La taifas despre scoala si scolari

Re: La taifas despre scoala si scolari

Postby ihtus » 04 Jul 2016, 11:45

Laura, felicitari si vacanta frumoasa! si acum cind la scoala? tot pe 1 septembrie?
...Выкинуть хлам из дома и старых позвать друзей...
ihtus

Name: Alina

Postby Laura » 04 Jul 2016, 18:19

Alina, multumim. Scoala incepe la incepuy de septembrie. Intotdeauna intr- o zi de luni. Anul asra va fi in 5 septembrie.
"Anii ridează pielea, dar renunțarea la ideal ridează sufletul."
George Enescu
Laura

Postby ihtus » 13 Sep 2016, 21:21

Vin de la sedinta de parinti. Poti sa le citesti din legislatie, sa propui sa rezolve legitim probleme cu dotarea clasei, sa vorbesti cit de convingator poti. Dar ei in 5 minute string cite 150-200 lei fiecare "in fondul clasei". Fara sa planifice macar pt ce concret si ce suma vor cheltui, au strins "sa fie" si "tot asa ca si anul trecut".
Mentalitate.
Si nu e sugestia dirigintei, ci a unei mamici prea active.
ihtus

Postby ViVe » 13 Sep 2016, 22:39

Noi tot am avut azi sedinta :)
De bani nu am vorbit de data asta :) Doar despre studii, disciplina :) M-am prins cu gindul cà eu am nevoie de astfel de sedinte mai des...macar vreo data pe luna...are o putere invatatoarea noastra sa ma faca mai atenta fata de copilul meu "in calitate de elev", caci citeodata imi pierd rabdarea si cheful si o las balta sa se descurce singura :(
Referitor la "fond". Am fost in comitet si de atunci reactionez calm :) "Lasa sa fie" chiar trebuie. Noi mereu aveam o suma in plus de rezerva. Caci exista cheltuieli imprevizibile pe parcurs pe care nu le poti prevede (ba de incleiat ferestre pt iarna, ba se string in toata scoala toate clasele pt ceva, ...) si atunci e ff greu de anuntat pe toti si de strins cite 5-10 lei de la fiecare de fiece data. Oricum la sfirsit de an comitetul parintesc trebuie sa prezinte raportul pe toate cheltuielile. La noi asa se face.
ViVe

Name: Victoria

Postby ihtus » 13 Sep 2016, 22:55

Victorita, eu am propus sa facem lista celor necesare (tabla, caldare, etc) si sa solicitam oficial de la directie. Am intrebat de mai multe ori, ce sa includem in lista, nu au nimic de adaugat. Am scris eu ce am considerat ca trebuie. Ma bucur macar ca au semnat cam toti (nu stiu citi eram, 25 au semnat).
Cum a zis doamna de fond, avea rind la ea cu banii in mina.

Eu cred daca s-ar solicita fiecare fleac, s-ar schimba multe. Lumea nu vrea sa miste macar putin sistemul. Eu am iesit in fata si i-am rugat sa renunte la fond, sa-mi permita sa rezolv aceste intrebari altfel. M-a sustinut chiar si sefa catedrei, care a intrat la noi, si ea face parte din administratie. Parintii nu vor.
ihtus

Postby micaela » 14 Sep 2016, 10:44

Buna fetelor
Se vede ca a inceput saptamina sedintelor la scoli
Noi ieri la fel am avut una (deja a doua de la inceputul anului)
sunt deacord ca trebuie sa solicitam cit mai multe de la directie, dar pina le aduni pe toate in clasa - lipsesc , iar necesitatea este acum

Noua ne trebuie imprimanta cu xerox, hirtie, un ceainic-filtru, daca asteptam pina ne da directia...
in plus suntem putini in clasa -19, deja primaria (satului) nu achita orele pentru programul prelungit
iar sa bata pe la usi nu are cine, parintii care cunosc - sunt toata ziua la serviciu, cei care nu cunosc sau nu vor - nu vor mare bataie de cap sau nu achita
micaela

Name: Di

Postby ihtus » 14 Sep 2016, 11:34

Diana, eu am scris in lista tabla, imprimanta, hirtie, caldare (sa-ti dau textul din cerere?). Altceva nu am scos din ei si eu nu pot sa vad din prima zi toate necesitatile.
La voi e o singura clasa? La Pas cu Pas dupa clasa a doua au unit doua cite doua clase la program, si intr-a 4a a ramas un singur grup de copii format din 4 clase. Poate incercati asa daca sunt 2 clase?

Azi e sedinta la Pas cu Pas, macar acolo pot sa stau linistita.

