La taifas despre scoala si scolari

Re: La taifas despre scoala si scolari

Postby ihtus » 31 May 2016, 11:07

da-da, la noi copiii plingeau, dar parinti fericiti )))
...Выкинуть хлам из дома и старых позвать друзей...
ihtus

Name: Alina

Postby Olya » 31 May 2016, 14:53

Fetelor, la noi invers...luni a reinceput scoala, dupa o vacanta de 2 sapt. Urmeaza sa mai invete 2 luni pana la vacanta de vara. Aici au vara 6 saptamani vacanta.
Olya

Name: Olya

Postby ihtus » 31 May 2016, 18:49

Olya, e cea mai lunga vacanta 6 saptamini? cam... neobisnuit pentru noi. Da in genere cum e impartit la voi anul?
ihtus

Postby Olya » 31 May 2016, 21:56

Alina, da, vacanta de 6 sapt e cea mai lunga - e luna august si jumate de septembrie. Dar ei au multe vacante tot anul. La general vorbind, la fiecare 6 sapt invatate au 10-14 zile vacanta. Vara insa e un pic altfel. 2 luni invata ( e cea mai lunga perioada fara vacante) apoi 6 sapt au liber.
Olya

Name: Olya

Postby Laura » 01 Jun 2016, 10:14

Felicitari celor care au incheiat anul scolar!
Noiai avem pana in 1 iulie si dupa aia vacanta pana in septembrie.
Per total, in AT copiii au 13 saptamani de vacanta: vara 9 saptamani, de craciun - 2, de semestru -1 si de paste inca una.
La astea se adaoga si zilele libere oficiale + inca 5 zile numai pentru scoli.
"Anii ridează pielea, dar renunțarea la ideal ridează sufletul."
George Enescu
Laura

Postby ihtus » 06 Jun 2016, 12:42

Victorita, am fost azi la consiliu de nediscriminare, miine merg la scoala sa scriu cerere in rind cu toti ceilalti parinti. Doamna mi-a zis ca discriminare pe baza de limba e foarte grava (ca acesta e motivul "oficial" de refuz pe care l-am primit dupa testare) si imi ramine doar sa am proba scrisa.
La tine aceeasi situatie.

Deci mi-a recomandat sa scriu cerere si sau va fi acceptata, sau va trebui sa-mi dea refuz in scris. Dupa aceasta ei tot timpul propun sa fie rezolvat pasnic si daca persoana care initiaza procesule e deacord, ei invita cealalta parte la convorbire. Daca nu se ajunge la un numitor comun, atunci se ajunge si la judecata. (Unii insista sa fie deodata "galagie", fiecare avand scopul lui aparte)
Eu am zis ca nu am nevoie de scandal, doar vreau sa-mi dau copilul la gradinita, atat.
ihtus

Postby ViVe » 06 Jun 2016, 14:14

Mulțumesc. Crezi că în refuz vor scrie motivul adevărat?... ;(
Să-ți reușească ce dorești!

Eu am ales să-mi fie de învățătură pt viitor...și atît... De dus copilul la așa oameni nu am nici o dorință.

Am dat fetița la altă grădiniță, de cîteva zile deja. Îi place mult. Și mie îmi place mai mult regimul, e mai favorabil în cazul nostru. Doar că e mai departe un pic, trebuie cu mașina de dus/adus. Sper că ne vom împrieteni și noi cu ei, și ei cu noi :7
ViVe

Name: Victoria

Postby ihtus » 07 Jun 2016, 15:10

felicitari! bine ca-i place fetei, restul deja mai putin conteaza

Eu azi am mers sa scriu cererea la gradinita. A fost foarte urit ((( pina la urma am scris-o in rind cu toti parintii si nu in august cum insista doamna.
ihtus

Postby micaela » 11 Jun 2016, 00:54

Alina, ati ramas la gradinita cea cu "problema"?

Noi deja gata, suntem pe ultima suta de metri, am primit raportul privind pregatirea de scoala, documentele sunt,

eu deja caut ghiozdan, rechizite, sa nu ajung in august cind sunt rinduri in toate magazinele
Nici nu stiu merita sa iau ghizdanul acum cind doar au ajuns primele modele sau sa mai astept? oricum cele germane ortopedice nu vor fi mai ieftine de 550-650
micaela

Name: Di

Postby ihtus » 11 Jun 2016, 17:23

Diana, nu in gradinita e problema, ci intr-o singura persoana. Nu vreau sa scriu detalii, dar este diferenta intre postul de munca si tron. In rest noi aici timp de 4 ani am avut si profesori buni (ca personalitati si ca profesionisti ), si conditii bune, si amplasarea e perfecta pentru noi. Situatia e rezolvabila, doar ca va trebui sa fiu mai putin relaxata si sa tin mina pe puls.

