La taifas despre scoala si scolari

Re: La taifas despre scoala si scolari

Postby leu » 04 Apr 2016, 07:21

ihtus wrote:noi la 152 suntem, tot pas cu pas
si Iulia Hasdeu e aproape de noi

a, am incurcat putin.
leu

Name: Viorica

Postby leu » 04 Apr 2016, 07:25

leu wrote:
ihtus wrote:noi la 152 suntem, tot pas cu pas
si Iulia Hasdeu e aproape de noi

a, am incurcat putin scolile

anul trecut cind cautam scoala eram foarte zapacita, parerile erau impartite despre acest proiect, cei drept se expuneau pozitiv doar acei ce invata in el, ceilalti aveau pareri negative.
leu

Postby ihtus » 04 Apr 2016, 11:03

Eu la fel am auzit pareri controverse, insa m-am condus dupa parerile fostilor colegi de facultate si de serviciu, care aveau copii la acesta scoala si de parerea mamicai, care si ea e pedagog cu experienta si a fost nu odata in scoala, cunoaste metodica si o foloseste. Parerea negativa o aveau educatorii din gradinita unde mergeam (96, peste gard de 152) si alti parinti din grupa noastra.

Nu-mi pare rau, chiar daca situatia cu profesorii nu e foarte reusita, e un caz unic in scoala. In schimb copiii nu mai sunt atit de dependenti de profesor, le va fi mai simplu in cl 5 a ))) Am inscris-o deja si pe cea mica la gradinita la ei.
...Выкинуть хлам из дома и старых позвать друзей...
ihtus

Name: Alina

Postby leu » 04 Apr 2016, 23:11

Nici mie nu-mi pare rau ca am ales aceasta scoala.
leu

Postby Vanda » 05 Apr 2016, 15:56

Eu deja am început să mă gândesc unde dau fetele din clasa a V-a.
Mă tem să nu fac alegerea greșită, dar unde învață acum sigur nu le las... Sau... poate se schimbă situația în școală în 3 ani și le las tot aici.
Vanda

Name: Daniela

Postby ihtus » 12 Apr 2016, 10:02

As vrea sa-mi iau inapoi toate cuvintele de lauda, pe care le-am scris vreodata sau le-ati auzit de la mine referitor la viziunea administratiei scolii la educatie si invatamint. Pentru ca intr-o situatie nestandarda in care au fost implicati copiii, au procedat absolut contrar tuturor normelor etice si realitatea difera enorm de ceea ce se declara in interviuri si pe la seminare. Si eu personal am fost ofensata intr-un mod foarte urit referitor la "valorile familiei" mele. De catre o doamna, pe care o stimam foarte mult toti acestia 4 ani pentru ceea ce vorbeste. Intre timp am aflat ca nu sunt eu unica...
Sunt 6 saptamini pina la sfirsitul anului scolar si astept rezolvarea acestei situatii urite de tot.
ihtus

Postby Vanda » 13 Apr 2016, 12:26

Păcat că situația nu s-a schimbat. Eu mă gândeam că totuși se va clarifica totul spre bine.
Vanda

Name: Daniela

Postby ihtus » 24 May 2016, 10:34

Diana, mesajul tau l-ai sters sau s-a pierdut cit trasferam forumul? Am reusit sa-l vad.
Tiana merge acum la SmartStart in grupa rusa (romana nu s-a format initial, nu erau copii), insa programul la ei e doar pe 4 ore (pana la 13:00). Acum se formeaza grupa romana si de ieri incercam s-o incadram acolo (ieri a fost prima zi de lucru a educatoarei). Si din septembrie vreau s-o dau deja la scoala-gradinita in grupa pregatitoare cu program pina la ora 18.
Intre timp am trecut convorbire la gradinita, nu vreau sa intru in detalii in public, insa rezultatul inca nu-l avem spre deosebire de ceilalti parinti.

Milena a dat testarile pe 10 (mate) si 8 (rom). Ei deja asteapta ultimul sunet :) atitea emotii!

Apropos, am pregatit-o suplimentar cu ajutorul exemplelor de teste si a testelor din anii trecuti, poate va fi util si petru alte mamici:
1. http://www.aee.edu.md/clasa-sesiunea-ex ... nea-2016-1
2. http://www.aee.edu.md/clasa-4-sesiunea- ... iunea-2015
3. http://aee.edu.md/sites/default/files/d ... ica_04.pdf
4. http://aee.edu.md/sites/default/files/d ... ana_04.pdf

Ieri am venit la scoala si fetele aveau repetitie: au ales un cintec de adio petru scoala, inventau impreuna miscarile, s-au autoorgaizat toate, cineva era "lider" pe ordine, cineva care se ocupa cu dans - pe miscari, doua fete au ales sa cinte.
Toate acestea fara prezenta unei persoane mature, initiativa absolut proprie. Cind am intrat eu in clasa, au incercat sa ma implice sa le fac ordine ca ba vorbeau toate odata, ba incercau sa vorbeasca pe rind ))) insa am insistat sa continue fara mine, ca si cum nu as fi pe loc, ca ele se descurca bine.
Fete mari, chiar le admiram cu placere. Pacat ca nu le-a vazut in momentul acesta profesoara care le-a invatat sa fie constructivi si independenti.
Si am fost mirata cind a venit o alta mama si s-a implicat activ sa le indice ce si cum trebuie sa faca, cine si unde trebuie sa stea, etc. Diferente...
ihtus

Postby ViVe » 24 May 2016, 13:48

Unde ai fost mai inainte cu testele :)) ?
Școlărița mea a scăzut ff mult la învvățătură la finele anului :(...
Eu tot deja stau cu gîndul la ultimul sunet. Manualele le-au returnat deja, teme nu le prea dau și ieri am aflat data careului. Așa că suntem cu gîndul la vacanță cu toții.
Vreau mult s-o dau la vreo tabără. Apropos, mersi, Alina, de tema respectivă. Ne-am înscris la una din oferte.

