Abuz în serviciu admis de directoarea liceului IULIA HAŞDEU (Chişinău)

Abuz în serviciu admis de directoarea liceului IULIA HAŞDEU (Chişinău)

Postby ihtus » 02 Jul 2016, 14:59

Nu credeam ca voi ajunge si la momentul acesta, insa nu am o alta solute. Pentru ca nu e normal, e urit, e strigator la cer ceea ce se petrece.

Familia noastra locuieste in raza districtului scolar al liceului IULIA HASDEU mai mult de 4 ani. Eu nu cautam o alta scoala, pentru ca din experienta cu clasele primare consider ca calitatea studiilor depinde doar de profesor si implicarea parintilor, si nu de reputatia scolii.

Pe 18 mai am fost sa ma informez referitor la inmatricularea in clasa 5a la liceul Iulia Hasdeu si sa scriu si cererea de inmatriculare. La intrarea a doua (intrarea principala-hall-intrarea 2) o doamna nu m-a lasat sa trec la administratie si m-a informat ca pe 13 iunie e ultimul examen in clasa 9a si documentele se vor primi incepind cu 13 iunie. Eu nu am incercat sa insist sa intru, nu am mai venit intre 18.05-13.06 sa mai incerc. Am considerat ca informatia e veridica, odata ce imi este comunicata de catre un angat al liceului. Si fiecare angajat este coordonat de catre directorul acestuia, nu?

Pe 13 iunie am mers din nou la liceu, si la intrare era doamna directoarea Goncear E. si citiva profesori (probabil profesorii claselor a 9a, era timpul examenului). Doamna m-a informat ca pe 31 mai a primit documente de la 3 copii si ei deja sunt inmatriculati si locuri nu mai sunt. Am explicat situatia si am intrebat cum sa procedez acum daca eu personal am fost dezinformata si nu port nici o vina, de pe alta parte nu e corect sa fie primiti cei care au venit dupa mine si copilul meu nu.

Doamna mi-a zis ca locuri nu-s si ea nu stie nimic.
- Si daca scriam cererea pe 18 mai, locuri oricum nu erau. (Da, insa data cererii era sa-mi dea prioritate fata de cererile scrise pe 31 mai?)
- Si ca pe 31 mai s-au eliberat trei locuri, pe care le-a solicitat un oarecare dl. Gh. si doamna a inmatriculat trei copii la recomandarea lui.
- Si ca trebuia sa venim “la ea” din clasa 1a si sa nu ducem copilul in alta parte.
Eu am spus ca nu stiu cine e dl. Gh. La ce doamna mi-a raspuns: “… mmm… iata nu stiti”.

Am telefonat la linia verde la DGETS si peste un timp m-au sunat si mi-au zis sa merg a doua zi, pe 14 iunie la liceu si ca doamna imi va asculta situatia.

Pe 14 iunie am avut o discutie similara cu doamna Goncear in anticamera in prezenta unui domn si doua doamne (e important, la ambele discutii au fost prezent mai multi martori). La fel mi s-a spus ca:
- Daca scriam cererea pe 18 mai, locuri oricum nu erau. Ca ea nu are caiet, catalog unde poti sa te inscrii la rind, cind sunt locuri – inmatriculeaza. (Si cererea cu data inregistrarii nu are oare valoare atunci cind se elibereaza vreun loc?)
- Si ca are doritori inca din februarie sa vina in cl. 5a. (Si cum aceasta nu se contrazice cu p.1?)
- Si ca pe 31 mai s-au eliberat trei locuri, pe care le-a solicitat un oarecare dl. Gh. si doamna a inmatriculat trei copii la recomandarea lui. (Cine e dl. Gh. si de ce eu trebuie sa stiu cine e?)
- Si ca trebuia sa venim “la ea” din clasa 1a si sa nu ducem copilul in alta parte. (e ok din punct de vedere etic ca un director de scoala sa faca asemenea reprosuri?)
- Si ca pot sa ma pling macar si la minister. (!!!)