Tu scrii de rechizite, eu chiar ieri ma gindeam sa iau macar invelitori pt carti, ca cele care mi-au placut mai mult, sunt scumpusoare, vreo 300 lei am dat doar pe ele. Dar giozdan nici nu stiu, noi purtam simple de vreo 250-300 lei, si din trei pe care le-am avut, doua au ramas in stare perfecta, in ele tinem rolele cu tot setul de protectii.
Nu vad sensul in rucsacuri ortopedice, pt ca sunt prea multe carti si accesorii, oricum parintii le duc.
ihtus

Postby ViVe » 11 Jun 2016, 20:20

Alina, ce fel de învelitori pt cărți???

Rechizitele eu am procurat din timp doar în cl.1 și mi-a părut rău, căci nu toate se potriveau cerințelor învățătoarei. De atunci eu procur doar o parte din timp, ceea ce sunt sigură că trebuie, restul în primele zile din septembrie la iarmaroc sau magazin de birotică, după ce precizăm la învățătoare. Probleme cu rîndurile nu am avut...

Ghiozdanul...am comandat pe aliexpress și l-a purtat 2 ani...nu știu dacă să cumpăr altul...arată bine încă ...
ViVe

Postby ViVe » 11 Jun 2016, 20:23

Cu hainele e mai problematic. Trebuie din timp luate, căci multe trebuie comandate online.
ViVe

Postby ihtus » 12 Jun 2016, 13:00

Iata si eu rechizite nu cumpar, stiu ca unele scoli\profesori au cerinte speciale fata de rechizitre, unii chiar si fata de pixuri (culoarea, gel\pasta). In primele 4 clase nu am avut restrictii, am folosit caiete cu imagini din desene animate preferate )))

Haine va fi uniforma, daca mergem la Hasdeu si la fel din timp pot sa iau doar strampi. Costumul sportiv deja il avem de pe sportsdirect, l-am comandat in aprilie. Incaltamintea nu am indraznit, ma tem sa nu creasca din ea peste vara.

Invelitori in 4 ani am incercat de toate ))) trebuie sa fac un post aparte pt ele. Acestea pe care le-am ales pina la urma, se lipesc complet de carte, se pastreaza cel mai bine. Asa si o intoarcem la biblioteca si urmatorii nici nu au nevoie s-o inveleasca. (de la Flomaster le iau, apropos am card de reducere la ei daca aveti nevoie)
ihtus

Postby ViVe » 12 Jun 2016, 14:19

Ah, da, am luat cîteva învelitori autoadezive și eu de la iarmaroc. Ff comod. Numai că la noi ele se rupeau pe la colțurile cărții :(
Flomaster mai este? Acolo unde mă duceam eu la Ciocana, nu mai sunt. Site-ul nu se deschide. Poate au schimbat denumirea?...
ViVe

Postby micaela » 12 Jun 2016, 20:20

multumesc pentru pareri

Flo master mai este linga oficiul postal in centru

Invelitori am luat doar pentru caiete inca in decembrie din Ucraina, odata cu cadourile )
Creioane colorate am luat citeva seturi Marco cind erau la reduceri la Austral - ii vor ajunge si pentru acasa si la scoala
Daca imi va trebui ceva maruntisuri put sa ajung si la depozitul Mitra-Grup - sa fie mai ieftin

Bluze cu mineca scurta+ pantaloni am luat de pe Marks&Spencer, malete avem , mai iau colanti si maiouri si deja ramine sa stabilim intre parinti de unde va fi uniforma, ca la noi e pentru fiecare clasa aparte si dupa cite am observat nu e chiar asa strict cu ea, mai mult la sarbatori si lectii deschise

Cel mai tare "ma doare" anume ghiozdanul - sa incapa multe, poate si forma sportiva, sa sa fie comod, nu scump si sa nu ajung la jumatate de an de studii cautind ghiozdan nou. Mai pe scurt cerinte ..)))

Invelitorile autoadezive pot fi scoase de pe carte, spre exemplu, daca se rup? Nu se dezlipesc cu tot cu hirtie?
micaela

Postby ihtus » 12 Jun 2016, 23:25

micaela wrote:Flo master mai este linga oficiul postal in centru

aha, doar pe acesta il cunosc, acolo cumpar

micaela wrote:Invelitorile autoadezive pot fi scoase de pe carte, spre exemplu, daca se rup? Nu se dezlipesc cu tot cu hirtie?

nu se scot, eu inainte sa le invelesc, am intrebat profesoara daca se permite

ViVe wrote:Numai că la noi ele se rupeau pe la colțurile cărții :(

eu le faceam mai lungi in toate trei parti si indoiam peste coperta inauntru, sa protejez marginile si colturile, au rezistat

Diana, pt sport sunt saculete speciale, comode si usurele, de asa tip:
Image

In buzunar incape incaltamintea si in partea din mijloc - hainele. Apropos, l-am cumparat tot la Flomaster, si cam peste o luna vazusem la Everest de vreo 2 ori mai ieftin.
Sarafane si bluzite de tricotaj de la M&S mi-au placut foarte mult, am cumparat si in clasa 2. Si ca modele si calitatea.