Si iata inca o situatie: pentru clasele gimnaziale si liceale nu este unitate de servitoare. Adica este, doar ca in obligatiunea ei intra spatiile comune, nu si cabinetele (clase).
Parintii string cite 10 lei\luna si ii achita ca sa spele clasele. Ca sa nu platesti principial, copilul trebuie sa ramina sa faca curatenie in clasa cind ii vine rindul. Asa era si pe timpurile noastre (cel putin al meu), doar ca noi toti faceam curatenie si nu se mai deranjau parintii ca nu cumva sa ne murdarim. Si daca iti urmezi principiile poti sa pui copilul intr-o situatie, cind va fi umilit de colegi pentru ca face "lucrul servitoarei".
ihtus

Postby micaela » 14 Sep 2016, 12:32

ihtus wrote:Diana, eu am scris in lista tabla, imprimanta, hirtie, caldare (sa-ti dau textul din cerere?). Altceva nu am scos din ei si eu nu pot sa vad din prima zi toate necesitatile.
La voi e o singura clasa? La Pas cu Pas dupa clasa a doua au unit doua cite doua clase la program, si intr-a 4a a ramas un singur grup de copii format din 4 clase. Poate incercati asa daca sunt 2 clase?

Da, Alina, suntem doar o singura clasa de I-a
Primaria satului ne-a procurat tabla, noua ne ramine restul

ihtus wrote: (sa-ti dau textul din cerere?)

daca se poate ? ai:
micaela

Postby ihtus » 14 Sep 2016, 21:49

Către d-na director
a Liceului teoretic ***
de la parinţii clasei ***

CERERE

Noi, subsemnaţii parinţi ai elevilor clasei ***” a Liceului teoretic ***, intervenim cu rugamintea sa asigurati cabinetul de studii nr. *** să fie completat cu obiectele din Anexă pentru îmbunătăţirea procesului de studii şi a menţinerii curăţeniei în cabinet.
Rugăm ca răspunsul să fie scris conform LEGII Nr. 190 din 19.07.1994 cu privire la petiţionare (Art. 8, Art. 12, Art. 14)
ihtus

Postby micaela » 15 Sep 2016, 10:09

Multumesc
La noi un pic e alta situatie
Scoala e mica (un pic mai mult de 150 elevi ) si intradevar nu au resurse, pentru ca suplimentar este si trebuie finantata de primaria comunei pe linga ce da ministerul cu finantarea "per elev" plus se participa in proiecte.

Cererea ar fi mai mult spre consilierii locali si primarie: sa includa in buget pentru anul viitor sau sa il rectifice pe cel actual (ultima e mai putin probabil)
si asa cum noua ne trebuie bunuri destul de costisitoare, gen dulap, ecran se primeste ca asteptam min 1.5 ani
ceea ce trebuie urgent luam noi, suma e mai mica si restul trebuie sa cerem ca e imposibil de adunat atita

asa ceva deja am facut pentu gradinita - am solicitat de la primaria locala sa ne repare podeaua si sa puna lenolium, in final au pus laminat dar am asteptat 2 ani
si la fel am inaintat demers la primaria municipiului pentru reparatia grupei, baii pentru noi si inca o grupa - peste un an au fost transferati banii pe care totusi i-a gestionat directorul gradinitei, nu chiar totul pe destinatie, dar dupa ceva galagie din partea parintilor s-a facut multe

Adica asa ceva are sort de izbinda dar trebuie sa fiti macar 5-6-7 parinti cu timp la dispozitie, cunostinta de situatie si "galagiosi" )), 1 singur nu face prea multe. Noi eram vreo 3-4 din 24.
micaela

Postby micaela » 15 Sep 2016, 10:15

apropo de servitoare
in toate partile e asa,

eu as achita, in primul rind - servitoarea face stabil curat, iar copiii -unul fuge de lucru, altul lipseste in ziua respectiva, al treilea face "ca mîța cu coada" adica rau spala )))
al II-lea - copiii nu au de afacere cu toate solutiile de curatare, clorura etc, si se relaxeaza la recreatie
micaela

Postby ihtus » 15 Sep 2016, 10:39

Of, cu asa tempouri trebuie sa mergi la gradinita de sector dupa ce ai nascut, sa vezi ce nu e in regula si sa te apuci sa scrii scrisori ))) Pina ajungeti la 3 ani, sa fie reparat.

Ma apuc ca scriu la minister sa confirme ca uniforma nu e obligatorie, cu toate ca stiu de aceasta, dar am nevoie de un raspuns competent de la ei. La Hasdeu se cere uniforma, plus le fac probleme profesorilor, nu parintilor (si copilul care vine fara uniforma face curatenie). Inca o aiureala.
Si din spusele mamelor e 400 lei doar o bluza, pe cind pot sa imbrac fata pe M&S cu bluza, sarafan si colanti de 400 lei.
Apropos, Milenei ii place uniforma de la liceu si probabil vom cumpara fustita si stanutul, daca e important pentru ea sa fie in rind cu lumea :)

micaela wrote:apropo de servitoare
in toate partile e asa,

eu as achita, in primul rind - servitoarea face stabil curat, iar copiii -unul fuge de lucru, altul lipseste in ziua respectiva, al treilea face "ca mîța cu coada" adica rau spala )))
al II-lea - copiii nu au de afacere cu toate solutiile de curatare, clorura etc, si se relaxeaza la recreatie

sigur si asa si voi face
Pe asta si se bazeaza totul - parintii oricum vor achita servitoarea, minus citeva mii de lei de pe "capul" statului.