Am inregistrat plingerea la DGETS cu nr. de inregistrare 01-21\26

PLÂNGERE
Eu, Toporovschi Alina-Violetta, solicit implicarea DGETS în situaţia în care copilului meu Toporovschi Milena i se refuză sa fie înmatriculată in cl.5 a liceului teoretic "IULIA HAŞDEU".
Pe 18 mai am am mers la liceu să mă informez referitor la perioada primirii documentelor pentru înmatriculare pentru clasa 5a. La intrarea a doua (intrarea principala-hall-intrarea 2) o doamnă nu m-a lasat sa trec la administraţie şi m-a informat ca pe 13 iunie e ultimul examen in clasa 9a şi documentele se vor primi începînd cu 13 iunie.
Pe 13 iunie am mers din nou la liceu, şi doamna directoarea Goncear E. m-a informat ca pe 31 mai a primit documente de la 3 copii şi ei deja sunt înmatriculaţi şi locuri nu mai sunt. Am explicat situaţia şi am întrebat cum să procedez acum dacă eu personal am fost dezinformată de angajaţii liceului şi nu port nici o vină, de pe altă parte nu e corect sa fie înmatruculaţi cei care au venit după noi şi noi nu.
Doamna mi-a zis că locuri nu sunt şi ea nu stie nimic.
Dupa consultaţia le telefon cu d-na Botnaru Tatiana de la DGETS, am revenit pe 14 iunie la liceu şi din nou am fost informată ca locuri nu sunt.
Solicit implicarea DGETS şi cercetarea cazului, luînd în consideraţie că prima mea vizită la liceu a fost pe 18 mai (la necesitate sunt gata sa prezint contactele martorilor care erau la curent ca pe 18.05.2016 am fost la liceu) şi după această dată au fost înmatriculaţi mai mulţi elevi, copilul meu insa a fost refuzat.
Totodata d-na Goncear E. de două ori (pe 13 şi pe 14 iunie) mi-a reproşat ca trebuia să venim în clasa 1 la acest liceu şi să nu ducem copilul în altă parte, ceea ce consider fiind incorect din punct de vedere etic.

Si iata raspunsul Directiei (deci, s-au spalat pe miini):

1. Nu s-a luat in consideratie nici data primei mele vizite la liceu si prioritatea pe care trebuia sa aiba cererea scrisa pe 18.05 fata de cele datate cu 31.05.
2. Nu e scris NIMIC despre cele trei locuri eliberate si imediat ocupate pe 31 mai. (98 elevi au fost pe 27 mai, 98 sunt in prezent) .
3. Nu s-a intreprins nici o masura referitor la dezinformarea pe care am primit-o si lipsa de acces in liceu si nimeni nu a fost pedepsit pentru aceasta.
4. Nu s-a intreprins nici o masura referitor la reprosurile neetice ale doamnei si la fel nu a fost pedepsita pentru aceasta.

raspuns DGETS.jpg
raspuns DGETS.jpg (948.81 KiB) Viewed 7691 times
...Выкинуть хлам из дома и старых позвать друзей...
ihtus

Name: Alina

Re: Abuzul în serviciu al directoarei liceului IULIA HAŞDEU (Chişinău)

Postby Vanda » 02 Jul 2016, 15:25

Eu nici nu știu ce să comentez ... tare aiurea situație, puteau să o ia în clasa unde sunt 33 de elevi, astfel toți copiii au pereche în bancă.

Și unde ai înmatriculat fata pînă la urmă? La Mircea cel Bătrân?
Vanda

Name: Daniela

Postby ihtus » 02 Jul 2016, 15:28

Daniela, inca nicaieri. Raspunsul l-am primit vineri seara, plus consider ca situatia trebuie cercetata. Nu e normal. Doamna face ce vrea, si vorbeste cum vrea fara sa duca vreo responsabilitate.
ihtus

Postby lesikabk » 02 Jul 2016, 17:08

Aberatii, ce sa vorbim de clasele cu 40 copii? Acolo nu se incakca normele... Si intr-adevar daca este lok liber in clasa , numar impar de copii de ce sa nu va ia? Dar de atitudinea directoarei nici nu am cuvinte....
lesikabk

Name: Olesea

Re: Abuz în serviciu admis de directoarea liceului IULIA HAŞDEU (Chişinău)

Postby ihtus » 03 Jul 2016, 14:19

ihtus

Postby Laura » 03 Jul 2016, 18:55

Alina, multa multa rabdare si perseventa iti doresc. Sa aveti un rezultat pozitiv!
"Anii ridează pielea, dar renunțarea la ideal ridează sufletul."
George Enescu
Laura

Postby ihtus » 05 Jul 2016, 17:54

Fetelor, multumesc mult-mult pentru sustinere!