micaela wrote:Daca imi va trebui ceva maruntisuri put sa ajung si la depozitul Mitra-Grup - sa fie mai ieftin

unde se afla? la toti vind?
ihtus

Postby micaela » 13 Jun 2016, 10:58

de saculete stiu, dar e mare riscul sa fie uitat de copil pe undeva
cel mai probabil in prima luna vom avea noi grija, dar mai departe pina nu va fi stabilita ziua prelungita pentru scoala, va ramine in grija copilului sa tina minte cu ce a venit la scoala si cu ce trebuie sa vina acasa ))
deaceea vreau sa-i incapa in ghiozdan totul fara sacose in plus

sarafanele M&S la fel mi-au placut, inca nu am incercat sa iau pina nu vedem ce e uniforma in plus avem rochite -sarafan cadonate, trebuie sa reusim sa le purtam

depozitul Mitra-Grup e pe str Alba iulia, in blocurile uzinei Alfa, lucreaza doar luni, miercuri si vineri, vinde la oricine
caietele subtiri stiu ca le dau in pachet de 20 buc in rest alegi la unitate

iata pe unde se afla trecerea pe teritoriu
http://wikimapia.org/#lang=ro&lat=47.03 ... 462666/ru/Пешеходная-проходная
apoi la stinga pe linga termostal, peste vreo 50 m in dreapta iarasi cca 50 m
alaturi de Mitra grup este un depozit mare cu posete, genti si ghiozdane cu usile mereu deschise
micaela

Postby ihtus » 13 Jun 2016, 11:25

o, merci! la mine Radop-ul e chiar linga casa, dar ei nu vind la persoane fizice (((

Iata am gasit info actuala de la Flo-Master (publicat pe 23 mai):
In mod normal oferim card de reducere la cumparaturi de la 250 lei. Va asteptam cu drag la unul din magazinele noastre: FLO Master 1- str. Stefan cel Mare 134., tel. 0(22) 21 05 70
FLO Master 2 - C.C Soiuz, etaj 1, butic 9, tel. 0(22) 93 06 33
FLO Master 3 - str. Petricani 17., Piata KM 7., tel.0(22)29 66 94
si pagina pe FB https://www.facebook.com/flomaster.md/

Azi am fost informati, ca Tiana e inmatriculata la gradinita. Ma bucur de rezultat (care m-a costat nervi, timp pentru studierea legislatiei si consultatii juridice) si ma gindesc la celelalte trei familii, care la fel ca si mine au primit "recomandare" sa mai invete limba si sa vina la convorbire repetata in august. Asa si nu i-am gasit sa-i informez ca au tot dreptul sa scrie cerere acum in rind cu toti.

Si mai este ceva. Pe 18 mai am fost sa dau documentele Milenei la liceul Iulia Hasdeu pt clasa 5a. La intrarea a doua (intrarea principala-hall-intrarea 2) o doamna nu m-a lasat sa trec la administratie si m-a informat ca pe 13 iunie e ultimul examen in clasa 9a si documentele se vor primi incepind cu 13 iunie.
Azi am mers din nou, si la intrare era doamna directoare si citiva profesori (am nimerit in timpul examenului). Doamna m-a informat ca pe 31 mai a primit documente de la 3 copii si ei deja sunt inmatriculati si locuri nu mai sunt. Am explicat situatia si am intrebat cum sa procedez acum daca eu personal am fost dezinformata si nu port nici o vina, de pe alta parte nu e corect sa fie primiti cei care au venit dupa mine si noi nu.
Doamna mi-a zis ca locuri nu-s si ea nu stie nimic.
Doar nu eram sa fac galagie sa-mi permita sa trec la prima vizita? Dupa viza de resedinta si locul de trai avem tot dreptul sa fim inmatriculati in aceasta scoala, locuim peste o casa de la ea, Milena de un an stie ca va invata aici, si a plins chiar acolo cind am iesit.
Am telefonat la DGETS si astept sa ma sune inapoi, mi-au promis azi-miine dimineata cel tirziu.

Doi copii, doua scoli, avem tot dreptul sa fim si in una si in cealalta. Procedez absolut legitim si aceeasi situatie - primesc refuz si trebuie sa apelez la institutii competente sa rezolve aceste situatii.

Si banuiesc ca nu sunt unica si sunt o multime de scoli si parinti cu care se procedeaza astfel.
ihtus

Postby ViVe » 13 Jun 2016, 14:45

Felicitări că s-a rezolvat cu grădinița!

Situația cu școala îmi aduce aminte de grădiniță: la Directie ți se spune să vii vara, pe cînd grupele se formează în mai. Apoi ce mama-măsii încurcă lumea ei? hysteric
Vă doresc rezolvarea situației cît mai curînd, mai ales că sunteți pe sector.
ViVe

Postby Vanda » 13 Jun 2016, 20:26

Ce an cu ghinioane aveți voi cu învățământul anul acesta, Alina (((

Noi am avut anul ăsta ghiozdane ortopedice, nu mi-au plăcut, tare micuțe sunt. Solfegiul cu greu încăpea, mapa cu A4 se îndoia, dar costumul sportiv să încapă acolo - nici vorbă! Anul ăsta sigur ortopedice nu luăm.
Vanda

Name: Daniela

PreviousNext

Return to Studii | Образование