu că vor fi apreciați și notele sunt , desigur, un stimul bun pentru ei. Dacă le vor anula, sunt sigură că se va pierde foarte mult din calitatea lecțiilor, se vor neglija normativele și va fi un minus mai ales pentru cei, care fac sport numai datorită școlii)
Olya

Name: Olya

Postby Vanda » 29 Sep 2016, 20:29

Și eu sunt pro
Nu toți oamenii sunt atleți, fiecare om indeplineste exercitii dupa propriile puteri. Ar trebui să pună accent pe calitatea sportului în școli, dar nu pe normative.
Vanda

Name: Daniela

Postby Laura » 30 Sep 2016, 08:56

Mie mi- a placut educatia fizica. In scoala am fost o capra saltareata si baietoasa. La unele lucruri am fost mai buna decat baietii. Ce nu- mi placea era alergatul pe distante lungi si sariturile in inaltime.
Nu stiu ce parere am. Pentru unii e bine, nu le strica notele, pentru altii poate nu chiar asa, daca au o nota mare ma educatie fizica, le poate corecta media generala.
"Anii ridează pielea, dar renunțarea la ideal ridează sufletul."
George Enescu
Laura

Postby Laura » 30 Sep 2016, 09:00

Noi inca nu ne- am obisnuit cu programul din gimnaziu. E dificila trecerea de la scoala primara nestandarta la un program cu totul altfel. Plus multi invatatori, plus plimbat din clasa in clasa, scoala noua, colegi noi.
Cel mai mult ma deranjeaza orele de dupa amiaza. De doua ori pe saptamana au ore de la 14.30 la 16.15. Bine ca poate sa ramana la progtam prelungit su ju se plimba prin oras incolo' ncoa.
George Enescu
Laura

Postby ihtus » 30 Sep 2016, 15:37

Olya wrote:Dar pentru țara, în care se pune așa accent mare pe note (nu putem nega faptul), copiii participă și depun efort atunci, când știu că vor fi apreciați și notele sunt , desigur, un stimul bun pentru ei.

oh
e problema noastra, a parintilor ((( pentru ca noi am fost educati asa
chiar cind au anulat notele in clasele primare, citi pariti au fost contra
ihtus

Postby Olya » 30 Sep 2016, 18:29

ihtus wrote:oh
e problema noastra, a parintilor ((( pentru ca noi am fost educati asa
chiar cind au anulat notele in clasele primare, citi pariti au fost contra

De acord. Deseori părinții concurează între ei cu notele copiilor )
Olya

Postby Vanda » 30 Sep 2016, 20:49

Laura wrote:daca au o nota mare ma educatie fizica, le poate corecta media generala.

Iar altora le strica media generala.
Vanda

Postby Laura » 01 Oct 2016, 11:47

Asta am vrut sa scriu, dar a iesit altceva.
Asa se intampla cand scrii in metrou...
George Enescu
Laura

Postby Olya » 01 Oct 2016, 22:11

Unii au aptitudini pentru matematica, altii pentru sport. De ce cei cu gandire logica trebuie sa aiba medie mai buna decat cei ce is buni la sport?
stiti bancul cela- in scoala din padure profesorul spune: -Azi, elevi, invatam sa urcam in copac! Elefantul, tigrul, iepurasul, pestisorul....pe pozitii!!
.
..atata timp cat vom nega capacitatile si talentele fiecarui elev in parte... vom avea ce avem....
Olya

Postby ihtus » 01 Oct 2016, 22:27

Cit de mult as vrea ca copiii sa fie educati si invatati dupa aptitudini, si nu dupa program unificat ((( pentru aceasta si am mers la Pas cu Pas, pozitia lor mi-a parut cea mai aproape de ceea ce vroiam, insa niсi la ei nu difera mult de cel standard. Un pic mai multa libertate, dar nicicum individualitate.

Olya, Laura, la voi cum e la capitolul acesta?
ihtus

Postby Olya » 01 Oct 2016, 22:40

Alina, aici se lasa copilul sa arate ce poate. Dar mai niciodata nu va fi stimulat. Niciodata nu se va insista sa faca mai mult decat poate sau decat vrea. Nu ii streseaza. Poti? Bravo! Ai rezultate bune si mergi inainte. Nu poti? Tot esti bravo pentru ca ai depus efort. Vei merge la scoala, careia ii corespunde nivelul tau.
Olya

Postby Laura » 01 Oct 2016, 22:49

Alina, in clasele primare s- a mers pe dezvoltare individuala a copilului.
Daniel e bun la mate si invatatoarele ( a avut doua) stiau asta, asa ca el nu trebuia sa faca toate exercitiile, pe care le primeau pe hartiile tipizate. Era suficient sa faca un rand de exercitii obisnuite, dar primea altele de nivel mai inalt.
La gi!naziu e de abia o luna, asa ca inca nu mi- am dat seama cum functioneaza, stiu jumai ca e mare zapaceala.
Vom vedea pe parcurs.
George Enescu
Laura

Postby Olya » 01 Oct 2016, 23:15

Laura, intr-o luna-doua totul se va aranja. Si ii va parea ca asa a fost intotdeauna.
Olya

Postby Laura » 04 Oct 2016, 18:38

Sper, Olya, sa- si intre odata in ritm.
E asa greu pentru el ( si pentru noi) sa treaca de la o forma nesrandarta de invatamant la alta complet diferita.
Are zile cand ui place scoala, dar are si zile cand e foarte nefericit si nu mai vrea sa mearga.
George Enescu
Laura

Postby Laura » 05 Oct 2016, 11:09

Azi e ziua portilor deschise in scoli, asa ca am fost cu cea mica sa vizitam oficial scoala. Neoficial o cunoaste de la frate- su. Am intrat si pe la fostele invatatoare ale lui Daniel, am facut cunostinta cu potentialele invatatoare ale Evei. Vedem daca reusim sa o inscriem la cele, care ne plac noua. Sper ca reputatia lui Daniel s- o ajute pe Eva. A fost si sora- mea cu noi, ea e inca in soc cultural, nu- i vine sa creada ca lectiile se pit tine si oe covor jos sau in hol pe perne si paturi.
George Enescu
Laura

Postby Vanda » 05 Oct 2016, 21:29

Vă invidiez, fetelor, care stați în străinătate și aveți parte de alt fel de învățământ.
Vanda

PreviousNext

Return to Studii | Образование