Vin cu noutatile. Azi am fost invitate eu, doamna director, reprezentanta DGETS si avocatul copilului la jurnal.tv. Miine la "Acasa devreme" veti putea vedea deja montat. Ieri am povestit cazul in fata camerei chiar in curtea liceului, si au luat interviu si de la doamna director, azi insa ea nu a venit.

Doamna Maia Banarescu, avocat al poporului pentru drepturile copilului se va ocupa personal de cazul meu, miine ne intilnim pentru concretizarea unor momente.
ihtus

Postby Laura » 05 Jul 2016, 19:18

Alina, tin pumnii stransi sa se termine totul in favoare voastra.
"Anii ridează pielea, dar renunțarea la ideal ridează sufletul."
George Enescu
Laura

Postby ihtus » 05 Jul 2016, 20:21

Este deja si video http://jurnaltv.md/ro/news/2016/7/5/pro ... 0227037/#1

!!! La 29:03 reprezentanta DGETS pesupune ca eu am inventat toata istoria
Totodata un pic mai devreme doamna zice ca a fost cercetat cazul si a fost depistata doamna care si-a depasit atributiile de serviciu si m-a dezinformat. Deci a recunoscut, ca eu am fost la liceu in ziua ceea
ihtus

Postby Tinka » 05 Jul 2016, 21:00

Alinca, Sunt in starea de soc...
Situatia foarte neplacuta!
Tinka

Name: Valentina

Postby Vanda » 05 Jul 2016, 22:29

Alina, îți doresc mult curaj şi răbdare!!
Vanda

Postby ihtus » 15 Jul 2016, 13:51

La mine pina ce e liniste, insa stiu ca va fi totul bine, dosarul meu e in miini bune

Dar iata ce a patit un absolvent acum recent
https://www.facebook.com/curaj.tv/posts ... 8854702801

http://www.realitatea.md/cazul-absolven ... 42387.html

http://www.realitatea.md/-interviu-vide ... 42494.html
Attachments
13669559_566902440159029_3778893103817948737_n.jpg
13669559_566902440159029_3778893103817948737_n.jpg (59.76 KiB) Viewed 6378 times
ihtus

Postby ihtus » 15 Jul 2016, 14:18

ihtus

Postby Vanda » 16 Jul 2016, 18:36

Doamna probabil are spete bune la Minister de inca mai activeaza.
Vanda

Postby Olya » 16 Jul 2016, 20:50

Wow, Alina, citeam și simțeam cum îmi crește revolta. Doamne, oare unde încape atâta aroganță?.....
Olya

Name: Olya

Postby ihtus » 18 Jul 2016, 16:49

Olya, iti inchipui cum eu ma simteam? si asta inainte sa aflu si de celelalte cazuri. Tot ce stiam de acest liceu, ca citiva copii din grupa Milenei merg acolo si parintii sunt multumiti de profesoara (asta cu cine mai comunic). Si am mers fara sa ma gindesc ca vor fi dificultati.

azi am primit confirmare

av.jpg
av.jpg (82.95 KiB) Viewed 5848 times
ihtus

Postby Olya » 19 Jul 2016, 13:13

Imi inchipui...
Eu va doresc mult succes si rezultate pozitive!!
Olya

Name: Olya

Postby twingirls » 04 Aug 2016, 10:44

Alina, care sunt noutatile? Pana ce liniste?
twingirls

Name: Ludmila

Postby ihtus » 04 Aug 2016, 15:07

Luni d-na avocat mi-a spus ca ar trebui sa ma sune de la scoala pina pe 15 august (pina pleaca ea in concediu), dar e liniste pina ce.
Astept

Stau in regiunea acesta de 15 ani, si toti anii acestea stau la evidenta la policlinica de vis-a-vis de liceu. Niciodata nu s-a facut nimic la cladire, e veche si neingrijita. Acum o sapamina in urma s-a inceput reparatia fatadei, si deja pe jumatate e facuta.
Vor folosi probabil aceasta ca PR si pentru a musamaliza toate ce s-au intimplat pina acum.

Image
ihtus

Postby Tavi » 04 Aug 2016, 23:27

Да, ты права, я тоже заметила как бодренько за ремонт взялись они.
Ты другую школу для подстраховки нашла?
Tavi

Name: Танюшка

Next

Return to Studii | Образование