Pe asta mică vreau să încerc (a doua oară) s-o dau la minigrădiniță. Ieri ne-au refuzat la una privată. Eram indignată! Adicătelea nu noi alegem grădinița, ci ei pe noi! Nici nu-mi puteam imagina că poate fi și așa ceva ;(
ViVe

Name: Victoria

Postby ihtus » 24 May 2016, 14:42

Victorita, si voi sunteti in a 4a? eu nu stiu de ce credeam ca e mai mica ca un an. Testele Anjelika mi le-a aratat (Kisiunea), nici nu m-am gindit ca vor mai trebui cuiva anul acesta. Invatatura a oscilat la noi tot anul - dupa vacante chiar foarte bine 2-3 saptamini si pe urma mai rau.

Cu tabere avem experienta foarte frumoasa cu Meteora, 2 ani la rind - 3 schimburi. Milenei i-a placut foarte mult la ei.

Da de gradinita sunt curioasa de motive, straniu. Acum e asa o concurenta intre mini-gradinite, sunt chiar multe in fiecare sector, ar trebui sa se bucure de fiecare client.
ihtus

Postby Olya » 24 May 2016, 14:55

Oooo..școala la noi e punctul dureros acum. Cea mică tre să meargă la școală și avem de trecut o comisie (e la nivel de oraș), ca să-i evaueze dezvoltarea și aptitudinile. Îmi fac griji că o vor mai lăsa un an la grădiniță, pentru că încă nu vorbește germana (adică știe doar câteva fraze uzuale)
ViVe, de ce v-au refuzat la grădiniță?
Olya

Name: Olya

Postby ViVe » 24 May 2016, 15:28

Corect, e in a 3-a, dar eu mereu caut să-i dau ceva mai mult :)
Grădinița ;( directoarea s-a exprimat cum că suntem clienți riscanți pentru ei și educatorilor le e greu s-o monitorizeze. "Nu e copilul nostru" mi-a concluzionat doamna după ce am mers 4 zile a cite 3 ore la ei.
Fetița mea e cu diabet și e necesar de urmărit un aparat care arată zahărul în sînge, dacă scade sub nivel normal, atunci e nevoie să i se dea bombonele. Iar în rest trebuie de luat seama să nu mănînce nimic fără voie. Iată asta nu le-a plăcut și li s-a părut greu :(
ViVe

Postby ihtus » 24 May 2016, 16:04

hm
e greu cind ai 25 in grup
cind ai 5-8 copii e doar nedorinta sa-si asume responsabilitate
ihtus

Postby ViVe » 24 May 2016, 16:44

Eu aș zice lene. Cunosc copii cu diabet care frecventeaza grădinița de stat, cu 30 copii în grupă, toată ziua și educatoarea face mult mai mult decît a monitoriza aparatul și a da niște bombonele din cînd în cînd.

Cel mai dureros e că am fost de două ori la directoare, i-am explicat situația și dacă în așa caz ne primesc. A zis no problem, faceți cartela medicală și veniți. Și iată după ce am frecventat 4 zile, după ce copilul meu s-a atașat de copilași și atmosfera aceasta de a fi încadrat în altceva, decît casă, atunci ni se spun așa "motive". Acum copilul mă întreabă de ce nu ne ducem la grădiniță..hai, hai...iar eu nu știu ce să-i răspund. Să-i zic ca tanti nu o vrea că e bolnavă?? Кощунство :((
Acum sunt în căutare de o grădi nouă și-i voi zice că mergem în altă parte, deoarece e mai bine acolo.
ViVe

Postby Olya » 24 May 2016, 19:23

Victoria, fata e cu pompă?
Eu cred că ei nu vor responsabilități, cu toate că acesta nu e motiv de refuz. Nu vor să-și miște un pic mai mult popo-ul din loc. Nu te întrista... nu vă trebuie vouă astfel de ”educatori”
La grădiniță de Stat nu vreți să mergeți?
Olya

Name: Olya

Postby ViVe » 24 May 2016, 20:14

Nu, fără pompă, doar cu monitoring continuu al glicemiei. Grădinița de stat e ultima variantă, dar e o variantă desigur.
ViVe

Postby ihtus » 25 May 2016, 17:17

Victorita, de fapt e discriminare si la dorinta e posibil de facut galagie si de obtinut si despagubire si acest loc. Alta intrebare - daca este dorinta. La fel si in cazul meu. Eu am cintarit pro si contra si m-am inscris la consultatie la comisia de nediscriminare, vad ce zic ei.
Nu e in stilul meu sa fac scandal, insa as vrea sa stiu toate nuantele ca sa stiu cum sa procedez mai departe.
ihtus

Postby ViVe » 26 May 2016, 13:47

Mulțumesc enorm pt link!
Dacă afli ceva interesant, poți să-mi spui și mie?
Eu am sunat doar. Mi-au zis că data viitoare să mă înarmez cu probe dacă vreau să depun plîngere.
ViVe

Postby ihtus » 31 May 2016, 10:49

Ura! Felicitari, fetelor!
3 luni de libertate si un pic mai mult somn :)
ihtus

Postby ViVe » 31 May 2016, 10:57

Iuhuuuu! Odihnaaaaa! Sunt mai fericită decît copilul meu ;) Ea, din contra, a zis la final: "Îmi va fi dor de școală"
Învățătoarea a sărutat fiecare copilaș. Iar ei au umplut-o de flori obnimaski3
ViVe

PreviousNext

Return to Studii | Образование