In Japonia elevii fac curatenie singuri, chiar si la WC )))
ihtus

Postby Laura » 15 Sep 2016, 18:28

Hmm, am scris azi un mesaj, dar vad ca nu s- a postat.
Scrisesem ca am avut si noi saptamana trecuta sedinta cu parintii la gimnaziu si s- au discutat probleme administrative si organizatorice.
Copiii vor pleca in octombrie in excursie - team building pe 3 zile, cica sa se cunoasca mai bine in afara scolii. Sper sa le placa ca pe agenda au multe lucruri faine.
George Enescu
Laura

Postby Olya » 15 Sep 2016, 22:02

Salut!
Azi deja am avut o discuție cu învățătoarea, precum că fata e prea timidă, prea responsabilă, prea rezervată etc etc.....copilul cică trebuie să râdă, să întrebe, să se vârcolească, să comunice la ore, chiar să piște vecinul dacă vrea sau să mânănce ceva dacă îi e poftă...
.. cică - să uităm de ce a fost în MD și să promovăm metodele și ideile de aici, dacă optăm pentru școala de aici.
Tre să-mi alung și eu gărgăunii din cap, atunci îmi va reuși ceva.
Olya

Name: Olya

Postby Laura » 16 Sep 2016, 08:45

Olya, da, sa stii ca pasarelele din cap iti ingreuneaza tare viata.
Ei se conduc dupa regula ca nu exista baba frumoasa si copil cuminte. Copilul trebuie sa debordeze de energie, curiozitate, veselie. Uneori e exagerat, dar eu le invidiez arta de a se simti liberi.
George Enescu
Laura

Postby ihtus » 16 Sep 2016, 09:01

Fetelor, va citesc si mi-e jale de copiii nostri... Marti am vazut la sedinta consecintele educatiei sovietice, cind oameni maturi ajunsi la aproape 40 si peste, nu indraznesc sa se opuna celor ce sunt mai indrazneti si ii preseaza emotional.
Am avut doua discutii private pina la sedinta si in privat m-au sustinut ca e timpul sa nu mai achite aiurea, insa la sedinta cind au spus "sa se scoale in picioare cine nu vrea sa dea bani pentru fond" - au tacut.

Eu iata am trimis fata la scoala cu tema la istorie neterminata. Google nu stie nici un sinonim al cuvintului "extraterestrii" )))) Oare va gasi cineva din copii?
ihtus

Postby micaela » 16 Sep 2016, 10:45

ihtus wrote:Fetelor, va citesc si mi-e jale de copiii nostri... Marti am vazut la sedinta consecintele educatiei sovietice, cind oameni maturi ajunsi la aproape 40 si peste, nu indraznesc sa se opuna celor ce sunt mai indrazneti si ii preseaza emotional.
Am avut doua discutii private pina la sedinta si in privat m-au sustinut ca e timpul sa nu mai achite aiurea, insa la sedinta cind au spus "sa se scoale in picioare cine nu vrea sa dea bani pentru fond" - au tacut.

Da da, si mai gasesc o gramada de argumente la asta. Cel mai tare din toate e sa nu sufere copilul dupa.

ihtus wrote:Google nu stie nici un sinonim al cuvintului "extraterestrii" )))) Oare va gasi cineva din copii?

imi pare ca nu-i, doar explicatie.
poate era nevoie de un antonim? )))
micaela

Postby Olya » 16 Sep 2016, 15:12

ihtus wrote:
Eu iata am trimis fata la scoala cu tema la istorie neterminata. Google nu stie nici un sinonim al cuvintului "extraterestrii" )))) Oare va gasi cineva din copii?

Marțian nu merge? )
Olya

Name: Olya

Postby ihtus » 20 Sep 2016, 15:46

I-am sugerat "martian", multumesc pentru idee! nu i-au verificat data trecuta, dar sa fie completat in caiet.
ihtus

Postby Кисюня » 21 Sep 2016, 08:21

Vad ca e saptamina extraterestrilor in scoli. La noi au aparut in tema "teoria aparitiei oamenilor" si s-au numit trei teorii - dumnezeu, teoria lui Darwin si extraterestrii. Iaca asa ma oameni buni.

Fata mea la fel a fost timida, retrasa in primele luni anului I, insa apoi sa mai "dezghetat", clar ca nu e asa cum e acasa (in md in scoala si prea se promoveaza asa ceva) dar vad ca in general se simte bine. Profii ii critica insa vad ca nu se teme de ei (e progres in invatamint, eu ma temeam ca de dracu de prima profa a mea).
Кисюня

PreviousNext

Return to Studii | Образование